Akontacija dohodnine bo tako kot letos odtegnjena od pokojnin, višjih od 1095,15 evra, z upoštevanjem splošne in pokojninske olajšave. Foto: BoBo
Akontacija dohodnine bo tako kot letos odtegnjena od pokojnin, višjih od 1095,15 evra, z upoštevanjem splošne in pokojninske olajšave. Foto: BoBo

Ženske bodo morale biti v prihajajočem letu stare 59 let, kar je za štiri mesece več kot letos, hkrati pa bodo morale imeti 39 let in štiri mesece pokojninske dobe brez dokupa, kar je štiri mesece več kot letos.

Starostno se bodo lahko upokojile tudi z najmanj 20 leti pokojninske dobe, vendar bodo morale biti stare 63 let, kar je šest mesecev več kot letos. Z najmanj 15 leti zavarovalne dobe se bodo lahko upokojile tudi, če bodo stare 65 let, kar je šest mesecev več kot v letu 2015.

Moški se bodo lahko v letu 2016 starostno upokojili s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa, stari pa bodo morali biti 59 let in štiri mesece, kar je štiri mesece več glede na letošnje leto. Z najmanj 15 leti zavarovalne dobe se bodo lahko upokojili, če bodo stari 65 let.

Upoštevali bodo najugodnejših zaporednih 22 let
Pri izračunu pokojninske osnove bodo v letu 2016 upoštevali osnove iz katerih koli najugodnejših zaporednih 22 let zavarovanja, kar je leto več od obdobja, ki se je upoštevalo letos. Obdobje se bo postopno povečevalo do 24 let.

Pri nižji starosti od že omenjene se bo mogoče starostno upokojiti denimo zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred 18. letom, zaradi služenja obveznega vojaškega roka in skrbi za otroke v prvem letu starosti.

Vdova oziroma vdovec bo v letu 2016 praviloma dobil pravico do vdovske pokojnine, če je dopolnil 55 let. To je šest mesecev več od letošnjega leta.

Izredna uskladitev pokojnin
Pokojnine se bodo v letu 2016 s 1. januarjem uskladile izredno, in sicer za 0,7 odstotka. Usklajena pokojnina bo izplačana konec januarja.

Letni dodatek bo v letu 2016 izplačan skupaj z julijsko pokojnino, tako kot letos pa ga bodo prejeli tisti s pokojnino do 750 evrov. Izplačan bo tako kot letos v štirih različnih zneskih, odvisno od višine pokojnine.

Najnižji znesek osnove za plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki se postopno zvišuje, bo v letu 2016 za samozaposlene in kmete znašal 56 odstotkov povprečne plače. Za delavce v delovnem razmerju tako ostaja, kot leta 2015, v višini 52 odstotkov povprečne plače.