Vlado narodne enotnosti sestavljata Netanjahujeva stranka Likud ter Modra in bela stranka. Foto: Reuters
Vlado narodne enotnosti sestavljata Netanjahujeva stranka Likud ter Modra in bela stranka. Foto: Reuters

Izraelsko pravo mora v prihodnje veljati tudi za judovske naselbine na okupiranem palestinskem ozemlju na Zahodnem bregu, je dejal. "Javnost si želi vlade narodne enotnosti in to bo javnost dobila danes," je dejal Netanjahu.

Sorodna novica Trumpov bližnjevzhodni načrt: Predstavljen v Washingtonu, zasnovan v Izraelu

Ob tem je pozval k priključitvi izraelskih naselbin. "Prišel je čas, da začne veljati izraelsko pravo in začnemo pisati novo veličastno poglavje zgodovine sionizma," je dodal glede izraelskih naselbin na okupiranih območjih. Prepričan je, da bodo s tem tudi korak bližje sklenitvi miru s Palestinci.

Vlada narodne enotnosti, ki jo sestavljata Netanjahujeva stranka Likud ter Modra in bela stranka Benija Ganca, bi morala priseči že v četrtek, a so prisego v zadnjem hipu preložili na nedeljo. Ganc je danes prisegel kot obrambni minister.

Netanjahu je premier z najdaljšim stažem v zgodovini Izraela. Foto: Reuters
Netanjahu je premier z najdaljšim stažem v zgodovini Izraela. Foto: Reuters

Koalicijski dogovor sta Netanjahu in Ganc podpisala prejšnji mesec. S tem so končali najdaljšo politično krizo v zgodovini države, ko na zadnjih treh predčasnih parlamentarnih volitvah niso dobili očitnega zmagovalca. Triletni koalicijski dogovor predvideva, da bo Netanjahu ostal premier prvih 18 mesecev, nato Ganc od novembra 2021 naslednjih 18 mesecev.

A ta dogovor je sprožil ogorčenje in peticijo, da Netanjahu, ki je obtožen korupcije, ne bi smel oblikovati vlade. O tem, ali lahko vodi vlado, je odločalo tudi vrhovno sodišče. Prejšnji teden je odločilo, da ni pravne podlage, s katero bi to lahko preprečili.

Prisega že preložena zaradi Pompea

Protesti proti novi vladi v Jeruzalemu. Foto: Reuters
Protesti proti novi vladi v Jeruzalemu. Foto: Reuters

Prisego nove vlade so že enkrat preložili za en dan zaradi obiska ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea. Ta je na svojem prvem obisku v tujini od začetka pandemije podprl zavezanost bližnjevzhodnemu mirovnemu načrtu predsednika ZDA Donalda Trumpa in s tem predvsem podprl Netanjahuja.

Netanjahu, premier z najdaljšim stažem v zgodovini Izraela, je na oblasti že več kot desetletje. Od konca leta 2018 sicer opravlja tekoče posle. Vmes ga je doletelo sojenje zaradi korupcije, ki naj bi se začelo marca, a so ga zaradi pandemije preložili na 24. maj. Netanjahu je obtožen podkupovanja, poneverb, zlorabe zaupanja in trgovanja s političnim vplivom v zameno za pozitivno poročanje v medijih. Vse obtožbe zavrača.

Izrael po letu in pol krize dobil vlado