Kljub skoraj 25 letom starosti Hubblu na nebu še ni para. Foto: ESA/Hubble, NASA
Kljub skoraj 25 letom starosti Hubblu na nebu še ni para. Foto: ESA/Hubble, NASA

Ime kopice je suhoparno (NGC 121), posnetek sam pa je precej manj. Hubble je senzorje usmeril proti Malemu Magellanovemu oblaku, naši satelitski galaksiji, in se osredinil na ozvezdje Tukana. Oddaljen je okoli 200.000 svetlobnih let.

Globularne zvezdne kopice so ogromni skupki starih zvezd, ki krožijo okoli središča svoje galaksije, vsebujejo pa stotisoče zvezd.

Mali Magellanov oblak je leta 1835 odkril angleški astronom John Herschel, zadnja leta pa je pripraven predvsem za proučevanje razvoja zvezd, so zapisali na ameriški vesoljski agenciji Nasa. Razlog tiči v bližini, kar Hubblu omogoča natančnejše izsledke.

NGC 121 je star okoli 10 milijard let in je tako najstarejši v svoji galaksiji (drugi so stari "le" osem milijard let ali manj). Obenem je NGC 121 za nekaj milijard let mlajši od podobnih globularnih zvezdnih kopic v galaksiji Rimski cesti.

Največja do zdaj odkrita skupina globularnih zvezdnih kopic, kar 160.000 jih je na kupu, je sicer oddaljena 2,25 milijarde svetlobnih let. Je del gigantske jate galaksij Abell 1689.