"Vse skupaj je testiranje zaposlenih uspelo zagotoviti desetim trgovinam, večina pa se odpira v torek po praznikih," je ob ponovnem odpiranju povedal direktor ljubljanskega nakupovalnega središča Aleja Toni Pugelj. Foto: Borut Živulovič/BoBo

Svoja vrata lahko ponovno odprejo številne dejavnosti, med drugim vse trgovine s površino manj kot 400 kvadratnih metov, ne glede na to, kakšno blago prodajajo, pa tudi servisne delavnice in storitve izdelave, vzdrževanja in montaže. Pogoj za odprtje je redno tedensko testiranje zaposlenih, storitve pa lahko ponujajo le tisti z negativnim izvidom. Za ponudnike storitev, ki so bile dovoljene že do zdaj, bo testiranje zaposlenih obvezno od petka.

Sorodna novica Odpira se več trgovin in storitev, za zaposlene obvezno testiranje

Po vladnem odloku bi lahko danes tako svoja vrata odprla približno tretjina vseh trgovin, a številnim trgovcem in ponudnikom storitev ni uspelo zagotoviti testiranja zaposlenih, zato jih je že danes odprtih precej manj. "Glede na to, da je informacija o sproščanju in pogojih prišla šele v petek pozno zvečer, je tega zelo malo. Vse skupaj je testiranje zaposlenih uspelo zagotoviti desetim trgovinam, večina pa se odpira v torek po praznikih," je za Televizijo Slovenija povedal direktor ljubljanskega nakupovalnega središča Aleja Toni Pugelj.

Kot so sporočili iz nakupovalnih središč Aleja in Citypark ter Centra Interspar Vič, so sicer dobro pripravljeni na vnovično odpiranje velikega dela prodajaln. "Naše izkušnje kažejo, da obiskovalci dosledno spoštujejo predpisane varnostne in higienske ukrepe," so sporočili. Tudi v trgovski družbi Mana so zelo veseli ponovnega odprtja. Prodaja je med zaprtjem tekla prek spletne strani, a so pogrešali stik s kupci. Zagotovili so, da bodo število kupcev po posameznih trgovinah omejili glede na kvadraturo, ne vedo pa še, kako bodo izvedli tedensko testiranje zaposlenih na novi koronavirus.

Na Obali zaradi testiranj mnogo trgovin in storitev zaprtih

Na ministrstvu zagotavljajo, da bo testov dovolj

Prihodnji teden se tako pričakuje veliko zanimanje za testiranje – ob zaposlenih v trgovinah in storitvenih dejavnosti se bodo namreč testirali tudi vsi učitelji učencev prve triade, ki se v šole vračajo po vsej državi. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne ob tem zagotavlja, da bo hitrih testov dovolj, ker jih lahko izvajalci tudi sami nabavljajo zunaj skupnega naročila.

Kot je spomnila, je država v decembrskem javnem naročilu naročila pol milijona hitrih testov za presejalne programe, torej predvsem za testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ter množično testiranje posameznih prebivalcev, ki so to želeli. Poleg tega pa so lahko izvajalci zdravstvene dejavnosti že doslej nabavljali teste za različne skupine, na primer za delovna okolja in posamezne samoplačniške storitve, je navedla.

Glede potrjevanja pozitivnih hitrih testov s PCR-testi pa je državna sekretarka pojasnila, da so se za prihodnji teden s strokovnjaki NIJZ-ja dogovorili za srečanje, na katerem se bodo dogovorili o protokolih, v katerih primerih se po hitrem testu izvede še PCR-test.

Zdravstveni delavci opozarjajo na ukrepe "z danes na jutri"

Zdravstveni delavci ob vse širšem obsegu obveznega hitrega testiranja opozarjajo na številne organizacijske in kadrovske izzive. "Prihodnji torek ob 6.30 enostavno ne moremo izvesti vseh testov za zaposlene v vzgoji in izobraževanju in nato že ob 7.30 še za vse zaposlene, ki delujejo v trgovinski dejavnosti," pravi pomočnik direktorja Zdravstvenega doma Maribor Aleksander Jus.

Na ministrstvu zagotavljajo, da bo testov dovolj, a izvajalci testiranj opozarjajo na organizacijske izzive. Foto: BoBo
Na ministrstvu zagotavljajo, da bo testov dovolj, a izvajalci testiranj opozarjajo na organizacijske izzive. Foto: BoBo

Na težave ob vse večjih potrebah po testiranju je v pismu pristojnim opozoril tudi Sindikat delavcev v zdravstveni negi. Kot je za Televizijo Slovenija poročala Barbara Štor, opozarjajo predvsem na sprejemanje ukrepov po vzorcu "z danes na jutri", brez jasne strategije ali navodil izvajalcem. Kot pravijo, je zahteva po obveznem testiranju dnevnih migrantov pripeljala praktično do kolapsa sistema. Ljudje so jih namreč zasuli z jeznimi klici, saj so mnogi prejeli odločbe o karanteni, ker za testiranje niso vedeli. In čeprav je vlada ukrep že omilila, zmede s tem ni bilo konec. Zdaj jih obupani kličejo še trgovci in drugi, ki bodo po dolgem času spet lahko delali.

"Kličejo, sprašujejo, kdaj lahko pridemo, boste delali v soboto, nedeljo – v torek zjutraj potrebujejo izvid," je za Televizijo Slovenija povedala predsednica sindikata Slavica Mencingar. Navedla je primer trgovke, ki ji je šefica sporočila zgolj to, da mora biti v torek ob 7. uri v službi z negativnim izvidom. "In zdaj povejte, kako naj se ti ljudje soočajo s tem, kako naj mi vse to prevzamemo, organiziramo," se sprašuje Mencingarjeva. Zdravstveni delavci si predvsem želijo, da pristojni sprejmejo razumne ukrepe, ki jih bodo izvajalci lahko tudi izpeljali. Kot pravijo, imajo tudi oni družine in zasebno življenje, zato si želijo pravočasno vedeti, kaj jih naslednji teden čaka na delovnem mestu.

Odpiranje trgovin in storitvenih dejavnosti

V skladu z vladnim odlokom, ki velja od danes do 12. februarja, se je lahko danes odprlo več trgovin in storitev, med drugim vse prodajalne in servisne delavnice s površino do 400 kvadratnih metrov ne glede na vrsto blaga ter tudi vse servisne delavnice do te velikosti.

Nujne dejavnosti, ki so delovale že doslej, delujejo naprej brez predhodnega testiranja. V številnih dejavnostih, ki so bile odprte že do zdaj, pa bo redno tedensko testiranje zaposlenih obvezno od petka, 12. februarja. Med temi so poleg trgovin z otroškim programom še živilske prodajalne, prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, kmetijske prodajalne, tržnice ter storitve izdelave, vzdrževanja in montaže.

Ponekod negativen izvid potreben tudi za potrošnike

Prav tako so od danes dovoljene storitve nepremičninskega posredovanja, storitve higienske nege, če ne gre za frizerske salone ali medicinsko pedikuro oz. manikuro, individualno strokovno oz. poslovno izobraževanje in usposabljanje ter storitve salonov za nego živali, kjer pa morajo poleg zaposlenih največ 24 ur star negativni test predložiti tudi potrošniki.

Sorodna novica V Sloveniji prvih 9600 odmerkov cepiva AstraZenece. Namenjeni bodo kritični infrastrukturi.

V zbornici za poslovanje z nepremičninami pri GZS-ju so sproščanje omejitev pozdravili, a je po besedah direktorja Boštjana Udoviča ukrep testiranja potrošnikov "nelogičen, vprašanje je, kako je izvedljiv". "Glede na nizko stopnjo tveganja oz. stikov, do katerih prihajajo nepremičninski posredniki s strankami, bi pričakovali, da se jih ne daje v isti koš z dejavnostmi, kjer je osebni stik s strankami nujen," je dejal.

Že od samega začetka pogrešajo trezen razmislek o tem, kaj nepremičninsko posredovanje sploh je. "Imamo občutek, da ljudje, ki o ukrepih odločajo, tega niti približno ne vedo," je menil in opisal, da do neposrednega stika pride le pri ogledu nepremičnine, ki pa se ga lahko izvaja na ustrezni razdalji. Dobro je, da je dejavnost sproščena, je še ocenil, a verjetno bo omejena, saj jo bodo izvajali le tisti, ki bodo lahko izpolnili vladne določbe.

Negativen izvid testiranja je potreben tudi za vstop na smučišča. Da lahko smučišča od danes vnovič obratujejo po vsej državi, je vlada odločila v sredo. Novi odlok dovoljuje obratovanje žičniških naprav in njim pripadajočih smučarskih prog v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje in ob predložitvi negativnega testa oz. ob organiziranju testiranja na smučišču. Večina smučišč po državi je tako danes odprtih, smuko pa ovirata megla in veter.

Kozmetično združenje se je obrnilo na ustavno sodišče

Obveznemu testiranju strank nasprotujejo tudi v kozmetični dejavnosti. "Ali je pedikura takšna ali drugačna – stranka pride v salon, da nogo ven in mi naredimo, kar je treba narediti. Če je nekdo bolan, ne bo prišel v salon," je za Radio Slovenija povedala predsednica sekcije kozmetikov pri OZS-ju Petra Mrhar.

Ponudniki kozmetičnih storitev opozarjajo, da so deležni neenake obravnave, ki ne temelji na strokovni podlagi. Foto: EPA
Ponudniki kozmetičnih storitev opozarjajo, da so deležni neenake obravnave, ki ne temelji na strokovni podlagi. Foto: EPA

V Slovenskem kozmetičnem združenju, kjer so se na ustavno sodišče že obrnili s pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti vseh dosedanjih odlokov, ki omejujejo ponujanje in prodajo blaga in storitev, so do vladnih odločb zelo kritični. "Z novim odlokom se zgolj nadaljuje neenaka obravnava naše dejavnosti," je v sporočilu za javnost poudarila predsednica združenja Mateja Zupan Josipović. "Čeprav se na prvi pogled zdi, da je vlada končno le dovolila že več kot tri mesece prepovedano dejavnost, je resnica precej drugačna," je zapisala. Ob tem je dodala: "Neenaka obravnava naše dejavnosti nima prav nobene strokovne podlage, zato bomo vztrajale pri tem, da ustavnost in zakonitost sprejetih ukrepov presodi ustavno sodišče. Temu bomo v razširitvi pobude predlagale, da končno ustavi samovoljo in arbitrarnost vlade ter da nam dovoli opravljanje dejavnosti pod splošnimi pogoji, ki veljajo za druge dovoljene dejavnosti."

Obrtniki in trgovci pričakovali širše sproščanje

"Storitvene dejavnosti in specializirane trgovine niso bile nikoli vir okužb, zato smo si v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) prizadevali za odprtje vseh dejavnosti in trgovin, brez izjem," je že po četrtkovem sestanku z vlado dejal predsednik OZS-ja Branko Meh. Kot je dodal, so vse delodajalske organizacije privolile v pogoj, da se zaposleni testirajo enkrat tedensko. Ob tem pa v OZS-ju ostro nasprotujejo testiranju strank v posameznih dejavnostih. O tem v četrtek ni bilo govora, sicer bi temu predlogu že takrat nasprotovali, je poudaril Meh.

Člane zbornice med drugim skrbi, kako bodo pred torkom zagotovili zdravstveno osebje, ki bo izvedlo testiranja. Drug pomislek članov pa je, da so hitri testi nezanesljivi, zato jih skrbi, da bodo v primeru lažnih pozitivnih rezultatov morali dejavnost neupravičeno začasno zapreti. V OZS-ju obenem upajo, da odpiranje dejavnosti ne bo zgolj začasno, saj si člani bolj kot ukrepe pomoči želijo delati. "Prav tako si želimo, da bo testiranje zaposlenih zgolj začasen ukrep," so še dodali v sporočilu za javnost.

Da se dejavnosti odpirajo, so pozdravili v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). Kot je v Odmevih TV Slovenija v petek zvečer povedala predsednica TZS-ja Mariča Lah, je do danes nemogoče stestirati vse zaposlene v trgovinah, ki se lahko odprejo, zato upa, da bo v torek to testiranje nekako steklo. A trgovci so pričakovali večje sproščanje, saj se z novim odlokom odpira približno tretjina vseh trgovin. "Upamo, da bomo prihodnjo sredo, ko bo vlada znova presodila epidemiološke razmere, v oranžni fazi in se lahko takrat odprejo vse trgovine," je dejala Lahova.

Težave pri organizaciji množičnih testiranj za zaposlene