Viktorija Azarenka je že dvakrat igrala v finalu OP-ja ZDA, na prvi naslov pa še čaka. Po rojstvu sina Lea je ujela odlično formo. Že na pripravljalnem turnirju v New Yorku je osvojila turnir, potem ko je Naomi Osaka predala finale zaradi poškodbe. Foto: Reuters

Dve mami sta prikazali vrhunski tenis, in res škoda, da si enega izmed najboljših ženskih obračunov leta ni moglo ogledati 23.771 gledalcev na stadionu Arthurja Asha. Streha na največjem teniškem stadionu na svetu je bila zaprta, saj je v New Yorku deževalo.

Po izjemnem štartu Serena popustila
Serena je odlično začela, v uvodnih štirih igrah je izgubila le šest točk. Servis je deloval brezhibno in Azarenka je bila v prvem nizu popolnoma nemočna.

Zelo pomembna je bila druga igra drugega niza, ko je Serena zgrešila bekhend za vodstvo z 2:0. Azarenki je uspelo izenačiti na 1:1, nato pa je v peti igri prvič odvzela servis Američanki. Dvakratna zmagovalka Odprtega prvenstva Avstralije je blestela z osnovne črte. V drugem nizu je zadela kar 12 "winnerjev" in naredila le eno neizsiljeno napako. Z bekhendom je izenačila na 1:1 v nizih.

Po dvojni napaki dva asa za veliko zmago
Na začetku odločilnega niza je Serena poklicala fizioterapevta zaradi bolečin v stopalu. Azarenka ni izgubila ritma, z brejkom v drugi igri je povedla s 3:0. Na svoj servis je Belorusinja zanesljivo dobila vse igre. V deveti igri je naredila dvojno napako za 30/30, nato pa zadela dva asa za veliko zmago po uri in 55 minutah.

Serena Williams je zelo glasno proslavljala vsako osvojeno točko v odločilnem nizu. Američanka je bila preveč nervozna. 24. lovorika na turnirjih za grand slam in s tem izenačitev rekorda Margaret Court se je vztrajno izmika. Foto: Reuters

Nov grenek poraz za Sereno v New Yorku
38-letna Williamsova, ki ima v zbirki že 23 naslovov s turnirjev za grand slam, že od Melbourna 2017 čaka na nov naslov na turnirjih velike četverice. V New Yorku je v zadnjih treh letih doživela grenke poraze. Predlani jo je v finalu ugnala Osaka, lani pa senzacionalno še Kanadčanka Bianca Andreescu.

Belorusinja nanizala enajst zaporednih zmag
Azarenka je na 23. medsebojnem obračunu zmagala šele petič in prvič na turnirju za grand slam. Izjemno napeta sta bila finalna obračuna OP ZDA leta 2012 in 2013, ko je obakrat po treh nizih slavila Serena. Belorusinja je odlično trenirala v dolgem premoru in nanizala je že enajst zmag zapored, dobila je tudi pripravljalni turnir, ki so ga iz Cincinnatija preselili v New York.

"Nisem si mislila, da je že sedem let od mojega zadnjega finala v New Yorku. Če hočeš premagati Sereno, moraš prikazati najboljšo igro. Po prvem nizu sem se zavedala, da lahko igram le bolje. Ko sem servirala za zmago, ni bilo lahko. Leta 2012 v finalu sem tudi imela servis za naslov proti Sereni," je povedala Azarenka, ki se je odlično gibala po igrišču. To je bila njena največja prednost, saj je ulovila številne težke žoge.

Osaka po dveh letih znova v finalu
V prvem polfinalu je Naomi Osaka izločila Jennifer Brady s 7:6, 3:6 in 6:3. V prvem nizu sta oba igralki zadržali igre na svoj servis, podaljšano igro pa je Japonka dobila kar s 7:1. Bradyjeva je dobila drugi niz z brejkom v osmi igri. V odločilnem nizu se je Osaka zbrala. Gladko je dobila vse igre na svoj servis, v četrti igri pa je odvzela servis Američanki in prednost zadržala do konca.

Bradyjeva, ki je dobila pripravljalni turnir v Lexingtonu, je v življenjski formi. Vseh pet obračunov do finala je dobila z 2:0 v nizih. Trenutno je na 41. mestu lestvice WTA, vendar bo že na ponedeljkovi lestvici močno napredovala.

Osaka je pred dvema letoma v New Yorku v finalu odpravila Sereno Williams. Po manjši krizi v zadnjem letu dni je Japonka znova ujela pravo formo.