Obsežni zdravstveni ukrepi in splošna mobilizacija ter urjenje novih zdravstvenih delavcev s pomočjo iz Zahoda končno dajejo sadove - Liberija upa, da bo že kmalu prišel teden brez novih obolelih za ebolo. Foto: Reuters
Obsežni zdravstveni ukrepi in splošna mobilizacija ter urjenje novih zdravstvenih delavcev s pomočjo iz Zahoda končno dajejo sadove - Liberija upa, da bo že kmalu prišel teden brez novih obolelih za ebolo. Foto: Reuters
Merjenje temperature v četrti Paynesvillle v Monrovii. Ebola
Najhujši izbruh smrtonosnega virusa ebole je povzročil ne samo visoko število smrtnih žrtev, temveč je močno prizadel tudi gospodarstvo najhuje prizadetih zahodnoafriških držav. Foto: Reuters

Vlada v Monrovii je potrdila, da je vse bliže dokončni zmagi nad epidemijo, v kateri je v Liberiji in sosedah Gvineji ter Sierri Leone umrlo skoraj 9.000 ljudi v letu dni.

"Trenutno je v Liberiji pet potrjenih primerov ebole," je za francosko novičarsko agencijo AFP povedal liberijski zdravstveni minister Tolbert Nyensuwah in dodal, da so tri od petih primerov zaznali v Monrovii, prestolnici države, druga dva pa v severozahodnih okrožjih Bomi in Grand Cape Mount.

"To pomeni, da bomo lahko dosegli ničlo, če bo šlo vse po načrtu in če drugi ljudje v drugih krajih ne bodo oboleli," je zatrdil minister.

WHO potrjuje optimizem Liberije
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), agencija ZN-a, sicer sešteva žrtve in primere ebole. "Po podatkih WHO-ja je pet primerov laboratorijsko potrjenih," je povedala tiskovna predstavnica misije ZN-a za odziv na ebolo Lisa White. Dodala je, da so torkovi podatki liberijske vlade nakazali na 21 domnevnih in verjetnih primerov ter samo na en laboratorijsko potrjen primer.

"WHO vlado Liberije podpira pri tem, da ta številka pade na ničlo. Zdaj je treba ostati v pogonu, da se bo pozitiven trend nadaljeval," je še povedala Whitova.

Po letu dni na vidiku konec epidemije
Na vrhuncu epidemije avgusta in septembra lani je bilo v Liberiji tudi po več kot 300 novih primerov okužbe z ebolo na teden, preobremenjeni zdravstveni delavci pa so morali v prenapolnjenih bolnišnicah zavračati bolnike.

Sledil je velik mednarodni odziv, v okviru katerega je v državo prispelo tudi več sto ameriških zdravstvenih delavcev in vojakov, da bi pomagali tamkajšnjemu prebivalstvu. Prejšnji teden je bilo v Liberiji zaznanih le osem novih primerov.

Po najnovejših podatkih WHO-ja je epidemija ebole zahtevala 8.688 življenj, okužilo pa se je skupno 21.759 ljudi, odkar je pred približno letom dni izbruhnil virus v Gvineji. V tej državi so sicer prejšnji teden ugotovili 20 primerov, v sosednji Sierri Leone pa 117.