Inšpektorji so ugotovili, da je bilo s tremi odmerki cepljenih sedem ljudi. Foto: EPA
Inšpektorji so ugotovili, da je bilo s tremi odmerki cepljenih sedem ljudi. Foto: EPA
Preiskava smrti žene slovenskega diplomata v Bruslju

TV Slovenija je ves dan preverjala informacije o tragičnem dogodku, smrti žene slovenskega diplomata v Bruslju, ki je bila pred kratkim cepljena s cepivom proti covidu-19.

Mlajša ženska, mlajša od 40 let, žena slovenskega diplomata v Bruslju, je bila po informacijah TV Slovenija pred približno desetimi dnevi cepljena s cepivom Janssena, proizvajalca Johnson & Johnson, pri katerem za zaščito proti covidu-19 zadostuje le en odmerek. Kot je izvedela TV Slovenija, je dobila nekaj dni po cepljenju glavobol, imela je tudi otečeno nogo, zato je obiskala zdravnika. Tam so nato ugotovili, da ima globoko vensko trombozo. Po zdravljenju je nato ponoči utrpela možgansko kap in po nekaj dneh v kritičnem stanju v bolnišnici žal umrla.

Ali je bil tragičen zaplet neposredno ali posredno povezan s cepljenjem, bo ugotavljala strokovna komisija pri ministrstvu za zdravje, potem ko je NIJZ sprožil postopek, da se pregleda, ali je šlo v tem primeru za stranske učinke po cepljenju.

Cepivo Janssena je tako kot cepivo AstraZenece vektorsko cepivo, ki lahko v izjemno redkih primerih povzroči tudi nastanek krvnih strdkov. Tudi Evropska agencija za zdravila je potrdila, da gre lahko za redek stranski učinek - a je v tem trenutku v povezavi s tem še izjemno veliko neznank. Za slovenske strokovnjake bodo pomembne tudi vse informacije, ki jih bodo posredovali belgijski zdravniki.

Izdanih je bilo 23 prekrškovnih sankcij, 208 opozoril po zakonu o prekrških in 179 upravnih ukrepov, je na novinarski konferenci povedala Deana Potza z inšpektorata. Delež neskladnih lokacij je bil devetodstoten, kar je povsem enako kot teden dni prej, je dejala na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19.

V povezavi z informacijami v medijih, da so bili nekateri ljudje cepljeni še s tretjim odmerkom, je po izvedenih nadzorih sporočila ugotovitev, da je bilo s tremi odmerki cepiva dejansko cepljenih sedem ljudi. V preostalih 54 primerih ljudi, ki naj bi bili prav tako cepljeni še tretjič, pa so ugotovili, da je šlo za administrativne napake pri vnosu v elektronski register cepljenih ljudi.

Za izvajalce cepljenja, pri katerih je bilo izvedeno cepljenje s tretjim odmerkom, je zdravstveni inšpektorat na ministrstvo za zdravje podal pobudo za izvedbo upravnega nadzora, na Zdravniško zbornico Slovenije pa je bila podana pobuda za izvedbo strokovnega nadzora, je pojasnila.

Nadzori policije

Vodja oddelka za splošno varnost in varnostno načrtovanje iz uprave uniformirane policije pri Generalni policijski upravi Alojz Sladič je na novinarski konferenci predstavil poročilo policije o nadzoru nad izvajanjem vladnih odlokov za preprečevanje epidemije v zadnjem tednu, ko je skupaj opravila nadzore na 12.182 krajih. To je le nekaj manj kot teden dni prej. Dnevno je to v povprečju 1752 nadzorov.

Sorodna novica Samotestiranje dijakov od ponedeljka naprej v domačem okolju

Skupno število ugotovljenih kršitev se vztrajno zmanjšuje, hkrati pa je delež opozoril vse večji. Morda nekoliko zbode v oči sreda, ko so v enem samem postopku obravnavali 12 kršilcev, ki si na zaprtem javnem kraju niso hoteli nadeti zaščitnih mask, je povedal.

Potrdila o napotitvi v karanteno na domu so v zadnjih sedmih dneh vročili 7311 ljudem, kar je enkrat več kot teden dni prej (3601). Največ napotitev v karanteno na domu so glede na državo vstopa v Slovenijo izdali na meji s Hrvaško (6256), na meji z Madžarsko 24, na meji z Italijo 12 in na meji z Avstrijo devet, 110 napotitev pa na letališču Jožeta Pučnika. Z občasnimi nadzori na cestnih prehodih na notranji meji so izdali napotitve za karanteno na domu še za 33 ljudi.

Glede na državo izvora pa je bilo največ napotitev v karanteno izdanih ljudem iz BiH-a, in sicer 4797, in ljudem s Kosova, in sicer 1251.

Cepljenje je trenutno največja prioriteta, je v četrtek povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: BoBo
Cepljenje je trenutno največja prioriteta, je v četrtek povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: BoBo