Janja Garnbret – kraljica vrhov. Eni najboljših plezalk v zgodovini tega športa v bogati beri lovorik manjka le še en naslov: evropski v balvanskem plezanju. V obeh je bila že druga, letos pa ima možnost, da ta odtenek še ozaljša. Polovico cilja je že izpolnila, za izpolnitev druge polovice ima priložnost v nedeljo. Foto: Reuters

V velikem finalu se je od Slovenk prva v steno podala Mia Krampl, ki je bila na dobri poti proti vrhu, za odličje na prvenstvu je morala premagati tedaj vodilno Avstrijko Jessico Pilz, a je popustila na 30. oprimku, z rezultatom 40+ je zasedla 2. mesto (Pilz 45+).

Občutek je neverjeten. Za številne je evropsko prvenstvo zgolj evropsko prvenstvo, a ne zame. To tekmo je bilo najbrž najtežje dobiti od vseh, a sem zelo vesela.

Janja Garnbret

Sledil je nastop Francozinje Manon Hily, ki je Slovenko z izidom 41+ pahnila na tretje mesto. Slovenski tabor je imel še pred zadnjim nastopom Janje Garnbret tako zagotovljeno odličje. Olimpijska zmagovalka ničesar ni prepustila naključju. Bila je pod pritiskom, a upravičila je vlogo favoritinje za zlato medaljo.

Hitro se je prebijala proti vrhu, hitro je našla rešitve, ki jih velika večina njenih tekmic ni, bila je le še skok oddaljena od zadnjega oprimka pod vrhom, a ji je zdrsnilo. Drugo mesto je zasedla Hily, tretje Pilz. Krampl je finale končala na četrtem mestu.

Janja Garnbret, evropska prvakinja v težavnostnem plezanju. Foto: Reuters

Mislila je, da bo 'umrla'
"Občutek je neverjeten. Za številne je evropsko prvenstvo zgolj evropsko prvenstvo, a ne zame. To tekmo je bilo najbrž najtežje dobiti od vseh, a sem zelo vesela," je v svojem prvem odzivu po veliki zmagi dejala Garnbret in spregovorila o padcu v globino, ko je nekaj metrov letela z glavo navzdol. "Mislila sem, da bom umrla," se je nasmehnila slovenska šampionka in poudarila, da se mora zdaj pripraviti na nedeljsko tekmo, kjer bo morala premagovati balvane.

V polfinalu Garnbret prva, Krampl tretja
Dolg dan se je sicer začel s polfinaloma. V težavnostnem plezanju je bila najboljša Garnbret, v finale osmerice pa se je s tretjim izidom uvrstila še Krampl. "Sredi smeri mi je odneslo noge, kar se mi ne bi smelo zgoditi, se mi pa zdi, da nisem 'paničarila' v smeri, na koncu sem padla 'navita'. Sem zadovoljna, kar sem pokazala s svojim plezanjem, tudi če ni bil vrh," je po nastopu povedala olimpijska zmagovalka. V polfinalu se je predstavilo 26 plezalk, Vita Lukan je bila 12., Sara Čopar 15., Lučka Rakovec pa 22.

Nastop Mie Krampl v finalu EP-ja
Nastop Janje Garnbret v finalu EP-ja

Jernej Kruder v finalu šesti
V polfinalu moških v balvanskem plezanju je bil najboljši Čeh Adam Ondra, ki je bil edini z dvema osvojenima vrhovoma. V finale se je s četrtim mestom uvrstil tudi Jernej Kruder (en vrh in dve coni). V finalu je nato osvojil šesto mesto (ni dosegel vrha, a dve coni). Naslov evropskega prvaka, prvega v karieri, je osvojil predstavnik Avstrije slovenskega rodu Nicolai Užnik. Drugi je bil Francoz Sam Avezou, Čeh Adam Ondra je bil tretji. V polfinalu sta sicer nastopila še dva Slovenca. Anže Peharc je tekmovanje končal na 12. mestu, Luka Potočar pa na 14.

V nedeljo bo spored obraten − ženske se bodo merile v balvanskem plezanju, moški pa v težavnostnem, naslednji teden pa bo na sporedu še kombinacija.