Zmagoviti krik Julie Allemand po enem izmed odločilnih košev. Foto: EPA

V zadnji četrtini so Slovenke nekajkrat vodile za tri točke, zadnjič z 61:64 slabe tri minute pred koncem. Zadnje vodstvo so imele pri izidu 63:65, s katerim so tudi vstopile v zadnjo minuto. Najboljša strelka tekme Julie Allemand (25 točk) je 48 sekund pred zadnjo sireno dosegla trojko za preobrat (66:65), varovankam selektorja Damirja Grgića pa se je nato prevečkrat zatresla roka.

Ko je deset sekund pred koncem Aleksandra Krošelj storila nešportno osebno napako in je Emma Meesseman zadela dva prosta meta za vodstvo z 69:65, je bil zmagovalec odločen.

Igrala je tudi Eva Lisec, ki po poškodbi na prvem srečanju na naslednjih dveh ni stopila na parket.

V prvem polčasu vodile za 15 točk
Slovenke so tekmo pred 500 gledalci v dvorani Štark odlično začele in po prvi četrtini vodile z 10:20. Pri Belgijkah je bila do tedaj edina strelka Allemandova. S trojko Nike Barič, prvo za Slovenijo na tekmi, je prednost v nadaljevanju zrasla na 12:25, nato pa tudi na +15 (12:27).

Belgijke so tedaj spoznale, da je vrag vzel šalo in do konca prvega polčasa izboljšale svojo igro. Z nekoliko hitrejšo igro so prišle do nekaj lahkih košev in uveljavile višino pod obročema. Dobre tri minute pred koncem so se približale na 24:29. Baričeva je s trojko za hip ustavila nalet tekmic (24:32), toda te so drugo četrtino sklenile z delnim izidom 10:0 in na odmor odšle z vodstvom s 34:32.

Tretja četrtina je bila izenačena. Slovenija je povedla z 41:47, vendar je Belgija minuto pred koncem četrtine znova povedla (50:49) in po treh četrtinah tekme vodila s 53:51. Baričeva je 22 sekund pred koncem tretje četrtine naredila četrto osebno napako.

Baričeva, Shante Evans in Teja Oblak so za Slovenijo prispevale po 15 točk, pri Belgiji pa se je poleg organizatorke igre Allemandove (25) v drugem polčasu izkazala še Meessemanova in srečanje končala z 18 točkami. V prvem polčasu jih je najboljša strelka predtekmovanja prispevala le štiri.

Košarkarice objokujejo poraz v repešažu
Slovenski selektor Damir Grgić se je težko sprijaznil s porazom. Foto: EPA

Belgija na prejšnjem prvenstvu bronasta
Sloveniji se je na letošnjem turnirju prvič uspelo prebiti med najboljših 12, zgodovinske uvrstitve v četrtfinale pa ji žal ni uspelo doseči.

Belgijke sodijo med glavne favoritinje za zlato medaljo na 37. evropskem prvenstvu v Srbiji. Pred dvema letoma v Pragi so osvojile tretje mesto. Na letošnjem prvenstvu so sicer v predtekmovanju dvakrat izgubile.

Slovenke so v Nišu premagale šesto reprezentanco na svetu, Turčijo, klonile pa pred Madžarsko in Italijo.

Izjavi po tekmi

Damir Grgić, selektor Slovenije: "Čestitam Belgiji, a se ne morem znebiti vtisa, da smo bili danes veliko boljša ekipa, ki bi si zaslužila zmagati. Dobro smo se pripravili in imeli kar nekaj priložnosti, da bi tekmo odločili v našo korist. Težko se je sprijazniti s tem, saj smo bili res zelo blizu preboja med osem najboljših oziroma v kvalifikacije za olimpijske igre. Mislim, da bo le čas pokazal, ali nam je zmanjkalo znanja ali izkušenj. V zadovoljstvo mi je bilo zadnja štiri leta delati s to ekipo. Naredili smo to, kar smo načrtovali, dvigniti slovensko žensko košarko stopničko višje. Dokazali smo, da se lahko enakovredno kosamo z vsemi ekipami v Evropi. Kako naprej, je zdaj še prezgodaj govoriti. Osebno najprej potrebujem čas, da se spočijem."

Nika Barič, kapetanka Slovenije: "Moje mnenje je, da smo tekmo izgubile v prvem polčasu. Bile smo 20 točk boljše od Belgije, zaradi neumnih napak v obrambi in padcu zbranosti pa so Belgijke odšle na odmor z dvema točkama prednosti. V zaključku tekme so odločale malenkosti, morda naša neizkušenost oziroma mladost, tako da je po vodi splavala lepa priložnost za velik dosežek. Poudariti moram, čeprav to ni moja navada, da smo imeli na tem evropskem prvenstvu katastrofalno sojenje."