Foto:
Foto:
Rocco Buttiglione si je jezo poslancev in predvsem poslank nakopal z izjavama,  da je vloga žensk le materinstvo, homoseksualnost pa da je greh.
Odhajajoči predsednik komisije Romano Prodi in njegov naslednik Jose Manuel Barroso.

732 poslancev naj bi o celotni ekipi 25 komisarjev odločalo na sredinem javnem glasovanju. Če bo nova komisija potrjena, bo petletni mandat začela 1. novembra.

Kot je znano, Barroso podpira svojo izbiro komisarjev, tudi spornega kandidata za komisarja za pravosodje Rocca Buttiglioneja. Izjavil je še, da verjame, da bodo evroposlanci podprli njegovo ekipo.

Pet od sedmih skupin proti Buttiglioneju
Vseeno pa je negotovost velika, saj sta podporo doslej izrecno napovedali le dve od sedmih političnih skupin. Preostalih pet komisijo načeloma podpira, nasprotujejo pa Buttiglioneju, ki je poslance najbolj razburil zaradi neprimernih izjav o homoseksualnosti in položaju žensk.

Te skupine zahtevajo, da novi predsednik komisije Barroso italijanskemu kandidatu Buttiglioneju določi drugo področje. Barroso tega ne namerava storiti, je pa političnim skupinam ponudil kompromis, po katerem naj bi bil sam koordinator področja svoboščin in nediskriminacije. Buttiglioneju sicer najbolj nasprotujejo v Stranki evropskih socialistov in Zvezi liberalcev in demokratov, ki sta po moči druga in tretja politična skupina.

Prodi predal posle Barrosu
Sedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je v Bruslju poslovil od položaja in dejal, da si podaljšanja mandata ne želi, vendar pa je to v skrajnem primeru pripravljen storiti. S tem je mislil na morebitno neizvolitev nove Evropske komisije Portugalca Joseja Manuela Barrosa v Evropskem parlamentu.

Na novinarski konferenci je povedal, da svojemu nasledniku zapušča bogato dediščino in jasno vizijo za močno Evropo, začasno podaljšanje mandata po 1. novembru, ko naj bi nova komisija uradno prevzela delo, pa se mu zdi težko in nepotrebno. Prodi je z Barrosom že opravil predajo nalog, zdaj pa se vrača na domače, italijansko politično prizorišče.