Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad na ogledu jedrskega reaktorja v Natanzu. Foto: EPA
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad na ogledu jedrskega reaktorja v Natanzu. Foto: EPA

Na nenavadnem obisku naj bi si diplomati ogledali objekt v Natanzu, kjer je glavni iranski obrat za bogatenje urana, in jedrski reaktor na težko vodo v Araku.

Iran je na obisk povabil več predstavnikov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) in predstavnike Madžarske, ki trenutno predseduje Evropski uniji. Po navedbah diplomatskih virov naj na obisk ne bi bile povabljene ZDA, Velika Britanija, Francija in Nemčija.

Obisk v Iranu pa sta, sodeč po njunih izjavah v preteklih dneh, zavrnili njegovi ključni zaveznici, Kitajska in Rusija. Tudi visoka zunanja predstavnica EU-ja Catherine Ashton je dejala, da EU ne bo sodelovala pri omenjenem obisku iranskih jedrskih obratov. Tovrstni pregled bi morali po njenem mnenju opraviti inšpektorji IAEA-ja.
Iran vztraja, da so aktivnosti miroljubne
Današnjega obiska se udeležujejo predstavniki Alžirije, Egipta, Omna, Združenih arabskih emiratov, Kube in Venezuele. Iran vztraja, da je vabilo na obisk še dodaten dokaz, da so iranske jedrske aktivnosti res miroljubne.

"Nobena država na svetu ne bo drugim pokazala svojih jedrskih objektov - to je znak, da so iranske jedrske aktivnosti povsem miroljubne," je dejal vodja iranskega jedrskega programa in zunanji minister Ali Akbar Salehi. Dodal je še, da bo Iran danes v Araku tujim strokovnjakom pokazal nove dosežke na področju medicine, ki so jih dosegli njihovi jedrski strokovnjaki.
Tovrstni obiski, s katerimi želi Iran po mnenju številnih zbrati podporo za svoj jedrski program, so sicer zelo redki. Zadnji obisk, ki ga je Teheran organiziral za člane IAEA-ja, je potekal februarja 2007.