Duševne stiske in težave vojakov so eden največjih problemov, ki pestijo ameriško kopensko vojsko. Foto: EPA
Duševne stiske in težave vojakov so eden največjih problemov, ki pestijo ameriško kopensko vojsko. Foto: EPA

Med letoma 1977 in 2003 je stopnja samomorilnosti v ameriški kopenski vojski postopoma upadala. Število samomorov ameriških vojakov je začelo naraščati leta 2004, leto dni po začetku ameriške invazije na Irak, povečalo pa se je tudi število hospitalizacij zaradi težav z duševnim zdravjem.

Leta 2008 je samomor storilo 140 vojakov, kar je za 80 odstotkov več kot leta 2004. Vojaki, ki so storili samomor, so bili večinoma moškega spola, mladi in belci. Prav tako so to bili pogosteje vojaki z nižjimi vojaškimi čini, ki so v preteklosti že imeli težave z depresijo in duševnimi motnjami.

Raziskava ni zajela zadnjih let
Od leta 2003 so se podvojili tudi hospitalizacije in zdravljenja vojakov zaradi težav z duševnim zdravjem. Po podatkih študije naj bi več kot petina vojakov že kdaj obiskala zdravnika zaradi motnje v duševnem zdravju.

Študija je analizirala podatke za leti 2007 in 2008, ki jih je primerjala s podatki iz prejšnjih let. V raziskavo pa niso bile vključene druge veje ameriške vojske: mornarica, letalstvo in marinci. Prav tako raziskava ni upoštevala učinkov odločitve predsednika ZDA Baracka Obame, da iz Iraka umakne vse vojaške enote, kar se je zgodilo decembra lani.