Foto:
Foto:
Cerkvica na Kumu

K temu jih je spodbudilo predvsem zadnje dejanje, ko "je občinski svetnik občine Koper protizakonito in samovoljno preprečil zvonenje zvonov v koprski stolnici na slovesni praznik Marijinega vnebovzetja". Ob tem je po mnenju Stresa posebej skrb zbujajoče, da odmevnih dejanj verske nestrpnosti ni nedvoumno obsodil nihče od predstavnikov oblasti.

V odprtem pismu, naslovljenem na predsednika države, premierja, ombudsmana, ministra za šolstvo, vodstvo RTV Slovenija in odgovorne urednike "drugih vplivnejših javnih glasil", komisija med drugim opozarja na številna dejanja verske nestrpnosti, posebno do katoliške
cerkve in njenih članov, do krščanskih vrednot in svetinj. Poleg že omenjenega dejanja v koprski stolnici so izpostavili, da je skupina Laibach oskrunila cerkev na Kumu. Navedli so tudi skrunitev spomenika matere božje v Portorožu in zažig križa v Strunjanu. "Uvod v to žalostno zaporedje nestrpnih dejanj pa je bila oskrunitev velike svetinje slovenskih katoličanov, podobe brezjanske matere božje, ko so na ovitku plošče neke glasbene skupine materi božji namesto Jezusa v naročje položili podgano."

Vzroke za naraščajočo nestrpnost komisija išče v nerešenih vprašanjih med državo in Cerkvijo, saj dosedanje vlade niso pokazale prave volje za njihovo ustrezno reševanje "ali pa so politično vsilile rešitve, ki za katoliško cerkev niso sprejemljive". Primer takšne nesprejemljive rešitve je prepoved verskega pouka v šoli, ki je po mnenju komisije izraz nestrpnosti in omalovaževanja vere. Poleg tega pa je Slovenija v Evropi med redkimi izjemami, ki odklanjajo ustrezno versko vzgojo tudi v okviru vzgoje v šoli, zato je tudi "odnos šolskih oblasti do vere povzročitelj naraščajoče nestrpnosti do vere in vernikov". Še eden od vzrokov za takšno stanje je odnos medijev do Cerkve, saj pri nekaterih novinarjih prevladujejo negativni predsodki in pristranski način obravnavanja verskih in cerkvenih zadev. Ob tem po mnenju komisije posebno pozornost zasluži še dejstvo, da je koprska enota nacionalne televizije snemala protizakonito v dejanje v koprski stolnici.

Komisija v pismu še opozarja, da nobena družbena skupina v Sloveniji ni tako pogosto tarča nestrpnih napadov, kot katoliška cerkev. Ob tem jih moti, da varuh človekovih pravic tej obliki nestrpnosti, "ki zdaleč prekaša vse druge v naši državi, do sedaj ni naklonil potrebne
pozornosti".
Zato komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski komisiji naslovnike pisma sprašuje, kaj so in kaj še mislijo storiti, da bi preprečili naraščanje nestrpnosti do vere in katoliške cerkve.