Foto:
Foto:
Dijaki se bodo ukvarjali tudi s čiščenjem voda.

Rezultati raziskovalnega dela mladih udeležencev tabora bodo tudi sestavni del širšega razvojnega projekta turistične kolesarske mreže spodnjega Podravja s Prlekijo, je povedal vodja tabora Stanko Žunec.

Nadaljevali bodo lansko delo
Udeležence letošnjega raziskovalnega tabora so izbrale posamezne enote Zavoda za zaposlovanje iz različnih občin v Sloveniji. Z raziskavo kolesarskih poti na območju Haloz so začeli že na lanskem taboru zaradi velikega interesa javnosti, inštitucij in občin s tega področja pa jo bodo letos še razširili in nadaljevali. "V okviru letošnjega programa tabora smo si zadali nalogo označiti kolesarske poti, ki bodo povezale 20 občin na območju med Rogaško Slatino, Lenartom, Ormožem in naprej proti Ljutomeru ter navezavo z že označenimi mednarodnimi kolesarskimi potmi," je še pojasnil Žunec.

Priprave na boljšo turistično promocijo teh krajev
Pri raziskovanju in pripravi zemljevida regionalnih kolesarskih poti bodo udeleženci tabora namenili posebno pozornost upoštevanju in vključevanju zgodovinsko-kulturnih in naravnih znamenitosti širšega haloškega območja ter s tem postavili osnove tudi za boljšo turistično promocijo tega, sicer manj razvitega predela Slovenije. "Območje Haloz, Slovenskih goric ter Ptujskega in Dravskega polja ponuja idealne terene za vse kategorije kolesarjev, od rekreativnih do profesionalnih. Ob upoštevanju bodočega povečanja nastanitvenih zmogljivosti za turiste na tem področju pa želimo z ureditvijo kolesarskih poti približati atraktivne terene tudi njim ter tako spodbujati razvoj podeželja vzporedno z razvojem turističnih centrov v okolici," je poudaril vodja tabora.

Po zastavljenih načrtih naj bi na tem območju tako skupno pregledali in zarisali od 600 do 1.000 kilometrov novih kolesarskih poti, dolžina posamezne poti pa naj bi znašala približno 45 kilometrov s krajšimi in krožnimi variacijami. Vse nove kolesarske poti bodo označene tudi glede na težavnostno stopnjo.

Drugi del tabora se bo nanašal na čiščenje odpadnih voda
Drugi del programa letošnjega tabora se bo nanašal na vse aktualnejšo problematiko čiščenja odpadnih voda ter kemično in biološko analizo voda. Udeleženci bodo v okviru te teme pripravili še gradivo za promoviranje manjših čistilnih naprav, ki so primerne in rentabilne zlasti za gričevnata območja z razpršeno poselitvijo, kjer izgradnja ustrezne komunalne infrastrukture zahteva zelo visoka finančna vlaganja.

Želje po internacionalizaciji
Rezultate vseh svojih raziskav bodo mladi raziskovalci predstavili zadnji dan tabora, 24. avgusta, v prostorih OŠ Cirkulane, kjer bodo ves čas trajanja tabora tudi bivali. "Razvojni projekt izdelave turistične kolesarske mreže bo v prihodnosti dobil tudi mednarodno noto, saj ga želimo razširiti še v hrvaški del haloškega gričevja, v Zagorje. Celoten projekt bo sicer končan predvidoma maja naslednje leto, do takrat pa bo pripravljen tudi vodnik s kolesarsko mrežo za celotno območje spodnjega Podravja z označitvijo nadaljevanja teh poti v Hrvaško," je še pojasnil Stanko Žunec.

Sponzorji tabora
Mladinski raziskovalni tabor Haloze 2003 financira zavod za zaposlovanje v višini 65 odstotkov, ostala sredstva pa so sponzorska. Partnerji pri projektu izdelave turistične kolesarske mreže pa so med drugim Znanstveno raziskovalno središče Bistra Ptuj, Lokalna turistična organizacija Ptuj in občine spodnjega Podravja.