Protestniki so se zaradi nove smrti temnopoltega Američana v rokah policije znesli nad okni policijske postaje. Foto: Reuters
Protestniki so se zaradi nove smrti temnopoltega Američana v rokah policije znesli nad okni policijske postaje. Foto: Reuters

Policist Derek Chauvin je skupaj s tremi policisti sodeloval pri ponedeljkovi aretaciji 46-letnega Georgea Floyda zaradi domnevnega plačila v trgovini s ponarejenim bankovcem.

Sorodna novica "Ni pomembna samo rasa, treba je upoštevati tudi vprašanje razreda"

Ogorčenje javnosti, ki se je zdaj razvilo v proteste, je povzročil videoposnetek aretacije, na katerem je videti Chauvina, kako več minut kleči na vratu osumljenca, ta pa mu govori, da ne more dihati. Eden od policistov mu odvrne, da če lahko govori, lahko tudi diha. Posnetek kaže, da je Floyd policistu dejal: "Prosim, ne morem dihati" in "Ne ubijte me", opazovalci pa so policiste pozivali, naj ga spustijo, poroča BBC.

Floyd je nato kmalu prenehal dihati in je umrl še pred prihodom reševalcev. Obdukcija še ni potrdila vzroka smrti.

Belski župan Jacob Frey je dejal, da na posnetku ni videti nobene grožnje in nobenega razloga za uporabo sile. Po njegovih besedah biti temnopolt "ne bi smela biti smrtna kazen". "Zakaj ta človek še ni v zaporu?" je glede nasilnega policista vprašal župan. Pravosodni minister Minnesote Keith Ellison, ki je temnopolt, mu je odgovoril, da preiskava poteka. Zadevo preiskuje tudi Zvezni preiskovalni urad (FBI) z vidika kršenja državljanskih pravic.

S kamenjem in steklenicami nad policijsko postajo

Županov poziv k aretaciji policista, ki je sledil potem, ko so policiste odpustili, vseeno ni pomiril javnosti. Večja skupina protestnikov se je v torek in sredo zbrala pred policijsko postajo, kjer so bili zaposleni zdaj že odpuščeni policisti.

Nekateri so v stavbo metali kamenje in steklenice, policisti pa so uporabili gumijaste naboje in solzivec. Protestniki so se zbrali tudi pred hišo policista, ki je ubil moškega, v predmestju Minneapolisa in mu dovozno pot do hiše poškropili z rdečo barvo ter na tla napisali morilec.

Odvetnik pokojnikove družine, sicer znani odvetnik za državljanske pravice Benjamin Crump, je protestnike že pozval k dostojanstvu. "Ne moremo se spustiti na raven zatiralcev in ne smemo ogrožati drug drugega v času pandemije. Zahtevali bomo trajne spremembe z osvetlitvijo nesprejemljivega obnašanja," je dejal.

Policijski načelnik prosi za spoštljivost

Minneapolis: Protesti po smrti osumljenca med aretacijo

Načelnik policije Minneapolisa Medaria Arradondo je javnost prosil za potrpežljivost in spoštljivost. Arradondo je prišel na položaj po letu 2017, ko je moral predhodnik najti novo službo, ker je temnopolti policist ustrelil belo žensko, ki je prijavila spolni napad. Arradondo zagotavlja, da skuša spremeniti kulturo policije Minneapolisa, kar pa zahteva svoj čas.

Primer smrti Georgea Floyda obuja spomin na smrt Erica Garnerja, prav tako temnopoltega moškega, ki ga je policist s posebnim prijemom zadušil leta 2014. Tudi tisti primer policijskega nasilja je bil posnet, posnetek pa je bil eden od dejavnikov, ki so spodbudili gibanje "Temnopolta življenja štejejo".

Predsednik Donald Trump, ki je javnost večkrat sam razburjal z rasističnimi izjavami, je sporočil, da gre za zelo žalosten dogodek, in odredil pospešeno zvezno preiskavo. Najverjetnejši predsedniški kandidat demokratov Joe Biden, ki je nedavno temnopolte Američane razjezil z izjavo, da nisi res črn, če oklevaš med glasom zanj in z glasom za Trumpa, je medtem dejal, da je Floydova smrt del vraščenega sistemskega cikla krivičnosti, ki še vedno obstaja v ZDA in reže v srce prepričanja, da imajo vsi Američani enake pravice. Biden je vesel, da so policiste odpustili, vendar ne verjame, da je to dovolj.

Sorodna novica Keeanga-Yamahtta Taylor: Od #BlackLivesMatter do črnske osvoboditve