Ustavno sodišče je zapisalo, da morajo biti državni predpisi objavljeni v uradnem državnem glasilu, sklepi lokalnih skupnosti pa v glasilu, ki ga določilo lokalne skupnosti same. Foto: www.us-rs.si
Ustavno sodišče je zapisalo, da morajo biti državni predpisi objavljeni v uradnem državnem glasilu, sklepi lokalnih skupnosti pa v glasilu, ki ga določilo lokalne skupnosti same. Foto: www.us-rs.si
Vzajemna zahteva, da ji lekarne posredujejo izstavljene račune, saj jim za zdravila letno prispeva 104 milijone evrov (25 milijard SIT). Foto: RTV SLO
Ustavno sodišče zavrnilo sklep ministrstva

V utemeljitvi so zapisali, da bi moralo ministrstvo za zdravje sklep o obveznostih lekarn za posredovanje podatkov Vzajemni objaviti v Uradnem listu, saj morajo biti vsi predpisi objavljeni, preden začnejo veljati. Ustavni sodniki so odločili, da sklep ni začel veljati na predpisan način in se tudi ne sme uporabljati. Pobudo za presojo ustavnosti sklepa o obveznostih lekarn do zdravstvene zavarovalnice Vzajemna je na ustavno sodišče vložil javni zavod Pomurske Lekarne.

Sklep ministrstva ni "konkretni akt"
Ustavno sodišče je pritrdilo ugotovitvam Pomurskih lekarn, da ministrov sklep ni "konkretni akt". Ministrstvo ob izdaji akta ni izvedlo ustreznih postopkov, izpodbijani akt pa tudi nima vseh bistvenih sestavin posamičnega upravnega akta. Pomurske lekarne so pravilno ugotovile, da ministrstvo za zdravje nima pooblastil za odločanje v morebitnih sporih.

Pomurski javni zavod še meni, da ministrstvo poskuša urejati zakonsko materijo - delovanje izravnalnih shem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja - čeprav zato nima zakonskih pooblastil.

Vzajemna: Sodišče ne zavrača vsebine sklepa
Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna je zapisala, da ustavno sodišče ni zavrnilo vsebine sklepa, ampak le način, na katerega je ta stopil v veljavo. Po njihovih besedah bo ministrstvo sklep v Uradnem listu objavilo v obliki posebnega pravilnika.

Vzajemna je sicer zadovoljna z odločitvami treh sodišč, ki so odločila, da ji morajo lekarne posredovati račune, iz katerih je razvidno, kam gre denar, ki ga prispeva Vzajemna. Zapisali so še, da spoštujejo sklep ustavnega sodišča, tako kot vso drugo veljavno zakonodajo.

Lekarne zadovoljne z odločitvijo
Lekarniška zbornica Slovenije je pozdravila odločitev ustavnega sodišča, hkrati pa opozorila, da problem med Vzajemno in lekarnami ostaja. Sklep ministrstva je najbolj prizadel prav lekarne, saj je Vzajemna lekarnam zavračala plačevanje računov za zdravila.

Lekarne so napovedale vložitev odškodninskih tožb zoper Vzajemno in ministrstvo za zdravje. Od zdravstvene zavarovalnice pričakujejo, da jim bo takoj poravnala vse zapadle dolgove, ki po besedah lekarn presegajo 800.000 evrov. Zbornica Vzajemni predlaga, naj preuči kompromisni predlog, po katerem bi lekarne začasno pošiljale 13 podatkov za provizijo 0,75 odstotka, če bi Vzajemna podpisala ustrezen aneks k pogodbi.

Ustavno sodišče zavrnilo sklep ministrstva