Banksy skozi rezalnik ni spusti katerega koli svojega dela, ampak so Britanci leta 2017 Deklico z balonom izglasovali za svoje najljubše umetniško delo. Foto: EPA
Banksy skozi rezalnik ni spusti katerega koli svojega dela, ampak so Britanci leta 2017 Deklico z balonom izglasovali za svoje najljubše umetniško delo. Foto: EPA

Delo je po londonski dražbi zdaj razstavljeno prvič.

Rezalnik, ki je deloma razrezal umetnino, so onesposobili. "Želeli smo se izogniti temu, da bi se v treh ali štirih dneh našel obiskovalec, ki bi, ravno tako kot v Londonu, skril gumb ... in rezanje umetnine bi se nadaljevalo," je povedal direktor muzeja Henning Schaper.

"Odprli smo okvir, vse pregledali in videli, da je mehanizem rezalnika onesposobljen," je povedal direktor muzeja, ne da bi natančneje navedel, kdo pravzaprav je mehanizem onesposobil.

Z 1,04 milijona funtov, kolikor so jih pri Sotheby'su iztržili za Deklico z balonom, je Banksy sicer izenačil rekord za svoja dela. Foto: Reuters
Z 1,04 milijona funtov, kolikor so jih pri Sotheby'su iztržili za Deklico z balonom, je Banksy sicer izenačil rekord za svoja dela. Foto: Reuters

Samodejno razrezana slika
Umetniško delo je nastalo v doslej najdrznejši potegavščini Banksyja, najslavnejšega uličnega umetnika na svetu. V okvir svoje slike je vgradil napravo, ki je sliko samodejno zarezala.

Slika Deklica z balonom je na dražbi avkcijske hiše Sotheby's 5. oktobra lani takoj, ko so zanjo iztržili 1,042 milijona britanskih funtov, spolzela skozi spodnji rob okvirja, v katerem je bil skrit posebni rezilni sistem, in se deloma razrezala na trakove. Kmalu zatem so iz avkcijske hiše sporočili, da bo nova lastnica slike, evropska zbirateljica in njihova dolgoletna stranka, nakup izvedla do konca.

Najbolj priljubljena britanska umetnina
Banksy skozi rezalnik ni spusti katerega koli svojega dela, ampak so Britanci leta 2017 Deklico z balonom izglasovali za svoje najljubše umetniško delo. Prvič se je pojavila leta 2002 na zidu ulice Great Eastern Street v Shoreditchu (vzhodni London). Galerijska različica gre za akril in barvo v razpršilu na platnu pa je iz leta 2006.

Z umetnikovim posegom je slika dobila nov naslov, in sicer je zdaj znana kot Ljubezen v smetnjaku (Love is in the Bin). V avkcijski hiši pa so jo označili kot "prvo umetniško delo v zgodovini umetnosti, ki je bilo v živo ustvarjeno na dražbi". Avtentičnost novo nastale umetnine je s certifikatom potrdila družba Pest Control, ki sodeluje z Banksyjem.

Banksy, o katerem vemo le, da je 44-letni angleški poulični umetnik in aktivist, saj do danes ostaja brezimen, je dogajanju sledil na svojem Instagramu z zapisom "Izginja, izginja, izgine ...", ki spremlja uničenje slike in presenečene obraze občinstva na dražbi.

Kakovostni vandal iz Bristola
Pot britanskega pouličnega umetnika in aktivista Banksyja se je začela v Bristolu, kjer se je rodil. Sebe opiše kot "kakovostnega vandala". Kljub številnim poskusom razkrinkanja mu je uspelo ohraniti anonimnost. S svojim uličnim ustvarjanjem, ki je mešanica pikrega političnega komentiranja, narejenega na vizualno privlačen način, je hitro zaslovel na medmrežju, postal pa je zanimiv tudi za umetniški trg.