Spomin na leto 2016, ko je Roglič na Giru že dobil kronometer. Foto: EPA

V času Dirke po Italiji na strani Športni SOS odgovarjamo na vaša vprašanja o Giru. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj.

Vabljeni k sodelovanju
Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.360. Primož Roglič je v osmih kilometrih prologa najbližjega zasledovalca prehitel za 19 sekund, torej slabih 2,5 sekunde na kilometer. Kako visoko se ta dosežek uvršča med vsemi kronometri na Giru? Kateri zmagovalec kronometra je v primerjavi z drugouvrščenim pridobil največ sekund na kilometer?
Staš Zgonik

V celotni zgodovini Dirke po Italiji je bilo organiziranih več kot 150 posamičnih voženj na čas (prologi in kronometri), dosežek Primoža Rogliča sodi po teh merilih med najbolj dominantne. Največja razlika je po predlagani metodi pripadla Charlyju Gaulu. Tekmovalec iz Luksemburga je namreč leta 1959 dobil osem kilometrov dolg gorski kronometer. Pred Italijanom Guidom Bonijem je zbral 37 sekund prednosti, oziroma kar 4,63 sekunde na kilometer.

ZmagovalecLetoEtapaDolžinaPrednosts/km
Charly Gaul195978374,63
Francesco Moser198422421443,43
Fausto Bertoglio19751413433,31
Stefano Garzelli20101612,9423,26
Jacques Anquetil19619531723,25
Ercole Baldini19588611752,87
Vincenzo Nibali20131820,6582,82
Ercole Baldini1958226682,62
Miguel Indurain199222661662,52
Tony Rominger1995219472,47
Primož Roglič201918,2192,32

Opombi:
- prednost: razlika med zmagovalcem in drugouvrščenim, izražena v sekundah.
- s/km: sekunde, ki jih je zmagovalec v povprečju pridobil na vsak km trase pred prvim zasledovalcem.

1.361. Koliko je znašala največja razlika med zmagovalcem kronometra in prvim zasledovalcem v zgodovini Gira?
Tadej P.

Največja razlika je iz leta 1958, ko je zmagovalec etape Ercole Baldini na 61 km dolgi preizkušnji prvega zasledovalca Jana Brankarta prehitel za dve minuti in 55 sekund, tretjeuvrščeni Gastone Nencini pa je zaostal kar tri minute in 57 sekund.

1.362. Primož Roglič je na Giru že drugič dobil kronometer. Kdo ima na tej dirki največ posamičnih zmag na kronometru?
Tadej P.

Izjemni Roglič na Giru slavil v kronometru!

Na Giru je največ posamičnih voženj na čas dobil Francesco Moser, ki se je veselil kar 12 tovrstnih etap. Nihče drug se mu ni približal na več kot na polovico te številke.

12: Francesco Moser
6: Jacques Anquetil
6: Eddy Merckx
5: Sergej Gončar
5: Knut Knudsen
...
2: Primož Roglič