Alenka Bratušek bo kot kaže svojo odločitev o odstopu z mesta predsednice vlade sporočila predsedniku Borutu Pahorju. Foto: BoBo
Alenka Bratušek bo kot kaže svojo odločitev o odstopu z mesta predsednice vlade sporočila predsedniku Borutu Pahorju. Foto: BoBo
Igor Lukšič
Predsednik SD-ja meni, da se je PS odločil, da zruši to koalicijo. Foto: BoBo

Tu so ustavni roki, ki začnejo teči, ko so pogoji za to. Ali da je izglasovana nezaupnica ali pa odstopi predsednica vlade. Zdaj smo v isti situaciji, kot smo bili lani, ko smo čakali, ali bo Janševa vlada odstopila ali šla po zaupnico.

Predsednik SD-ja Igor Lukšič o roku predčasnih volitev.
Karl Erjavec
Predsednik DeSUS-a meni, da bi daljša politična kriza lahko pustila nepopravljive posledice za Slovenijo. Foto: BoBo

"Menimo, da bi morali predčasne volitve izvesti pred parlamentarnimi dopusti. Če pogledamo roke, bi bilo to izvedljivo v prvem tednu julija. Parlamentarne počitnice se namreč začnejo na začetku avgusta, večina državljanov pa gre po mojem mnenju na dopust sredi julija, tako da to ne bi smela biti ovira, glede na to, kakšne negativne posledice pusti dalj časa trajajoča politična kriza, in glede na dejstvo, da bi vlada lahko opravljala le tekoče posle."

Erjavec o najverjetnejšem roku predčasnih volitev.
Franc Bogovič
Predsednik SLS-a zaradi notranjega razkola v PS-ju ne vidi razlogov za to, da se ustvarja obsedno stanje v državi. Foto: BoBo
"Ne verjamem, da je tako politično neveden ali celo naiven, da ne bi vedel, kakšne posledice so lahko, če zmaga kot predsedniški kandidat PS-ja. Torej gre za zmago njegovega ega nad koristmi države, je Jankovićev triumf na Brdu pri Kranju komentirala publicistka Spomenka Hribar. Foto: BoBo
Odzivi na ponovno izvolitev Zorana Jankoviča
Kaj se je dogajalo na kongres PS-ja
Jankovićeva zmaga začetek nove krize

Predsednik republike Borut Pahor je prek Twitterja sporočil, da sta se s predsednico vlade Alenko Bratušek za srečanje v torek dogovorila v današnjem telefonskem pogovoru. Drugih Pahorjevih izjav na vladno krizo danes ni pričakovati, so pojasnili v njegovem uradu.

Večina koalicijskih strank pa je že napovedala, da bodo po zmagi Zorana Jankovića na kongresu PS-ja letos na sporedu - poleg lokalnih in evropskih - še predčasne volitve.

Iz koalicijske partnerice Državljanske liste so namreč v manj kot eni uri po razglasitvi izida glasovanja (422 glasov za Jankovića in 338 za Alenko Bratušek) sporočili, da zaradi Jankovićeve izvolitve niso več izpolnjeni pogoji za delovanje koalicije, zato pričakujejo "takojšen dogovor o datumu predčasnih volitev".

Podobnega mnenja so tudi v koalicijskih SD-ju in DeSUS-u. "Z izvolitvijo Zorana Jankovića za predsednika PS-ja je ta koalicija prenehala obstajati. Ta koalicija je bila vzpostavljena s pogojem, da Zoran Janković ni več predsednik PS-ja. On je lani odstopil kot predsednik, letos pa se je PS odločil drugače, da zruši to koalicijo. Te koalicije je konec," je razložil predsednik SD-ja Igor Lukšič.

Zaradi dogodkov v Pozitivni Sloveniji in posledično v koaliciji bo danes izjemoma ob 21.40 na sporedu TV Slovenija 1 informativna oddaja Odmevi.

Pri tem je zavrnil vse mogoče improvizacije, tudi morebiten razpad poslanske skupine PS-ja ali da bi SD-ju ponudili mandatarsko mesto. "Konec je. SD je za to, da se improvizacije v tej državi končajo in gremo čim prej na predčasne volitve," je poudaril Lukšič.

Enotnost politike do novih volitev
Slovenija po mnenju SD-ja čim prej potrebuje novo stabilno vlado, saj projekcije kažejo, da bi Slovenija lahko dosegla gospodarsko rast, in ta trenutek se je po Lukšičevem mnenju treba držati te poti.

V pripravah na volitve pa bi morale vse parlamentarne stranke stopiti skupaj in se dogovoriti, kateri so tisti projekti, ki bi se jih morali lotiti do volitev in jih izpeljati, da bo imela po volitvah nova koalicija čim lažje delo in da bo Slovenija v tem času čim manj trpela.

Kdaj naj bi bile predčasne volitve, Lukšič ni želel špekulirati. "Tu so ustavni roki, ki začnejo teči, ko so pogoji za to. Ali da je izglasovana nezaupnica ali pa odstopi predsednica vlade. Zdaj smo v isti situaciji, kot smo bili lani, ko smo čakali, ali bo Janševa vlada odstopila ali šla po zaupnico," je še povedal Lukšič.

DeSUS: Čakamo na poteze Bratuškove
"V DeSUS-u bomo počakali na potezo predsednice vlade Alenke Bratušek, ki je že dokaj jasno povedala, da bo, če ne bo zmagala na kongresu PS-ja, odstopila. Kar pomeni, da od tega trenutka naprej ne bo več vlade. Močno dvomim, da bi znotraj koalicije sestavili kakšno novo, drugo vlado. Zato je najbolj verjetno, da bo prišlo do predčasnih volitev. V stranki DeSUS prav tako menimo, da to politično krizo lahko presežemo le s predčasnimi volitvami. S tem, da je naša želja kot stališče, da bi morale predčasne volitve potekati čim prej," je za MMC povedal Karl Erjavec.

"Razlogi so povsem jasni. Politična kriza bi lahko slabo vplivala na bonitetne ocene Slovenije, sploh pa na naše finance in gospodarstvo. Ne nazadnje vlada, ki bi izvajala le še tekoče posle, ne more izvajati kakšnih resnih ukrepov, kot je rebalans proračuna za leto 2015, ki je nujno potreben. Ta vlada tega ne bi mogla storiti v imenu naslednje vlade. Potem je tu še drugi paket privatizacije, in vlada, ki opravlja tekoče posle, nima takšnih pristojnosti," še dodaja.

Rezervni scenariji so malo verjetni
Kaj če se hipotetično zgodi svojevrsten preobrat in bi večina poslancev PS-ja, ki so na strani Alenke Bratušek, izstopila iz poslanske skupine in ustanovila neko svojo poslansko skupino, ki bi še naprej podpirala delo zdajšnje vlade? Erjavec meni, da bi se to težko zgodilo, sodeč po izidu glasovanja na kongresu PS-ja: "Treba bi bilo zagotoviti toliko glasov poslancev PS-ja, ki bi implicitno podpirali predsednico vlade Alenko Bratušek, v smislu, da bi to postala neka neodvisna poslanska skupina."

Stranke na hudi preizkušnji
Predčasne volitve pa bi zagotovo pomenile precejšen zalogaj za slovenske politične stranke, saj bi to bile tretje volitve v manj kot pol leta. Konec maja so namreč na sporedu redne evropske volitve, jeseni pa lokalne volitve. "Za politične stranke, zlasti pa za nosilce strank, kot so predsedniki in poslanci, bo to hud zalogaj. Demokracija nam včasih daje tudi takšne izzive," poudarja predsednik DeSUS-a.

Volitve med svetovnim nogometnim prvenstvom
Kdaj bi bil torej idealen rok za predčasne volitve? Glede na dejstvo, da so konec maja evropske volitve, bi bil prvi mogoči rok nekje na začetku letošnjega poletja.

"Menimo, da bi morali predčasne volitve izvesti pred parlamentarnimi dopusti. Če pogledamo roke, bi bilo to izvedljivo v prvem tednu julija. Parlamentarne počitnice se namreč začnejo na začetku avgusta, večina državljanov pa gre po mojem mnenju na dopust sredi julija, tako da to ne bi smela biti ovira, glede na to, kakšne negativne posledice pusti dalj časa trajajoča politična kriza, in glede na dejstvo, da bi vlada lahko opravljala le tekoče posle," je še izpostavil Erjavec.

Bogovič: Brez panike
Predsednik SLS-a Franc Bogovič je razložil, da zaradi notranjega razkola v PS-ju ne vidi razlogov za to, da se ustvarja obsedno stanje v državi. "V prvi vrsti je zdaj naloga in odgovornost vladne koalicije, da se odloči, kako naprej. Če bodo koalicijske stranke snedle svojo besedo, bo Vlada RS delovala naprej, v nasprotnem primeru pa so najbolj verjetne predčasne volitve," je povedal Bogovič.

"Slovenija bi sicer nujno potrebovala kompetentno vlado, ki bi spoštovala vse ljudi različnih vrednostnih prepričanj in ki bi bila sposobna pripraviti ter izpeljati reformni program tako, da Slovenijo čim prej popelje iz krize. Vzpostaviti bi morala odgovorno politiko, ki bo sprejela potrebne ukrepe za zagotovitev stabilne gospodarske rasti z odpiranjem novih delovnih mest in ki bo ustavila brezglavo zadolževanje države na račun naših otrok, vnukov ter pravnukov in vlila novo upanje mladim generacijam ter vsem ljudem v državi. Sedanja vlada pod vodstvom premierke Bratuškove tega ni bila sposobna, in tudi če obstane, ne bo!" še dodaja predsednik SLS-a, ki prav tako vidi rešitev v predčasnih volitvah.

Novakova: Če bodo držali besedo, bodo volitve
Če bodo koalicijski partnerji in tudi sama predsednica vlade držali besedo, bo vlada razpadla in bomo imeli predčasne volitve, je vrnitev Zorana Jankovića na čelo PS-ja komentirala predsednica NSi-ja Ljudmila Novak. Po njenem mnenju oblikovanje tehnične vlade ni smiselno, saj država potrebuje legitimno vlado, ki bo dobila podporo na volitvah. "Tehnična vlada je samo prelaganje odgovornosti na nekoga drugega," je v izjavi za STA še zatrdila Novakova.

Slovenijo bi rešil večinski volilni sistem
Podpredsednik Slovenske demokratske stranke nosilec liste SDS za volitve v Evropski parlament dr. Milan Zver ob robu obiska 8. klekljarskih dnevov v Žireh dejal, da je potrebna sprememba volilnega sistema in poudaril: "Nisem prepričan, da bo prišlo do predčasnih volitev."

Prvi mož SDS-a Janez Janša je na Twitterju že sinoči pomenljivo zapisal: "Prihajajo dnevi zarečenega kruha." Pozneje je še zapisal, da je ena sama produktivna pot iz te politične krize, in sicer sprememba volilnega sistema, bodisi v večinskega bodisi v kombiniranega, ter volitve.

Gre za zmago ega nad državo
"Ne verjamem, da je tako politično neveden ali celo naiven, da ne bi vedel, kakšne posledice so lahko, če zmaga kot predsedniški kandidat PS-ja. Torej gre za zmago njegovega ega nad koristmi države," je povedala nekdanja podpornica Zorana Jankovića, publicistka Spomenka Hribar. Po njenih besedah Janković kljub zmagi nima možnosti, da obstane v državni politiki kot pomembna figura, "čeprav je v politiki tako rekoč vse mogoče".

Hribarjeva je opozorila, da izid kongresa največje vladne stranke prinaša nadaljevanje in poglabljanje politične in vsakršne druge krize: "Komaj smo nekako začeli lesti iz nje, se bomo spet poglobili vanjo. To, kar je naredil Janković, je nerazumno in neodpustljivo." Po njeni oceni druge možnosti kot predčasne volitve skorajda ni.

Tudi premierka Alenka Bratušek po mnenju Hribarjeve nima druge možnosti, kot da odstopi. "Menim pa tudi, da je bila njena namera - preveriti, koliko ima podpore v stranki - načelne narave, torej etična odločitev, ki je ne bo preklicala," je dodala Hribarjeva. Glede morebitne politične naveze Janković-Janez Janša pa ocenjuje, da ta ni realna: "Menim, da ta naveza ni realna, če pa bi do nje prišlo, potem smo 'pečeni', saj ne bi bilo več opozicije, ki bi lahko parirala tej neprincipialni in nemoralni združbi."

Mencinger pa poudarja, da ni zadovoljen s tem, kar se je zgodilo. Kot je dejal v izjavi za STA, je do zadnjega upal, da bodo uspeli najti kompromis, saj kakršna koli politična nestabilnost Sloveniji zelo škoduje. Po njegovih besedah je Bratuškovi uspelo vsaj v tujini ustvariti relativno dobro podobo Slovenije, kar je imelo tudi ugodne ekonomske učinke.

Na koalicijske partnerje se ne gre zanašati
"Na koalicijske partnerje se nikoli ni bilo pretirano za zanašati. Izkazali so se kot skrajno nezanesljivi, zato je presenetljivo, da so sploh uspeli ostati toliko časa skupaj," pa je ekonomist Jože Mencinger, tudi nekdanji podporniki Jankovićevega vstopa v politiko, komentiral stališča SD-ja, DL-ja in DeSUS-a, da Jankovićeva izvolitev za predsednika PS-ja pomeni konec koalicije.

Bosnić se ne vidi v taki poslanski skupini
A vzdušje ni napeto le znotraj koalicije, ampak tudi znotraj Pozitivne Slovenije - kljub Jankovićevi želji in pozivom, naj bo stranka v prihodnje enotnejša. Poslanec Dragan Bosnić je za Večer že povedal, da se v taki poslanski skupini ne vidi in da bo razmislil o možnosti neodvisnega poslanca, njegov kolega v poslanskih klopeh Matjaž Zanoškar pa je takoj po kongresu opozoril na nevarnost morebitne razdelitve stranke na dve struji.

Tudi Golubović iz stranke?
"Naša stranka je bila v težavah pred kongresom, tudi med kongresom, po tem kongresu pa je verjetno v še večjih. Tu moramo biti realni in pošteni,"
je priznal poslanec Peter Vilfan. O izstopu iz PS-ja pa očitno razmišlja Brane Golubović, ki je na Twitterju zapisal: "Ko stranka zruši vlado, ki jo sama vodi, je čas, da se resno vprašam, ali želim še biti na tem vlaku.

Gašpar Gašpar Mišič, sicer velik podpornik Zorana Jankovića, pa je prepričan, da se bosta tako stranka kot koalicija obdržali, vlado pa bo še naprej vodila Bratuškova: "Pustimo času čas, prepričan sem, da bo tudi Alenka Bratušek razmislila o svoji končni odločitvi in morda tudi spremenila svoje stališče. Ni potrebno niti, da se koalicija razide." "Prepričan sem, da se bodo tudi koalicijski partnerji, predvsem tisti, ki se obračajo po vetru, tudi zdaj obrnili tja, kamor piha veter," je še dodal po kongresu.

Prvi že zapuščajo "barko" PS-ja
"Izstopna izjava iz stranke Pozitivna Slovenija je na poti," je prek Twitterja sporočila državna sekretarka v kabinetu vlade Tamara Vonta.

Tu so ustavni roki, ki začnejo teči, ko so pogoji za to. Ali da je izglasovana nezaupnica ali pa odstopi predsednica vlade. Zdaj smo v isti situaciji, kot smo bili lani, ko smo čakali, ali bo Janševa vlada odstopila ali šla po zaupnico.

Predsednik SD-ja Igor Lukšič o roku predčasnih volitev.

"Menimo, da bi morali predčasne volitve izvesti pred parlamentarnimi dopusti. Če pogledamo roke, bi bilo to izvedljivo v prvem tednu julija. Parlamentarne počitnice se namreč začnejo na začetku avgusta, večina državljanov pa gre po mojem mnenju na dopust sredi julija, tako da to ne bi smela biti ovira, glede na to, kakšne negativne posledice pusti dalj časa trajajoča politična kriza, in glede na dejstvo, da bi vlada lahko opravljala le tekoče posle."

Erjavec o najverjetnejšem roku predčasnih volitev.
Odzivi na ponovno izvolitev Zorana Jankoviča
Kaj se je dogajalo na kongres PS-ja
Jankovićeva zmaga začetek nove krize