V prizadevanjih za izkoreninjenje revščine ne smemo pozabiti nikogar, ob 17. oktobru, svetovnem dnevu boja proti revščini, opozarja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.
V prizadevanjih za izkoreninjenje revščine ne smemo pozabiti nikogar, ob 17. oktobru, svetovnem dnevu boja proti revščini, opozarja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. "Sodelujmo v tem procesu, da bodo lahko dostojno živeli vsi." Foto: EPA

17. oktober je svetovni dan boja proti revščini, ta pa ima izjemno poguben vpliv na življenja otrok po vsem svetu. "Slovenija pri tem ni izjema. Revščina je namreč v času gospodarske krize in varčevalnih ukrepov močno zaznamovala tudi življenja otrok v Sloveniji," so poudarili pri slovenskem Unicefu.

Najnovejši statistični podatki kažejo, da se je prvič po gospodarski krizi stopnja tveganja revščine otrok zmanjšala, in sicer s 14,2 odstotka v letu 2015 na 11,9 odstotka v letu 2016. "To so zelo pomembni premiki, a ta odstotek še vedno predstavlja kar 46.000 otrok, ki v Sloveniji živijo pod stopnjo tveganja revščine."

Načrt: Zmanjšanje stopnje revščine za 50 odstotkov
Slovenija se je v okviru mednarodnega načrta Cilji trajnostnega razvoja zavezala, da bo do leta 2030 za 50 odstotkov zmanjšala stopnjo revščine otrok v Sloveniji, so spomnili v Unicefu Slovenija. To lahko politika stori tako, da zaščiti dohodke gospodinjstev, v katerih živijo najrevnejši otroci, izboljša dosežke na področju izobraževanja manj uspešnih učencev, spodbuja in promovira zdrav način življenja za vse otroke, jemlje resno subjektivno oceno dobrega počutja otrok ter da v središče politik, ki obravnavajo otroke, postaviti pravičnost in si prizadevati delovati v dobrobit otrok.