Trump je dosegel dovolj delegatskih glasov za osvojitev republikanske predsedniške nominacije. Foto: Reuters
Trump je dosegel dovolj delegatskih glasov za osvojitev republikanske predsedniške nominacije. Foto: Reuters
Hillary Clinton
Clintonova ohranja prednost pred Trumpom. Foto: Reuters

Trump je govoril v Atlanti, kjer so ga večkrat prekinili protestniki, njegov odziv pa je bil presenetljiv. Namesto, da bi svoje podpornike spodbujal, naj s protestniki obračunajo, kot je to počel do zdaj, je bil tokrat podoba krščanskega usmiljenja in ljubezni. Protestnikom je povedal, da jih ima rad.

Če bo tako nadaljeval, bo kmalu ostal brez stranke, saj republikanski voditelji že naravnost bežijo pred novinarskimi vprašanji o njihovem predsedniškem kandidatu. Trumpovo vedenje se je že začelo odražati v anketah, kjer demokratka Hillary Clinton začenja prevzemati zanesljivo prednost, odkar je Trump rasistično napadel sodnika, si čestital zaradi terorističnega napada v Orlandu, ker ga je napovedal, in skuhal teorijo zarote, da je Obama na strani teroristov.

S tem Clintonovi kar sam piše scenarij za napade pred volitvami in demokratka ga Američanom že prikazuje kot izjemno nevarnega, zmešanega in popolnoma nepripravljenega za položaj. Letošnje volitve bo odločilo od osem do 11 zveznih držav, kjer rezultata ni mogoče napovedati vnaprej in v skoraj vseh je Clintonova v vodstvu, med drugim v Ohiu in Floridi.

Trump "sanja" Kalifornijo in New York
Medtem ko Trump zavrača prijateljske nasvete republikanskih strategov, naj začne resno zbirati denar in postavljati organizacijo po vseh pomembnih državah, Trump sanja, da bo Clintonovi konkurenčen v Kaliforniji in New Yorku, pomisleke pa zavrača. Pravi, da organizacije ne potrebuje, ker je tudi brez tega osvojil republikansko nominacijo in bo tudi splošne volitve.

Ameriške televizije mu gredo še naprej na roko in dosledno prenašajo njegove govore, zato si lahko privošči preklic akreditacij medijem, ki mu niso všeč, kot je Washington Post, ki ga je prisilil, da je junija plačal milijon dolarjev veteranom, kar je sicer že od februarja naprej trdil, da je storil.

Clintonova ničesar ne prepušča naključju in bo do konca meseca oglasne trge v osmih ključnih državah (Kolorado, Florida, Ohio, Virginija, Nevada, Iowa, Severna Karolina, New Hampshire) zasula s plačanimi negativnimi oglasi proti Trumpu.

Televizijski gledalci v omenjenih državah bodo lahko vsak dan videli Trumpa, kako se norčuje iz invalida, spodbuja nasilje na svojih zborovanjih in žali vse po spisku. K užaljenim je zdaj treba prišteti še veterane iraške vojne, ki jih je Trump obtožil, da so pokradli denar, namenjen iraški obnovi. Njegova kampanja sicer trdi, da je mislil na tatove v iraški vojski, vendar pa posnetek ne laže.

Najmanj priljubljena kandidata
Zadnja anketa ameriške televizije ABC in časopisa Washington Post ugotavlja, da imajo ZDA letos dva najmanj priljubljena predsedniška kandidata v sodobni zgodovini in verjetno še dlje nazaj. Kar 70 odstotkov Američanov ima negativno mnenje o republikancu Donaldu Trumpu, 55 odstotkov pa o demokratki Hillary Clinton.

Ista anketa je maja ugotovila, da ima o Trumpu negativno mnenje 60 odstotkov Američanov, kar pomeni, da to kar Trump govori, ne pelje v pravo smer. Maja je imelo pozitivno mnenje o njem 37 odstotkov Američanov, zdaj pa ga ima samo 29 odstotkov.

Demokratka Clintonova ni veliko na boljšem, saj ima pozitivno mnenje o njej le 43 odstotkov Američanov, kar pa je v tem primeru trenutno več kot dovolj za zmago novembra, čeprav tako nepriljubljena ni bila vse od marca 1992. Od majske ankete je negativno mnenje o njej naraslo za dva odstotka, pozitivno mnenje pa je padlo za odstotek.