Težavne razmere za japonske zapornike. Foto: EPA
Težavne razmere za japonske zapornike. Foto: EPA
Zapor
Število smrtnih kazni po svetu sicer upada, najbolj v ZDA. Foto: Reuters

Organizacija za človekove pravice je zato pozvala k takojšnjemu moratoriju na vse nadaljnje izvršitve smrtne kazni in k reformi policijskih zasliševalnih metod. Trenutno na izvršitev smrtne kazni čakata 102 japonska zapornika, večina od njih je starejših in so v zaporu že desetletja.

Mednarodnopravni standardi o človekovih pravicah prepovedujejo izvršitev smrtne kazni pri duševno bolnih ljudeh. Na Japonskem, kjer imajo se sojenja na kazenskih sodiščih v 99 odstotkih končajo z obsodbo, velika večina prebivalcev podpira smrtno kazen.

Direktorica britanskega AI-ja Kate Allen je japonsko vlado pozvala k takojšnji ustavitvi smrtnih kazni. "Namesto vztrajanja pri sramotnem sistemu smrtnih kazni bi morala nova japonska vlada takoj uvesti moratorij na vse napovedane izvršitve kazni." Ob tem je poudarila, da je japonski sistem, da so zaporniki o usmrtitvi obveščeni le nekaj ur prej, zelo okruten.

Težke razmere za zapornike
Zaporniki, ki so obsojeni na smrtno kazen, ne smejo govoriti s sojetniki in živijo v samicah. Razen dvakrat ali trikrat na teden, ko imajo razgibavanje, ne smejo niti hoditi po svoji celici, temveč morajo v njih sedeti. Zato številni duševno zbolijo. Med januarjem 2006 in januarjem 2009 so oblasti usmrtile 32 moških, od tega jih je bilo 17 starejših od 60 let, pet od teh pa jih je imelo več kot 70 let.

Lani usmrčenih 2.400 ljudi, največ na Kitajskem
Lani je bilo po svetu po uradnih podatkih usmrčenih skoraj 2.400 ljudi, večina držav pa je naredila velik korak k odpravi smrtne kazni. Največ, 1.718, so jih usmrtili na Kitajskem. Amnesty International ob tem poudarja, da je dejanska številka usmrtitev nedvomno višja od uradne. Med državami z najvišjim številom usmrtitev v letu 2008 poročilo AI-ja omenja tudi Iran (najmanj 346), Savdsko Arabijo (najmanj 102), ZDA (37) in Pakistan (najmanj 36).

Pri tem poudarja, da je število izvedenih smrtnih kazni v ZDA najnižje v zadnjih desetih letih in da je v svetu na splošno opazen trend zmanjševanja števila usmrtitev. Poročilo še navaja, da je v Evropi edina država, kjer še izvajajo usmrtitve, Belorusija.

Načini, s katerimi se človeka pošlje v smrt, se sicer po posameznih državah razlikujejo. Tako je v Savdski Arabiji najpogostejše obglavljenje, v ZDA električni stol, za Egipt, Iran, Japonsko, Jordanijo in nekaj drugih držav je tipična smrt z obešenjem, za Kitajsko, Tajsko in tudi ZDA smrtnonosna injekcija, ustrelitev pa za Belorusijo, Kitajsko, Tajvan, Vietnam in še nekaj drugih držav. Kamenjanje je še vedno praksa v Afganistanu in Iranu.

Čedalje več držav na svetu se sicer odloča za ukinitev smrtne kazni. Od leta 1990 je takšno kaznovanje ukinilo več kot 50 držav, med takšne države spadajo tako tiste v Afriki (najbolj sveža primera sta Slonokoščena obala, Ruanda), Ameriki (Kanada, Paragvaj, Mehika), Aziji in Pacifiku (Butan, Filipini, Samoa) ter Evropi (Albanija, Moldavija, Črna gora, Srbija, Turčija).