Potniki bodo še vedno potrebovali osebne dokumente, saj Hrvaška še ni v schengenskem območju. Foto: Eugenija Carl
Potniki bodo še vedno potrebovali osebne dokumente, saj Hrvaška še ni v schengenskem območju. Foto: Eugenija Carl
Prostori, v katerih so bili še včeraj cariniki, so danes že prazni. Foto: Eugenija Carl
Kjer meja še ni določena, cariniki ne morejo izvajati skupnega nadzora. Foto: Eugenija Carl
Cariniki so pridno pospravili vse že čez noč. Foto: Eugenija Carl

.

Na mejnem prehodu Dragonja (Kaštel) so hrvaški policisti odšli kilometer nižje in začeli službovati v prostorih naše policije. "Malo smo še zmedeni, se še lovimo, saj gre vseeno za spremembo. Sem pa vesel, da smo skupaj, da se s slovenskimi kolegi zdaj ne bomo samo slišali po telefonu in se hodili obiskovat. Mislim, da bo skupno delo hitro steklo.


Že prej smo dobro sodelovali, z ramo ob rami bomo promet še pospešili. Za nas je nov način dela po schengenskih določilih, a se bomo hitro usposobili tudi v praksi, saj naši policisti že nekaj časa spoznavajo sistem," nam je povedal pomočnik komandirja policijske postaje Buje, zadolžen za mejo, Boban Robert Paulović, ki je kmalu po nastopu prve jutranje izmene prišel pogledat, kako se na novem delovnem mestu znajdejo hrvaške policistke in policisti.
"Super je, vzhičeni smo"
Nad eno kontrolno točko so navdušeni tudi potniki, ki so v en glas prepričani, da bo gneča, zlasti v poletnih mesecih, tako občutno manjša. "Super je, veseli smo, vzhičeni. Promet tako hitro teče. Počutim se bolj svobodno," nam pove domačinka iz Umaga.
"Fajn je, gor ni bilo nobenega, samo čistilka. Iz Evrope sem se čez en kilometer pripeljala v Evropo," navdušenja ni skrivala potnica v avtomobilu z goriško registracijo.
Objekti, v katerih so še včeraj do polnoči sedeli hrvaški policisti in cariniki, so bili zjutraj že prazni, ponoči so odstranili tudi zapornice. Večina potnikov je razumljivo zmedena in se na zdaj že nekdanjem hrvaškem delu mejnega prehoda Dragonja-Kaštel, še vedno ustavlja in moli dokumente proti praznim kabinam.
Da bi se izognili trkom, bodo nanje nalepili opozorila, da je mejna kontrola po novem nekoliko nižje. Povsem drugačna slika pa je na mejnem prehodu Sečovlje, tam hrvaška in slovenska policija ostajata vsaksebi, saj zaradi še ne določene meje skupna kontrola za zdaj ni mogoča.
Namesto dokumenta izkaznica za fitnes
Pravo čistilno akcijo so zjutraj imeli cariniki in špedicijske službe. Eden izmed hrvaških carinikov nam je povedal, da bo delo na mejnem prehodu močno pogrešal, tam je delal polnih 22 let. Službo bo nadaljeval v carini, nihče izmed obmejnih carinikov ne bo ostal brez službe, pravi.
"Zanimivo je, da ljudje mislijo, da od zdaj na meji ni več treba pokazati osebnega dokumenta, kar je zmotno, saj Hrvaška še ni v schengenskem območju, da bi tako odpadle obmejne kontrole. Pripeljejo se in ko jih povprašamo za dokument, nam kažejo izkaznico za fitnes," nam malce v šali pove komandir mejne policije na mejnem prehodu Dragonja, Sevlak Čatak.
In ko sva se s snemalcem z mejnega prehoda Dragonja proti Kopru napotila čez mejni prehod Sečovlje, da bi še tam ujela kakšen utrinek, sva ugotovila, da je od danes najino službeno življenje malce lažje. Nič več zamudnih postopkov za prenos snemalne opreme čez mejo.