Foto:
Foto:

To je na pogovorih na italijanskem zunanjem ministrstvu o hrvaški zamisli o ekonomskih conah poudaril odpravnik poslov slovenskega veleposlaništva v Rimu Peter Reberc. Na italijanski strani so mu ponovno zatrdili, da so tovrstna vprašanja v pristojnosti EU-ja.

S slovenskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je Italija v dosedanjih stikih z Zagrebom jasno povedala, da morajo pri dogovarjanju o režimu ribolova v Jadranskem morju sodelovati vse strani.

Jerovšek in Vozelj kritična do namere Zagreba
Jožef Jerovšek (SDS) je zatrdil, da se Hrvaška za našim hrbtom dogovarja za ukinitev mednarodnih voda v Jadranu in se pripravlja na razglasitev ekonomske cone. Po njegovem mnenju je eden glavnih ciljev Zagreba škodovati interesom Slovenije, zato je premierja Antona Ropa pozval, da prekine dopustna Hrvaškem in tako vsaj na simbolni ravni pokaže, da se je pripravljen hrvaškim nameram upreti.

Jože Vozelj (SMS) je pudaril, da se za tem skriva hrvaška namera o prevozu ruske nafte, kar predstavlja "ekološko bombo". Ob tem je izrazil tudi nasprotovanje sodelovanju Slovenske vojske v Iraku.

Večernji list: Ljubljano bi onemogočil dogovor z Italijo
Slovenija nima dostopa do mednarodnega morja, zato ne more sodelovati pri širjenju jurisdikcije na Jadranu. To je uradni odziv hrvaškega ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo na nasprotovanje Slovenije hrvaški razglasitvi izključnega gospodarskega pasu na Jadranu, piše zagrebški Večernji list.

Hrvaški kmetijski minister Božidar Pankretić se je letos februarja sešel z evropskim komisarjem za kmetijstvo in ribištvo Franzem Fischlerjem, marca pa z italijanskim ministrom za kmetijsko politiko Giovannijem Alemannom in tako pripravil podlago za pogovore o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu. Ta pas je pomemben zaradi velike ogroženosti ribjega fonda, pa tudi zaradi povečanja ekološke zaščite ter nadzora in varnosti prometa na Jadranu, je po navedbah časnika pojasnil tiskovni predstavnik hrvaškega kmetijskega
ministrstva Nenad Matič.

Po navedbah Večernjega lista bi lahko Slovencem enega od ključnih adutov, s katerim se skušajo postaviti zoper hrvaški razglasitvi gospodarskega pasu - to je domnevno nasprotovanje Italije - izbil dogovor hrvaškega in italijanskega kmetijskega ministra.

Drugače pa meni zagrebški Vjesnik
Samostojna razglasitev gospodarskega pasu brez dogovora s sosedi je dejanje, ki lahko privede do spora ali ohladitve odnosov. Takšne poteze se pripravljajo počasi in v dogovoru s sosedi, ki se jim ponudijo določene kompenzacije, če obstaja možnost, da bodo prikrajšani pri prometnih ali gospodarskih pravicah, komentira hrvaško namero za razglasitev gospodarskega pasu v Jadranu današnji zagrebški Vjesnik.

"Zato je to delo za tiho diplomacijo, ne pa za glasno promocijo kmetijskega ministra Pankretića, ki misli, da so ribolovne kvote in pravica ulova isto kot odkupna cena pšenice: oni zahtevajo več, vedno pa dobijo kuno za kilogram," meni komentator Zoran Vodopija.

Komentator se sicer sprašuje, kolikšna je konsistentna politika Hrvaške od osamosvojitve in mednarodnega priznanja pred 11 leti in pol. Glavna črta strategije je znana že od začetka: priključiti se Zahodni Evropi in se odtrgati od ostanka neurejene regije, pri čemer je bila vzor Slovenija. Tisto, kar je bilo dano Sloveniji, ni moglo biti dano Hrvaški, meni avtor in dodaja, da je danes strategija pod zunanjim vplivom spremenjena: priključitev k EU-ju in zvezi Nato, glede na njeno vzorno obnašanje pa ji je svet namenil tudi vlogo vzora v razredu Jugovzhodne Evrope, kar zveni bolje kot Balkan. Vsebina je pa enaka.