Nekdanji delavci koprskega Stavbenika so se dopoldne zbrali pred sedežem družbe in s protestnim shodom mimo nakupovalnih središč opozorili na svoj položaj. Foto: MMC RTV SLO
Nekdanji delavci koprskega Stavbenika so se dopoldne zbrali pred sedežem družbe in s protestnim shodom mimo nakupovalnih središč opozorili na svoj položaj. Foto: MMC RTV SLO
Obup delavcev Stavbenika

Izvršni sekretar sindikata KS 90 Damjan Volf je poudaril, da delavci niso dobili niti centa že več kot 25 mesecev po uvedbi stečaja. Velika večina nekdanjih delavcev bo z januarjem ostala brez nadomestila za čas brezposelnosti, s čimer bodo še bolj pahnjeni na socialno dno, je dejal Volf.

Protestni shod je potekal mimo nakupovalnih središč, "ki jih boste, če bo šlo tako naprej, v prihodnosti lahko gledali samo od daleč", je Volf nagovoril delavce. "Ne morem si predstavljati, da se kaj takega lahko dogaja v 21. stoletju v osrčju Evrope," je dodal.

S shodom so želeli odgovornim, ki vodijo stečajni postopek, sporočiti, da želijo priznane prednostne terjatve delavcev, ki znašajo 1,26 milijona evrov od okoli 40 milijonov evrov vseh priznanih terjatev. To pa predstavlja "drobtinice", ki bi jih lahko stečajni upravitelj do zdaj vsaj delno poravnal, je prepričan Volf, ki meni, da je ekipa stečajnega upravitelja premalo strokovno usposobljena.

Mnenje sindikata in večine zaposlenih je namreč, "da če bi stečajni upravitelj v preteklosti zaposlil za določen čas kader, ki je delal z nepremičnim in premičnim premoženjem, bi se zadeva lahko že dosti hitreje odvijala in bi lahko že tudi marsikateri evro bil na njihovih transakcijskih računih".

Stečajna masa obremenjena s hipotekami
Stečajni upravitelj Valter Stepan je pojasnil, da so v stalnem stiku z delavci in sindikati, zato se mu ne zdi najbolj pošteno, da o shodu ni bil obveščen. Ob tem je opozoril, da se stečaja Stavbenika ne da primerjati s tistim Kraškega zidarja ali Primorja, saj je bil Stavbenik izključni najemnik, ne lastnik premoženja. Prav tako je stečajna masa obremenjena z različnimi hipotekami, kar vedo v sindikatu KS 90.

Stepan je glede nedokončanega objekta v Ulici oktobrske revolucije v Izoli povedal, da prodajo otežujejo postopki na sodišču, na trajanje katerih nima vpliva, in poudaril, da so s svojimi napori dosegli, da ni bilo vpisa prepovedi prodaje, kot je v sodnem postopku v povezavi z razmejitvijo zemljišč predlagal odvetnik nasprotne strani. Do prodaje bi morda prišli z nižjo ceno, ki pa jo zelo počasi nižajo prav zaradi delavcev in sindikatov.

Na nekaj denarja računajo tudi pri prodaji 18.000 kvadratnih metrov zemljišča v lasti TPC Livade, ki se prodaja skupaj z večjo parcelo Primorja. Stavbenik, ki ima pri TPC Livade za 2,5 milijona evrov terjatev, je namreč prvi na vrsti za poplačilo. Prva prodaja sicer ni bila uspešna, v pripravi je druga prodaja zemljišč, je še pojasnil Stepan in opozoril na sistemske rešitve, po katerih bi v stečajnih postopkih namesto bank prednostno poplačali delavce.

Obup delavcev Stavbenika