Foto:
Foto:

Pripravili so jo Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije, občina Rab in hrvaške veteranske organizacije.

Ob tej priložnosti so odkrili spominsko ploščo z osebnimi podatki vseh 1.433 do zdaj evidentiranih žrtev tega koncentracijskega taborišča, so sporočili iz zveze združenj borcev in udeležencev NOB-ja.

Italijansko koncentracijsko taborišče na Kamporskem polju na otoku Rabu je sodilo med najhujša italijanska koncentracijska taborišča. V času med 27. junijem 1942 in 11. septembrom 1943 je bilo v njem zaprtih okoli 15.000 Slovencev in Hrvatov iz Gorskega Kotarja ter Kastava, maja in junija 1943 pa je bilo v taborišču zaprtih še 3.360 Judov.

Zaradi nečloveških bivalnih razmer, saj so taboriščniki bivali kar v šotorih, in stradanja so se že kmalu pojavile različne bolezni. Taboriščniki so se zaradi strahu za svoja življenja organizirali, kar pa je sčasoma, kljub težkim razmeram, preraslo v osvobodilno gibanje. Po kapitulaciji Italije so taboriščniki ob pomoči prebivalcev Raba 11. septembra 1943 razorožili 2.200 italijanskih vojakov, ki so upravljali s taboriščem na otoku in oblikovali rabsko brigado, kar predstavlja edinstven podvig samoosvoboditve taboriščnikov.