V londonskem Muzeju Victoria & Albert bodo 2. julija odprli doslej najobsežnejšo razstavo afriške mode v Veliki Britaniji. Predstavila bo tako oblikovalce iz preteklosti kot sodobne oblikovalce, pa tudi raznoliko dediščino in kulture te celine. "Želeli smo proslaviti današnjo izjemno afriško modno sceno. Torej ustvarjalnost vseh oblikovalcev, stilistov, fotografov in poiskati navdih, ki je za tem," je povedala kustosinje projekta Elisabeth Murray in dodala, da bo razstava omogočila "vpogled v glamur in politiko modne scene".

Razstava vključuje modne kreacije, skice, fotografije in filme z vse celine, od 50. let minulega stoletja do danes. Višja kustosinja Christine Checinska je razstavo označila kot "del stalne zaveze muzeja V & A, da v ospredje postavi dela ustvarjalcev afriške dediščine". Po njenih besedah naj bi bila namreč afriška ustvarjalnost "v muzeju večinoma izključena ali napačno predstavljena, in sicer zaradi zgodovinske delitve med umetnostnimi in etnografskimi muzeji, ki je izhajala iz naših kolonialnih korenin in zakoreninjenih rasističnih predpostavk".

Svetovna protirasistična gibanja, vključno z gibanjem Black Lives Matter, so Veliko Britanijo prisilila, da ponovno ovrednoti svojo razdiralno kolonialno preteklost, od muzejskih zbirk in javnih spomenikov do poučevanja zgodovine v šolah. Muzej Victoria & Albert je bil ustanovljen leta 1852, ko je Velika Britanija pod kraljico Viktorijo širila svoj svetovni imperij, v naslednjih desetletjih tudi v Afriki.

Pestra paleta afriškega oblikovanja, tekstilov in vplivov

"Pogovori in sodelovanja ob pripravi razstave Afriška moda so preizkusni kamen za nove pravične načine sodelovanja, ki nam omogočajo, da si predstavljamo in oblikujemo V & A prihodnosti," je še dodala. Po njeno je ambiciozna razstava, ki prikazuje pestro paleto afriškega oblikovanja, tekstilov in vplivov, način, da se odpraviti to neravnovesje.

Na razstavi so v sklopu Afriška kulturna renesansa predstavljeni tudi protestni plakati in literatura gibanj za neodvisnost, ki so se razvijala v povezavi z modo. V osrednjem sklopu so na ogled ikonična dela znanih afriških oblikovalcev, kot so Alphadi iz Nigra, Shade Thomas-Fahm iz Nigerije in Kofi Ansah iz Gane.

V inovativnih dizajnih, ki pričajo o medkulturnih vplivih, so uporabljeni različni afriški tekstili in slogi, tudi plastični biserčki in rafija. Shade Thomas-Fahm je, denimo, tradicionalna afriška oblačila preoblikovala za "kozmopolitsko zaposleno žensko". Spet drugi, kot je Mixology, raziskujejo modo skupaj z vprašanji, kot so trajnost, spol, rasa in spolna identiteta. Enega od osrednjih razstavnih predmetov na razstavi je posebej za to priložnost izdelal maroški oblikovalec Artsi. Navdih zanj je našel v britanskem trenčkotu in muslimanskem hidžabu, pri čemer se sprašuje, kako predstaviti Afriko v Angliji.