Foto:
Foto:
Avstraska turistka pri spominski plošči na 202 žrtvi, med katerimi je bila večina mladih avstralskih turistov

Za napad na luksuzni hotel, ki je v ameriški lasti, so doslej le sumili pripadnike te skrajne skupine, ki naj bi bila del organizacije Al Kaida Osame bin Ladna.

Sedaj pa naj bi našli trden dokaz, da so krivci res pripadniki te skupine. Samomorilskega napadalca po imenu Asmar Latin Sani, starega 28 let, sta nedvoumno prepoznala dva zaprta pripadnika Džamaje Islamije, ki so ju prijeli pred mesecem dni v Džakarti. Tedaj so zaplenili okoli 1.200 detonatorjev, orožje in 900 kg eksplozivne snovi kalijev klorat.

V torkovem bombnem napadu je umrlo 10 ljudi. Džamaja Islamija naj bi izvedla tudi napad na Baliju, v katerem sta umrla 202 človeka in še za številne druge napade po otočju.

Podobnosti med napadom na Baliju in v Džakarti
Preiskovalci so že našli vrsto podobnosti med torkovim napadom in napadom na diskoteko na Baliju lani oktobra. Med temi je sestava razstreliva in način sproženja bombe, ki so jo izvedli s pomočjo prenosnega telefona. Balijske bombe so bile narejene iz mešanice kalijevega klorata in TNT-ja - enako kot pri bombi pred hotelom Marriott.

Po mnenju indonezijskih oblasti je v Indoneziji kar precej pripadnikov skupine Džamaja Islamija, ki so se urili v Afganistanu ali Libiji, vsak pa ima svoja posebna znanja.

V četrtek je indonezijsko sodišče na sojenju za bombni napad na diskoteko na Baliju obsodilo na smrt z ustrelitvijo 40-letnega mehanika, ki je prvi iz skupine 38 muslimanskih skrajnežev.

ZDA posvarile svoje državljane o nevarnosti novih napadov
Po izjavi indonezijskega ministra je ameriško zunanje ministrstvo na svoji spletni strani že posvarilo, da še vedno obstaja nevarnost terorističnih napadov na ameriške cilje in državljane v Indoneziji.

"Skrajneži morda načrtujejo dodatne napade na ameriške cilje v Indoneziji, še posebej na ameriške vladne predstavnike in prostore," so zapisali v obvestilu, na možnost napadov pa opozorili tudi svoje državljane.