Francoski poslanci so o zakonu razpravljali zadnje tedne. Foto: EPA
Francoski poslanci so o zakonu razpravljali zadnje tedne. Foto: EPA

Za zakon je glasovalo 329 poslancev, medtem ko jih je bilo 229 proti.

Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so zakon, ki je dvignil veliko prahu, a s katerim se bo Francija postavila ob bok drugim evropskim državam s podobno zakonodajo, potrdili kljub nizu protestov, ki so jih v zadnjih tednih organizirali nasprotniki uzakonitve porok istospolnih parov.

Zakon bo zdaj romal še v senat, kjer imajo tako kot v spodnjem domu, sicer skupaj z levimi zavezniki, večino socialisti predsednika Francoisa Hollanda.

Predlog družinskega zakonika je sicer v Franciji povzročil ostra nasprotovanja in množične proteste. 13. januarja se je v Parizu proti zakonu, ki bo podelil pravice do poroke in posvojitve istospolno usmerjenim, zbralo okoli 340.000 ljudi. Dva tedna kasneje se je na nasprotnem zborovanju zbralo okoli 125.000 podpornikov zakona.

Bistven je člen zakonika, po katerem lahko zakonsko zvezo po novem skleneta ne le dve osebi različnih, ampak tudi istega spola. Iz tega člena izhaja tudi legalizacija posvojitev za istospolne pare, ki je bila za francosko javnost najbolj sporna.

Ločen zakon za umetne oploditve lezbijk
Vlada je sicer zaenkrat umaknila predlog, po katerem bi umetne oploditve za lezbijke financirali iz državne zdravstvene blagajne. Za to naj bi vlada pripravila ločen zakon.

Vprašanje istospolnih porok je bila sicer ena osrednjih točk volilnega programa socialističnega predsednika Hollanda, ki je obljubil, da bo zakon, ki bo urejal to področje, sprejet do sredine letošnjega leta.

Nov zakon ocenjujejo kot najpomembnejšo socialno reformo v Franciji po odpravi smrtne kazni leta 1981. Njegovi zagovorniki poudarjajo, da gre za bistven korak naprej pri izpolnjevanju zgodovinske zavezanosti Francije enakosti.

Homoseksualne poroke in posvojitve otrok istospolnih parov so dovoljene v Belgiji, Veliki Britaniji, na Danskem, Finskem, Islandiji, v Nemčiji, na Nizozemskem, Norveškem, v Španiji in na Švedskem.