Martino Ratej žulj na nogi ni ustavil na poti v četrtkov finale, kjer se bo od 20.40 naprej borila za medalje. Foto: EPA
Matic Osovnikar
Matic Osovnikar ima malo možnosti, da bi ubranil bron z evropskega prvenstva v Göteborgu leta 2006. Foto: Marko Kovič
Nadežda Ostapčuk
Nadežda Ostapčuk je tekmice premagala skoraj za meter. Foto: EPA
Mo Farah
27-letni Mo Farah je leta 1993 na Otok prišel kot begunec iz Somalije. Foto: EPA
Ratejeva hitro opravila delo

Ratejeva se je tako s 4. daljavo kvalifikacij zanesljivo uvrstila v četrtkov finale (20,40). Najboljša je bila Čehinja Barbora Špotakova (65,56 m). Pred Ratejevo sta se uvrstili še Nemka Christina Obergföll (65,05 m) in Rusinja Marija Abakumova (62,52 m).

"Moj cilj je bil, da s prvim metom dosežem kvalifikacijsko normo. Brez težav sem to dosegla in to je glede na vse odličen občutek. Oteklina se že zmanjšuje, malo me še tišči žulj, ki je odprt. Do finala bo to verjetno pozdravljeno, poskušala bom pozabiti na bolečino in kvalifikacijski dolžini še kaj dodati," je dejala Ratejeva, ki se je od ponedeljka ubadala z nadležno infekcijo žulja na nogi.

Osovnikar tekel najbolje letos
je uspešno nastopil v 1. krogu teka na 100 m, saj se je s časom 10.36 (9.), kar je njegov najboljši izid letos, uvrstil v polfinale. Drugi slovenski šprinter Gregor Kokalovič je bil z 10,68 (30.) prepočasen. Najhitrejši čas kvalifikacij (10,19) je postavil 20-letni Francoz Christophe Lemaitre.

"Kar zadovoljen sem, priznam. Prav tako pa priznam, da je bil zame današnji nastop zelo težak. Zelo sem bil živčen, ker sem vedel, da bo ta tek zame najtežji. Vedel sem, da ne bo dodatnih poskusov, če mi spodleti. Letos v sezoni nisem imel obilo takih tekov, da bi izgradil samozavest, ki je zato zelo nihala. Na treningu na EP sem videl, da 'noge so', potrudil pa sem se, da sem bil povsem osredotočen, z 'glavo' na startu. Uspelo mi je in do 60 bolje ne morem iti, nato pa sem začutil približevanje francoskega tekmeca in se nekoliko preveč 'zakrčil'. Tako nisem povem zadovoljen in upam, da bom v sredo še nekoliko boljši," je pripovedoval Osovnikar.

Že dopoldne sta s kvalifikacijami opravila skakalka v daljino Nina Kolarič (6,43; 20.) in tekač na 400 m Sebastjan Jagarinec (46,75; 22.). Kolaričeva je bila neuspešna, medtem ko se je Jagarinec kot zadnji po času uvrstil v polfinale. V skoku v višino je pri 2,19 m izpadel Rožle Prezelj (2,15 m; 24.).

Zlate medalje v Rusijo, Belorusijo in v Veliko Britanijo
Prvi dan 20. evropskega prvenstva v atletiki so sicer podelili tri komplete medalj. Zmage v hoji na 20 km se je veselil komaj 19-letni Rus Stanislav Jemeljanov. Pri suvanju krogle je z 20,48 m slavila Belorusinja Nadežda Ostapčuk, medtem ko je v teku na 10.000 m s konkurenco pometel Britanec Mo Farah (28:24,99).