Raziskovalna ladja Oruc Reis se je vrnila na turško obalo, Turčija naj bi jo odslej pošiljala v Sredozemsko morje in nazaj. Foto: Reuters
Raziskovalna ladja Oruc Reis se je vrnila na turško obalo, Turčija naj bi jo odslej pošiljala v Sredozemsko morje in nazaj. Foto: Reuters

"Turčija začenja razumeti, da politika provokacij ne vodi nikamor," je v prvem odzivu Grčije dejal grški minister za razvoj Adonis Georgiadis. Grški premier Kiriakos Micotakis je nato pozdravil umik. "To je pozitiven prvi korak. Upam, da jih bo še več," je dejal v Solunu.

Turški obrambni minister Hulusi Akar pa je poudaril, da umik ladje ne pomeni predaje in da se Turčija ne odreka svojim pravicam na območju. Ladjo Oruc Reis bodo po njegovih navedbah pošiljali v vzhodno Sredozemsko morje in nazaj.

Spletni strani za sledenje plovilom marinetraffic.com in vesselfinder.com kažeta, da je ladja za iskanje nafte in plina trenutno tik ob turški obali pri mestu Antalya.

Micotakis pred umikom napovedal krepitev vojske

Grški premier je zaradi napetosti v soboto sicer napovedal okrepitev grške vojske. Turški obrambni minister Akar je danes dejal, da je Grčijo k temu spodbudil francoski predsednik Emmanuel Macron in pozval k dialogu. Francija je po zaostrovanju v Sredozemsko morje poslala tudi svojo fregato in vojaška letala, z Grčijo so izvedli tudi skupne vojaške vaje.

Napetosti med državama so se zaostrile, potem ko je Turčija 10. avgusta na območje okoli 180 kilometrov od grškega otoka Kastelorizo poslala ladjo Oruc Reis za raziskovanje morskega dna.

Misijo so kljub nasprotovanju Grčije in Evropske unije trikrat podaljšali. Turčija trdi, da raziskave potekajo v njenem epikontinentalnem pasu, Grčija pa, da v njeni izključni gospodarski coni.