Četverici nekdanjih policijskih sindikalistov je tožilstvo očitalo, da so novembra 2015 organizirali prometni nadzor nad takratnim ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem in tako skušali ošibiti njegov položaj vladnega pogajalca. Foto: BoBo
Četverici nekdanjih policijskih sindikalistov je tožilstvo očitalo, da so novembra 2015 organizirali prometni nadzor nad takratnim ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem in tako skušali ošibiti njegov položaj vladnega pogajalca. Foto: BoBo

Tožilstvo je za štiri nekdanje policiste – Vojka Marguča, Miho Sakača, Zorana Petrovića in Denisa Kadirića – predlagalo pogojne zaporne kazni, medtem ko je bila obramba prepričana, da očitki o kaznivih dejanjih niso upravičeni. Sodnica Špela Koleta je ob izreku sodbe poudarila, da obdolženi niso zanikali pisanja v zaprti skupini na Facebooku in sodišče o pridobljeni komunikaciji ne dvomi.

V obtožnici je tožilstvo četverici očitalo, da so novembra 2015 z namenom diskreditirati takratnega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja organizirali policijski nadzor. Člani Sindikata policistov Slovenije so namreč takrat stavkali, potekala so pogajanja z vladno stranjo, sindikalisti so računali, da bodo, če bodo Koprivnikarja zalotili voziti pod vplivom alkohola, tako poslabšali njegovo verodostojnost vladnega pogajalca.

Marguč je priznal, da je objavil informacijo o koncertu glasbene skupine ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja v Škofji Loki, Petrovič je potrdil, da je v skupini objavil fotografijo ministrovega avtomobila, Sakač je potrdil, da je poklical škofjeloškega policista Oblaka, da bi ustavil ministra in z njim opravil alkotest. Kadirić je sicer zanikal, da bi k prometnemu nadzoru ministra nagovoril enega od policistov in navajal, da ni posredoval podrobnih podatkov, po katerih bi se lahko prepoznalo ministrov avto.

Po očitkih iz obtožnice, ki jih je sprejelo tudi sodišče, je bil idejni vodja policijskega nadzora nad ministrom Marguč. Kadirić je priskrbel kontakte policistov, Sakač pa je škofjeloška policista nagovoril, da Koprivnikarja v noči z 28. na 29. november 2015 počakata v bližini lokala v Škofji Loki. Petrović jim je pri tem pomagal, ko je v skupino prispeval fotografijo Koprivnikarjevega službenega avtomobila, da bi ga lahko prepoznali, je povzela sodnica.

Štirim policijskim sindikalistom pogojne kazni zaradi afere Koprivnikar

Dogovarjanje na Facebooku

Člani sindikata so se tistega dne v zaprti skupini na Facebooku od jutra pogovarjali o nadzoru Koprivnikarja. Sakač in Kadirić sta po mnenju sodišča kriva sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, ker sta izrabila svoj domnevni vpliv na kolege policiste in pri njih posredovala, da bi opravili uradno dejanje, čeprav se to ne bi smelo opraviti. Marguč in Petrovič pa sta kriva pomoči sindikalnima kolegoma k temu kaznivemu dejanju.

Kakšne kazni jim je prisodilo sodišče?

Vsem štirim je sodišče izreklo pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let. Marguču je sodišče izreklo pogojno kazen 10 mesecev in 2000 evrov denarne kazni, Petroviću osem mesecev pogojne kazni in 1500 evrov denarne kazni, Sakaču eno leto pogojno in 2250 evrov denarne kazni, Kadiriću pa osem mesecev pogojno in 1500 evrov denarne kazni. Kot je dejala sodnica Koleta, jim je prisodila nekoliko nižje kazni, kot je predlagalo tožilstvo, ker je upoštevala, da so vsi nekaznovani, da so zaradi tega že izgubili službe v policiji, kot olajševalno okoliščino je sodišče upoštevalo tudi odmaknjenost dogodka. Sakač je sicer medtem na delovnem sodišču uspešno dosegel reintegracijo v policijo in izplačilo vseh plač za nazaj od leta 2016.

Nekdanji minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Foto: BoBo
Nekdanji minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Foto: BoBo

Tožilec zadovoljen, odvetnik Matoz prepričan, da bo sodba padla: "Ni pomembno, kaj so storili, ampak da tožilstvo ni znalo sestaviti obtožnice"

Tožilec Primož Suknaič z oddelka za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili je izrazil zadovoljstvo nad tem, da je sodišče sledilo obtožnici in odločilo, da je četverica kriva. Da je bilo to danes le "del nanizanke, zadeva pa se bo končala z oprostilno sodbo", je po koncu obravnave ocenil Franci Matoz, zagovornik Sakača. "Ni pomembno, kaj so storili, ampak da tožilstvo ni znalo sestaviti obtožnice," je še dejal odvetnik, ki je prepričan, da bo njegov klient oproščen.

Odvetnica Petrovića Helena Devetak je prav tako dejala, da dejanje četverice ni bilo kaznivo. "Smo v mešanici kozlovske sodbe in Kafkinega procesa. Delovno sodišče je ugotovilo, da naše ravnanje ni bilo kaznivo dejanje. Zdaj kazensko sodišče pa nasprotno," pa je ob odhodu s sodišča dejal Petrović, ki se je edini od obdolženih udeležil izreka sodbe. Glede očitka tožilstva in sodišča, da je sodeloval v izvedbi policijske nadzora takratnega ministra s tem, ko je v skupini na Facebooku objavil fotografijo ministrovega avtomobila, pa je dejal, da "pade vsak argument, da je bila moja pomoč ključna. Fotografija tega avtomobila je bila javno objavljena, tudi v fotoservisu STA," je poudaril Petrovič.

Zagovorniki že napovedali pritožbo

Zagovorniki Sakača, Marguča in Petrovića so že napovedali pritožbo na sodbo. Kadirića in njegovega odvetnika Dušana Csipa na obravnavi ni bilo, medtem ko je sodnica petega obdolženega v tej zadevi Dušana Raja izločila iz postopka, ker ni bil prisoten ob branju spremenjene obtožnice in se zato o njej ni mogel izreči. Postopek proti njemu bo potekal ločeno.

Tožilstvo je sicer umaknilo obtožnico zoper škofjeloška policista, ki sta dogovorjen prometni nadzor izvedla, z utemeljitvijo, da Koprivnikarju s tem ni nastala nobena škoda, zato očitano dejanje ne izpolnjuje definicije kaznivega dejanja. Obramba četverice se je med sojenjem sklicevala ravno na to – če torej sam prometni nadzor ni bil kazniv, kako je lahko kaznivo nagovarjanje ali dogovarjanje o tem, so spraševali zagovorniki in zahtevali oprostitev obdolženih.