Nagrado podeljujejo ustvarjalkam na področjih poezije, proze, esejistike, književnega prevajanja in dramatike ter na področju premišljevanja o literaturi in kulturi. Predloge zbirajo do vključno 31. avgusta, nagrajenka bo razglašena na slovesnosti oktobra.

V sklop literarna ustvarjalnost sodijo dosežki in dejanja, ki so lahko enkratna, večkratna ali kontinuirana (življenjska prizadevanja), ki dosegajo visoko umetniško ali znanstveno kakovost, obenem pa ne podlegajo stereotipom in predsodkom s področja spola.

Kot so sporočili iz odbora, nagrada mira stremi k "boljši prepoznavnosti slovenskih ustvarjalk tako v javnosti kot znotraj stroke, okrepitvi njihovega položaja na polju literature in kulture ter pravičnejšemu ocenjevanju in širši pojavnosti njihovih dosežkov tako v literarnem kanonu kot v vseh sferah življenja, od šole do bralne javnosti".

Literarna nagrada mira, ki jo odbor podeljuje od leta 2013, poskuša predvsem opozoriti na družbenospolno neravnovesje pri podeljevanju nagrad. Lani je nagrado prejela pesnica, pisateljica in esejistka Barbara Korun.