Iskani so tudi delavci v gradbeništvu. Foto: BoBo
Iskani so tudi delavci v gradbeništvu. Foto: BoBo
Avstrija
Čedalje več prebivalcem ob meji se ne da več čakati na izboljšanje razmer v Sloveniji in si raje poiščejo zaslužek čez mejo. Foto: EPA


Na mariborski območni službi zavoda za zaposlovanje imajo trenutno le podatke za marec, ko je bilo v Avstriji zaposlenih 14.147 Slovencev. Od tega jih je bilo okoli 11.000 zaposlenih v obmejnih pokrajinah, na Štajerskem, Koroškem in Gradiščanskem.
Po mnenju direktorice mariborskega zavoda za zaposlovanje Mateje Muršak ljudje v Avstriji delo iščejo večinoma zaradi pomanjkanja delovnih mest doma in zaradi višjega zaslužka. Na zavodu za zaposlovanje opažajo, da so zaposleni v Avstriji običajno zadovoljni z delovnimi razmerami in odnosom delodajalcev, saj ti praviloma spoštujejo delovno zakonodajo. "Klicev zaradi sporov z delodajalci ni veliko," so pojasnili na zavodu.

Najbolj so iskani mojstri in visokokvalificirani delavci
Med najbolj iskanimi poklici v Avstriji so strokovnjaki s področja informacijske tehnologije, inženirji strojništva, mehatronike, elektrotehnike in elektronike, poklici s področja zdravstvene nege, kovinarji, pa tudi poklici v gradbeništvu, zlasti za zaključna dela: parketarji, polagalci ploščič, tlakov, monterji predelnih sten, krovci, kleparji, fasaderji ter monterji prezračevalnih, ogrevalnih in vodovodnih inštalacij. Iskani so tudi poklici v gostinstvu in turizmu: natakarji, kuharji in za sezonska dela še sobarice, hišniki, kuhinjski pomočniki, učitelji smučanja, receptorji.

Ker je Avstrija za slovenske iskalce zaposlitve zelo privlačna, na mariborskem zavodu opažajo tudi povečano povpraševanje po učenju nemškega jezika. Znanje nemščine je vedno bolj zaželeno tudi pri slovenskih delodajalcih, ki čez mejo odkrivajo nove poslovne priložnosti. "Opažamo tudi, da se zahtevnost delovnih mest, za zasedbo katerih se praviloma zahteva tudi znanje nemškega jezika, viša, prav zato je interes za obvladovanje nemščine večji," so dejali na zavodu.

Tako se je v tečaje nemškega jezika letos vključilo 229 brezposelnih, število zaposlenih Slovencev v Avstriji v enem letu pa zvišalo za približno 2.500.