Gloria Cecilia Narvaez na tiskovni konferenci v kolumbijski prestolnici Bogota, dober mesec zatem, ko je bila osvobojena iz ujetništva pri malijskih islamistih. Foto: EPA
Gloria Cecilia Narvaez na tiskovni konferenci v kolumbijski prestolnici Bogota, dober mesec zatem, ko je bila osvobojena iz ujetništva pri malijskih islamistih. Foto: EPA

Becciu je obtožen poneverb, zlorabe položaja in napeljevanja h krivemu pričanju, pa tudi prelivanja denarja ter sklepanja pogodb s podjetji in dobrodelnimi organizacijami, ki sta jih nadzorovala njegova brata na Sardiniji.

73-letni kardinal je med dve uri in pol trajajočo sejo večkrat ponovil, da je nedolžen, obtožbe tožilstva pa označil za popolnoma neutemeljene, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sorodna novica Po skoraj petih letih malijski islamisti izpustili kolumbijsko misijonarko

Obtoženi pa je med današnjim sojenjem izdal javnosti do zdaj neznan podatek, da je papež Frančišek odobril načrt, ki je predvideval plačilo milijona evrov zasebni britanski varnostni skupini Inkerman Group, da bi ta posredovala pri malijskih islamističnih skrajnežih, povezanih z Al Kaido, ki je ugrabila kolumbijsko redovnico Glorio Cecilio Narvaez.

Sorodna novica Zlorabe vatikanskih sredstev obtožena tudi lastnica podjetja v Sloveniji

Becciu ni razkril, ali je bil ta znesek dejansko tudi plačan. Gloria Cecilia Narvaez je bila po štirih letih ujetništva osvobojena leta 2021.

Po poročanju nemške medijske mreže Deutsche Welle je Becciu dejal, da je bila posrednica pri pogovorih z Inkerman Group Cecilia Marogna, ki jo obtožnica bremeni prejemanja denarja iz državne blagajne Svetega sedeža na račun svojega podjetja Logsic s sedežem v Ljubljani.

Vsi obtoženi zanikajo krivdo v povezavi z nakupi

Na zatožni klopi je sicer skupno deset cerkvenih in laičnih uslužbencev državnega sekretariata, visokih sodelavcev vatikanskih finančnih služb in oseb iz mednarodne finančne skupnosti. Vsi našteti očitke zanikajo.

Odmevna afera je izbruhnila leta 2019 zaradi zgrešene naložbe v luksuzne nepremičnine v Londonu, v kateri je Rimskokatoliška cerkev utrpela ogromne izgube. Za to naj bi bila zlorabljena tudi sredstva iz Petrovega novčiča, nabirke, s katero papež podpira karitativna dela med najrevnejšimi po svetu.