

Francija, Nemčija in Velika Britanija so že začele pripravljati resolucijo, tako da bodo prihodnji teden o njej lahko glasovali guvernerji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Predstavnica Unije je že pred tem dejala, da EU nima druge izbire, kot da primer iranskega jedrskega programa prepusti v obravnavo VS-u. Govorila je po sestanku vodij diplomacij članic povezave, ki so se sešli ob zasedanju Generalne skupščine ZN-a v New Yorku. Dodala je, da si želi Evropa odločitve s konsenzom.
Iran se ne bo odpovedal gorivu
Gre za odgovor na sobotni nastop iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada pred skupščino ZN-a, kjer je dejal, da se Iran ne namerava odpovedati pridobivanju jedrskega goriva. Tujim državam in zasebnim podjetjem je ponudil sodelovanje v njihovem programu. Govorice, da se želi Iran dokopati do jedrskega orožja, je označil za laži in propagando. Pojasnil je, da to državi prepovedujejo verska načela.
Glede pogovorov z evropsko trojko je dejal, da v primeru vztrajanja, da se mora Iran povsem odpovedati spornemu programu, ne bo napredka.
Prvi se je po govoru Ahamdinedžada v ZN-u odzval francoski zunanji minister Philippe Douste Blazy, ki je za ameriški časopis New York Times dejal, da je možnost napotitve iranskega vprašanja v Varnostni svet še vedno predmet pogovorov. Izrazil je tudi zaskrbljenost, ker Iran ignorira zaskrbljenost mednarodne skupnosti. Britanski zunanji minister Jack Straw pa je dejal, da ga je nekoristen nastop iranskega predsednika razočaral.
Putin svari pred sankcijami
Obravnavo iranskega vprašanja v VS-u zavračajo države, kot so Rusija, Kitajska, Indija in Južnoafriška republika. Ruski predsednik Vladimir Putin je znova posvaril, da bi lahko sankcije proti Iranu povzročile nove težave. Po njegovem mnenju Iran zadostno sodeluje z IAEA-jem, zato bi se morala pogajanja nadaljevati.
Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice pa je še pred nastopom Ahamadinedžada menila, da Iran predstavlja resno grožnjo svetu, sicer pa odziva ZDA na nagovor Ahmadinedžada še ni bilo.
Asefi opozarja IAEA
Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi pa je IAEA opozoril, naj, preden sprejme sklep glede napotitve primera v Varnostni svet, dobro premisli. Ob tem je pojasnil, da Iran še ni začel bogatitve urana, ki ga je moč uporabiti kot jedrsko gorivo ali pa iz njega izdelati jedrsko orožje. Dejal je, da bo moral Iran v primeru, da bo v ponedeljek IAEA sprejel kak drastičen ukrep, ponovno preučiti, ali naj začne bogatenje urana.
V ponedeljek se bodo namreč na Dunaju sešli guvernerji 35 članic in bodo razpravljali, ali naj primer Irana prepustijo Varnostnemu svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje