Esej predstavlja polovico maturitetne ocene pri slovenščini. Foto: BoBo
Esej predstavlja polovico maturitetne ocene pri slovenščini. Foto: BoBo

Splošna matura letos poteka na 83 šolah, nanjo pa se je prijavilo 6551 kandidatov, od tega 6275 prvič, kar je 170 več kot lani.

Prva maturitetna izkušnja je tudi letos esej, ki so ga dijakinje in dijaki začeli pisati ob 9. uri. Letošnji tematski sklop Ženska na odru sveta za esej pri slovenščini obsega besedila Antigona antičnega trageda Sofokleja, Antigona Dominika Smoleta, Nora (Hiša lutk) Henrika Ibsena in Dogodek v mestu Gogi Slavka Gruma. Drugi del pisnega izpita iz maternega jezika bodo dijaki pisali 29. maja.

Na esej se gimnazijci pripravljajo več mesecev, prinaša namreč polovico ocene pri slovenščini. Glavna ocenjevalka za slovenščino pri predmetni maturitetni komisiji Irena Velikonja Kolar poudarja, da je esej najverjetneje najkompleksnejši del slovenske mature, saj preverja literarno-bralno ter sporazumevalno zmožnost dijakov. "Ocenjuje se tako vsebinski kot jezikovni del. Pa ne samo goli jezik na tej mikroravni pravopis, slovnica, ampak v bistvu sposobnost in zmožnost besediljenja," je Velikonja Kolar pojasnila za Radio Slovenija.

V sklopi priprav na letošnji maturitetni esej so dijakinje in dijaki prebirali štiri drame. Foto: BoBo
V sklopi priprav na letošnji maturitetni esej so dijakinje in dijaki prebirali štiri drame. Foto: BoBo

Čeprav je bila lani v primerjavi z letom pred tem zaradi spremenjenega načina ocenjevanja jezikovnega dela eseja splošna ocena eseja višja za šest odstotkov, ocenjevalci še vedno opažajo, da mladi veliko točk izgubljajo zaradi pravopisnih napak. "Slovnična in predvsem pravopisna pravila so neka rakava rana naših maturantov že kar dolgo časa, manj izgubljajo pri slogu in najmanj pri zunanji zgradbi," je dejala glavna ocenjevalka za slovenščino.

Pisni izpiti iz tujih jezikov bodo potekali med 27. majem in 13. junijem. Matematika bo na vrsti 3. junija, med 30. majem in 14. junijem bodo pisni izpiti iz izbirnih predmetov. Ustni maturitetni izpiti bodo med 12. in 21. junijem.

Z uspehom na letošnjem spomladanskem izpitnem roku splošne mature bodo kandidati seznanjeni v ponedeljek, 10. julija. Na spomladanskem roku je splošno maturo v preteklih letih uspešno opravilo med 84 in 87 odstotki prijavljenih kandidatov, letno pa med 86 in 89 odstotki. Izpit iz posameznega predmeta splošne mature bo opravljalo tudi 1848 kandidatov (lani 1809), ki so se prijavili k poklicni maturi oz. so jo že opravili.

Šestošolci in devetošolci bodo preverjali svoje znanje iz treh predmetov

Na vseh osnovnih šolah po državi pa učenci 6. in 9.razredov začenjajo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je obvezno, in sicer iz materinščine, matematike in tujega jezika. NPZ letos čaka 22.341 šestošolcev na 493 šolah in 21.251 devetošolcev na 484 šolah.

Šestošolci in devetošolci bodo najprej pisali preizkus iz slovenščine, v ponedeljek pa iz matematike. 10. maja bodo učenci 6. razreda pisali test tujega jezika, učenci 9. razreda pa preverjanje iz tretjega predmeta. Za letos je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje določilo, da bodo tretji predmeti fizika, glasbena umetnost, domovinska in državljanska kultura in etika ter prvi tuj jezik.

K letošnjemu preverjanju znanja se je prijavilo tudi 2463 šestošolcev in 2470 devetošolcev s posebnimi potrebami. Razdelitev obvestil o dosežkih NPZ-ja za učence 9. razreda bo 15. junija, za učence 6. razreda pa 23. junija.

Začela se je splošna matura
Začelo se je nacionalno preverjanje znanja na splošni maturi
Tudi na osnovnih šolah preverjanje znanja materinščine