Slovesnosti ob kanonizaciji ne bodo potekale le v Vatikanu, ampak tudi drugod po svetu. Še posebej veliko dogodkov je predvidenih na Poljskem, kjer bodo potekali razprava, molitvena bedenja, koncerti, pa tudi gledališke in filmske predstave. V Rimu bodo razglasitev novih svetnikov med drugim zaznamovali tudi z muzikaloma v čast Janezu Pavlu II. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Slovesnosti ob kanonizaciji ne bodo potekale le v Vatikanu, ampak tudi drugod po svetu. Še posebej veliko dogodkov je predvidenih na Poljskem, kjer bodo potekali razprava, molitvena bedenja, koncerti, pa tudi gledališke in filmske predstave. V Rimu bodo razglasitev novih svetnikov med drugim zaznamovali tudi z muzikaloma v čast Janezu Pavlu II. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Kanonizacija bo med drugim pravi blagoslov za vatikanske finance. Zgolj prodaja spominkov naj bi v vatikansko blagajno prinesla nekaj milijonov evrov. Tudi gostišča in namestitve za romarje, ki jih upravlja Vatikan, so že nekaj mesecev razprodani. Foto: MMC RTV SLO/EPA
Kanonizacija papežev Janeza XXIII. in Janeza Pavla II. bo potekala na Trgu svetega Petra v Vatikanu, začela pa se bo ob 10. uri. Na povabilo papeža Frančiška se bo slovesnosti udeležil tudi prejšnji papež Benedikt XVI. Foto: MMC RTV SLO/EPA
Papež Frančišek
Dobro leto po prevzemu pontifikata zanimanje za prvega papeža iz Latinske Amerike ne ponehuje. Papež Frančišek bi lahko postal prava filmska zvezda, saj bodo v tem letu prikazani kar trije filmi o njegovem življenju. Foto: Reuters
Gneča v Rimu pred kanonizacijo dveh papežev

Kanonizacija papežev bo potekala na Trgu svetega Petra v Vatikanu, začela pa se bo ob 10. uri. Na povabilo papeža Frančiška se bo slovesnosti udeležil tudi prejšnji papež Benedikt XVI.

Televizijski prenos kanonizacije papeža Janeza XXIII. in Janeza Pavla II., ki bo v nedeljo, 27. aprila, si boste ob 10.00 lahko neposredno ogledali na 2. programu Televizije Slovenija.

Policija v Rimu ob prvi hkratni kanonizaciji dveh papežev v zgodovini Cerkve pričakuje do pet milijonov vernikov, po navedbah nekaterih medijev pa bi se v večno mesto lahko zgrnilo celo do sedem milijonov ljudi. Samo iz Poljske, domovine Janeza Pavla II., pričakujejo 300.000 vernikov. Številni naj bi prišli tudi iz okolice severnoitalijanskega Bergama, od koder je bil papež Janez XXII.

Prenos maše v 3D-tehniki
Trg svetega Petra sprejme okoli 100.000 vernikov, drugi pa bodo lahko slovesno mašo spremljali na okoliških ulicah in trgih na 18 velikih zaslonih, ki jih bodo postavili za to priložnost. V Vatikanu poudarjajo, da ne bodo prodajali vstopnic, in vernike opozarjajo, naj se pazijo sleparjev, ki bi jim želeli prodati vstopnice za kanonizacijo.

Slovesno mašo bodo v živo prenašale številne televizije, verniki pa si bodo prenos v živo in v tehniki 3D lahko brezplačno ogledali tudi v 500 kinodvoranah v 20 državah. Za slovesnost sicer vlada veliko medijsko zanimanje; za dogodek se je pri Svetem sedežu akreditiralo že več kot tisoč novinarjev in fotografov.

Poostreni varnostni ukrepi
Oblasti v Rimu bodo za veliki dogodek namenile osem milijonov evrov. Tamkajšnja civilna zaščita je pripravila poseben organizacijski načrt po vzoru tistega ob pogrebu Janeza Pavla II. leta 2005, ko je v italijansko prestolnico prišlo tri milijone vernikov. Za nemoten potek slovesnosti bo skrbelo 2.630 pripadnikov civilne zaščite, ki naj bi med drugim razdelili štiri milijone plastenk vode. Za red bo skrbelo tudi več sto policistov in vojakov.

Bela noč cerkva
V soboto, na predvečer kanonizacije v večnem mestu, pripravljajo t. i. belo noč cerkva. Cerkve v središču Rima bodo odprte za molitev in spoved, v nekaterih bo molitveno bedenje z branjem Svetega pisma in besedil obeh papežev potekalo v tujih jezikih.

Molitveni bedenji bosta v soboto zvečer potekali tudi Ljubljani in Postojni. Dan po kanonizaciji bo na Trgu sv. Petra v Vatikanu zahvalna sveta maša.

Življenje papeža Frančiška v treh filmih
Papež Frančišek bi lahko postal prava filmska zvezda, saj bodo v tem letu prikazani kar trije filmi o njegovem življenju. V več evropskih kinematografih bodo že ta teden predvajali film Frančišek iz Buenos Airesa - revolucija enakosti.

Dokumentarni film Miguela Rodrigueza Ariasa in Fulvia Iannuccija ponuja intervjuje in pričevanja o življenju Jorgeja Maria Bergoglia, ki si je izbral ime Frančišek. Na začetku junija bodo v Rimu, Buenos Airesu, na severu Argentine in v Nemčiji prikazali biografski film z začasnim naslovom Pokliči me, Frančišek italijanskega režiserja in producenta Pietra Valsecchija. Film temelji na knjigi Frančišek, ljudski papež (Francisco, El Papa de La Gente) Evangeline Himitian.

Osredotočil se bo na obdobje med letoma 1976 in 1979, ko se je argentinski papež zavzemal za okrog 30.000 ljudi, ki so med vojaško diktaturo v Argentini izginili brez sledu. Valsecchi, ki je leta 2005 posnel TV-serijo o življenju papeža Janeza Pavla II., za vlogo Jorgeja Maria Bergoglia namerava prepričati Antonia Banderasa.

Vlogo zdajšnjega papeža v času vojaške diktature v Argentini bo tematiziral tudi film La lista di Bergoglio (Bergogliev seznam) režiserke Liliane Cavani. Temeljil bo na istoimenski knjigi novinarja Nella Scava in bo po pisanju italijanskih medijev končan do jeseni. Kot je v knjigi zapisal Scavo, se Bergoglii, takrat predstojniku jezuitov v San Miguelu, lahko zahvali več kot 100 nasprotnikov režima, da jih je skril v semenišču Maximo San Jose. To je potrdilo okrog 20 pričevalcev.

Gneča v Rimu pred kanonizacijo dveh papežev