Obupani begunci na Madžarskem. Foto: Reuters
Obupani begunci na Madžarskem. Foto: Reuters
Budimpešta
Policisti so beguncem omogočili vkrcanje na vlake. Foto: Reuters
Budimpešta
Begunci so se na vse načine skušali prebiti na vlake. Foto: Reuters
Dramatična zaostritev begunske krize
Begunci na Madžarskem čakajo na vlake za zahod

l že 40 kilometrov zahodno od madžarske prestolnice in v kraju Bicske izkrcal potnike blizu azilnega centra.

Tam so potnike pod nadzorom policije vkrcali na avtobuse, ki naj bi jih peljali v azilni center. Med praznjenjem vlaka so obupani begunci tolkli po oknih in vzklikali: "Ne v taborišče, ne v taborišče", okoli sto beguncev pa se na avtobuse ni hotelo vkrcati.

Skupina od 60 do 80 beguncev stoji ali sedi pred vlakom, neznano število pa jih je ostalo na njem. Madžarski mediji so poročali, da so se moški, ženska in otrok v znak protesta ulegli na tire. Številni so vzklikali "Nemčija, Nemčija!" in nosili napise "Na pomoč!".

Sredi kaotičnih razmer je policija ukazala novinarjem, da morajo oditi z železniške postaje, ki jo je razglasila za "operativno območje". Prvi mož madžarske policije Karoly Papp je povedal, da lahko novinarji počakajo pred postajo, ne smejo pa noter.

S postaje Keleti v Budimpešti je odpeljal še en vlak z okoli sto begunci, ki naj bi bil namenjen v Gjur blizu meje s Slovaško. Z begunci naj bi bilo na vlaku tudi več deset pripadnikov posebnih enot policije. Enega izmed vlakov z več sto beguncev iz Budimpešte nocoj pričakujejo tudi v Gradcu v Avstriji, a njegov prihod ni zagotovljen.

Šlo naj bi za redni vlak, ki iz madžarske prestolnice odpelje ob 16. uri. V Gradec, kjer so že vzpostavili krizni štab, naj bi prispel okoli 22. ure. Koordinator za begunce na avstrijskem Štajerskem Kurt Kalcher je potrdil, da naj bi begunci iz Gradca želeli potovati naprej v Nemčijo.

Madžarska je napovedala, da bo policija na vlakih nadzirala begunce, namenjene na Zahod. Madžarske železnice so sporočile, da bodo mednarodni vlaki iz Budimpešte, ki običajno peljejo čez Slovaško, do preklica vozili le do kraja Szob na slovaško-madžarski meji.

Kaos v Budimpešti
Begunci so se v Budimpešti vkrcali na vlake, potem ko se je policija davi umaknila z vhoda na postajo Keleti in jim po dveh dneh znova omogočila prehod do peronov. Madžarske železnice so sprva sporočile, da "do preklica" s postaje Keleti ne bo odpeljal noben mednarodni vlak v zahodno Evropo, pozneje pa so dale na voljo posebne vlake.

Budimpešta je v ponedeljek beguncem dovolila nadaljevanje poti v druge evropske države. Nato je v torek glavno železniško postajo v prestolnici zanje zaprla in sporočila, da jim bo v skladu s pravili EU-ja to preprečila, čeprav so imeli nekateri med njimi že kupljene vozovnice.

Begunce je to razjezilo in že v torek so protestirali, mahali z vozovnicami in skandirali Nemčija, Nemčija, nekateri pa ob tem v zrak dvigovali otroke in tako kazali, da so tudi oni žrtve prepovedi nadaljevanja poti. Razmere na postaji so nato postajale vse bolj kaotične.

Na Madžarsko je samo avgusta pripotovalo 50.000 prebežnikov, večinoma iz Sirije, Iraka in Afganistana. Večina jih želi pot nadaljevati v Nemčijo.

Češki policisti na udaru kritik
Medtem človekoljubne organizacije na Češkem močno kritizirajo češke policiste, ki so beguncem označevali roke s številkami, potem ko so jih prestregli na vlaku. "Ni zakona, ki bi policiji dovoljeval, da označuje ljudi na tak način," je dejala Zuzana Candigliota iz Češke lige za človekove pravice.

Ukrep je kritike vzbudil predvsem zaradi spomina na prakso, kakršno so imeli nacisti, ki so zapornike v koncentracijskih taboriščih ožigosali s številkami. Češki policisti so namreč s flomastri označili 214 beguncev, večinoma Sircev, ki so bili na vlakih iz Madžarske oziroma Avstrije.

Tiskovna predstavnica notranjega ministrstva Lucie Novakova je pojasnila, da so se za ukrep odločili, ker je med begunci veliko otrok. "Naš cilj je, da se otroci ne izgubijo," je povedala.

Poleg tega češki policisti tudi zapisujejo, na katerem vlaku so prispeli v državo. "Tako vemo, v katero državo jih lahko vrnemo glede na sistem vračanja," je pojasnila tiskovna predstavnica policije Katerina Rendlova.

Rendlova je še dodala, da so beguncem sprva dajali lističe s številkami, a so jih ti vztrajno metali stran. "Strinjali so se z označevanjem. Nimajo težav s tem, saj vedo, da je to v njihovem interesu," je povedala.

Češka je v sredo prenehala preprečevati sirskim beguncem nadaljevanje poti proti Nemčiji. Policija jih ne vrača nazaj na Madžarsko, če so tam zaprosili za azil.

Policija je tudi sporočila, da prestrežene Sirce izpustijo, če v sedmih dneh zapustijo Češko, ter jih pospremijo do železniške postaje. Beguncem ponudijo tudi priložnost, da na Češkem zaprosijo za azil.

Dramatična zaostritev begunske krize
Begunci na Madžarskem čakajo na vlake za zahod