Roger Federer je z 11.  zmago na turnirjih za grand slam na večni lestvici ujel Roda Laverja in Björna Borga, zaostaja pa le še za Petom Samprasom (14) in Royem Emersonom (12). Foto: EPA
Roger Federer je z 11. zmago na turnirjih za grand slam na večni lestvici ujel Roda Laverja in Björna Borga, zaostaja pa le še za Petom Samprasom (14) in Royem Emersonom (12). Foto: EPA
Roger Federer
Roger Federer je ponovil dosežek Björna Borga s konca 70. let prejšnjega stoletja. Foto: EPA
Rafael Nadal
Rafael Nadal je v četrtem nizu potreboval zdravniško pomoč. Foto: EPA
John McEnroe in Björn Borg
Petletno nedotakljivost Björna Borga (desno) v Wimbledonu je leta 1981 prekinil John McEnroe (levo). V finalu ga je premagal s 4:6, 7:6, 7:6 in 6:4. Lahko kdo prihodnje leto ustavi tudi Rogerja Federerja? Foto: EPA
Roger Federer se je že v tradicionalnem slogu po zadnjem udarcu sesedel na tla. Foto: EPA
Federer izenačil Borga

Toda Švicar se je moral potruditi kot še nikdar do zdaj. V svojem 13. finalu na turnirjih za grand slam je prvič odigral pet nizov. Prvega in tretjega je dobil po podaljšani igri, medtem ko je Nadal drugega in četrtega s 6:4 in 6:2. Pri izidu 1:1 in 2:2 v odločilnem nizu je ob servisu Federerja Španec dvakrat vodil s 40:15, a brejk priložnosti ni izkoristil. Roger je dobil zalet, v šesti igri po izjemni izmenjavi udarcev sam odvzel servis Nadalu in to ponovil še v osmi za končnih 6:2.

Izenačil 27 let star dosežek
To je 11. zmaga Federerja na štirih največjih turnirjih na svetu. 25-letni Baselčan je petič zapored slavil na sveti travi, s čimer je izenačil rekord Björna Borga iz let 1976-1980. Šlo je za ponovitev lanskega finala, ko je po treh urah s 6:0, 7:6, 6:7 in 6:3 prav tako zmagal Federer. V zadnjem medsebojnem dvoboju 10. junija v finalu Rolanda Garrosa je slavil Španec, ki skupno vodi z 8:5.

Tudi Rafa bi si zaslužil zmago
"Vsak finale je poseben, toda če v njem igraš proti takšnemu šampionu, kot je Rafa, in še pred Borgom, to pomeni nekaj več. Rafaelu sem ob mreži povedal, da bi si tudi on zaslužil zmago. Danes sem imel jaz več sreče," je po prejemu pokala povedal Federer, ki si je za svečanost oblekel bel suknjič in hlače, s katerimi v zadnjih letih v Londonu potrjuje status pravega gentlemena.

Igralci z največ zmagami v Wimbledonu: 7 - William Renshaw, Pete Sampras; 5 - Laurie Doherty, Björn Borg, Roger Federer; 4 - Reggie Doherty, Anthony Wilding, Rod Laver.

Najbolj razburljivo po letu 2001
Dvoboj je trajal tri ure in 45 minut. 14.000 gledalcev na osrednjem igrišču, med katerimi je bil tudi Borg, je v sončnem vremenu videlo enega najboljših finalov v zgodovini. Nazadnje so tako uživali ob legendarni zmagi Gorana Ivaniševića proti Patricku Rafterju pred šestimi leti. Kazalo je že, da bo Nadal postal prvi tenisač po Borgu leta 1980, ki mu bo uspelo v istem letu dobiti tako Pariz kot Wimbledon, toda naposled se je obrnilo drugače.

Veliko preobratov že v prvem nizu
Dvoboj je sicer Federer začel odlično - z asom in odvzemom servisa Nadalu že v drugi igri ter vodstvom s 3:0. Bilo pa je seveda prezgodaj, da bi se 21-letni Mallorčan predal, kar je dokazal s serijo winnerjev in hitrim izenačenjem na 3:3. V podaljšani igri je Federer najprej zapravil nekaj zaključnih žog (pri 6:5 je v korist Nadala odločilo t. i. sokolje oko), na koncu pa le dobil tie-break z 9:7.

Nadal potreboval odmor
V drugem nizu je Nadal izkoristil vodstvo s 40:15 ob servisu Federerja pri izidu 5:4 in izenačil na 1:1. Podaljšano igro v tretjem nizu je Švicar dobil suvereno s 7:3, kar pa je le še bolj podžgalo njegovega nasprotnika. V četrtem nizu je namreč Rafa hitro ušel na 4:0 in v 37 minutah izsilil odločilni niz. Vmes si je privoščil še dolg odmor za "masažo" poškodovanega kolena, tako da je Federer postajal vse bolj živčen. V petem nizu pa Španec ni izkoristil svojih priložnosti, kar je petkratni kralj Wimbledona znal kaznovati. Ponovno se je zbral in se po smashu kot ponavadi na tleh veselil velike zmage.

Finale:
FEDERER (ŠVI/1) - NADAL (ŠPA/2)
7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2

Statistika:
FEDERER (ŠVI/1) NADAL (ŠPA/2) 71 odstotek 1. servisa 71 24 asi 1 3 dvojne napake 2 34 nevsiljene napake 24 71 odstotek točk pri 1. servisu 69 62 odstotek točk pri 2. servisu 57 65 winnerji 50 3/8 izkoristek brejk priložnosti 4/11 59 odstotek osvojenih točk na mreži 69 165 osvojene točke 158 Kako dolgi so bili posamezni nizi? 1. 2. 3. 4. 5. 56 40 54 37 38 minut

V anketi na spletnih straneh BBC-ja, v kateri so spraševali, kateri je bil najboljši finale v zgodovini, je največ glasov prejel finale leta 1980 med Borgom in McEnroejem (40 odstotkov). Za njim so se zvrstili dvoboji Federer - Nadal (2007; 34 %), Ivanišević - Rafter (2001; 18 %) in Agassi - Ivanišević (1992; 8 %). Svoj glas je oddalo 16.214 ljudi.