Foto:
Foto:
Richard Miles naj bi bil mentor gruzijskemu predsedniku Mihailu Sakašviliju.
Simbol srbskega študentskega gibanja je bila stisnjena pest.

Avtor članka o Ukrajini Ian Traynor piše, da naj bi šlo že za četrti poskus strmoglavljenja režima v Evropi. Do zdaj naj bi uspeli revoluciji v Srbiji in Gruziji, v Belorusiji pa je Lukašenko ostal na oblasti.

Prvo takšno akcijo naj bi pripravili v Srbiji. Podvig je financirala in organizirala ameriška vlada ob uporabi ameriških svetovalcev, anketarjev, diplomatov,
obeh velikih ameriških strank in ameriških nevladnih organizacij.

Vlada ne deluje sama
Sicer naj bi pri akcijah sodelovali ameriški Nacionalni demokratski inštitut demokratske stranke, Mednarodni republikanski inštitut Republikanske stranke, ameriški State Department in organizacija USAid, pomagale pa naj bi tudi nevladne organizacije Freedom House in Inštitut za odprto družbo milijarderja Georgea Sorosa, navaja Guardian.

Ključno vlogo pri vsem naj bi igrala ameriška veleposlanika Richard Miles, ki je bil leta 2000 veleposlanik v Beogradu, lani pa v Tbilisiju, in Michael Kozak, ki je bil veleposlanik v Belorusiji.

Študentje pomagali pri protestih
V Srbiji je bilo uporabljeno gibanje Odpor, ki je imelo podoben enostaven in močan slogan - "Gotov je", nanašal pa se je na Miloševića. Črno-beli logo stisnjene pesti je dopolnil mojstrski marketing, piše londonski dnevnik.

V Ukrajini je temu enakovredna tiktakajoča ura, ki simbolizira štete dneve oblasti Kučme. Mladi si pomagajo tudi z nalepkami, spreji in spletnimi stranmi. Ironija in ulična komedija, ki zasmehuje oblast, sta dosegli ogromen uspeh v črpanju strahu ljudstva in vzbujanju besa pri oblastnikih.

V primeru uspeha naj bi akcije po mnenju avtorja članka ponovili še v Moldaviji in avtoritarnih državah osrednje Azije.