Bradley Wiggins je dobil dve etapi na letošnji Dirki po Franciji. Obakrat je bil najhitrejši v vožnji na čas. Foto: Reuters

Padec na petkovi etapi je pri Brajkoviču pustil posledice, tako da mu ni uspelo še izboljšati dosežka Tadeja Valjavca iz leta 2008. Z zaostankom 5:38 je kolesar Astane kronometer končal na 48. mestu.

Zaradi bolečin spremenil položaj telesa
"Zelo težko je bilo, ker zaradi bolečin nisem mogel voziti v svoji poziciji. Nisem se mogel dobro nasloniti na krmilo, toda dal sem vse od sebe. Sodeč po času, niti noge niso bile prave. Nisem dobro spal, nisem se mogel regenerirati," je povedal Brajkovič. Če bi bil sedem sekund hitrejši, bi v skupnem seštevku prehitel Pierra Rolanda in osvojil osmo mesto.

Wigginsovo povprečje 50 km/h
Wiggins je spet dokazal, da v vožnji na čas nima pravega tekmeca. Drugouvrščenega Chrisa Frooma je premagal kar za minuto in 16 sekund. Njegova povprečna hitrost je znašala 50 km/h. Tretje mesto je osvojil Luis Leon Sanchez. Da je tritedenski maraton pri številnih pustil posledice, je bilo najbolj opazno pri Cadelu Evansu. Lanski zmagovalec Dirke po Franciji je zaostal šest minut in v skupnem seštevku s 6. zdrsnil na 7. mesto.

Na prvih petih mestih brez sprememb
Ravninski kronometer med mestoma Bonneval in Chartres bi bil precej zanimivejši, če ekipa Sky ne bi bila letos tako zelo močna. Wiggins je dobil že prvi kronometer na letošnji dirki in prednost zanesljivo zadržal v Alpah in Pirenejih, tako da je bilo v boju za rumeno majico pred 19. etapo vse odločeno. Na prvih petih mestih v skupnem seštevku po današnji etapi ni bilo nobene spremembe.

"Projekt Sky" je obrodil sadove
"Konec je, lahko si oddahnem. Projekt zmaga na Touru je trajal pet let, zdaj se lahko veselimo, da smo ga uspešno dokončali. Motiv me je danes gnal naprej. Uspel mi je popoln kronometer," je bil zadovoljen Wiggins, prvi Britanec z zmago na največji dirki na svetu. Čeprav je bil v klancih močnejši od kapetana, je bil Chris Froome zadovoljen z 2. mestom: "Tour je bil odločen že prej. Zame je to 2. mesto fantastično. Wiggins je danes dokazal, da je močnejši od mene. Na dirko sem mu prišel pomagat, nalogo sem uspešno opravil."

V Parizu se bodo udarili šprinterji
V nedeljo sledi le še parada šampionov v Parizu. Ker je etapa povsem ravninska, Wigginsu nihče ne more vzeti rumene majice. Zadnje dejanje letošnje dirke bo tako v znamenju šprinterjev. Mark Cavendish bo želel pred olimpijskimi igrami slaviti novo etapno zmago, visoke načrte pa ima na zadnji etapi tudi Borut Božič.

Bonneval-Chartres, kronometer, 53,5 km:
1. B. WIGGINS VB 1:04:13 2. C. FROOME VB +1:16 3. L. L. SANCHEZ ŠPA 1:50 4. P. VELITS SLK 2:02 5. R. PORTE AVS 2:25 6. P. GRETSCH NEM 2:28 7. T. VAN GARDEREN ZDA 2:34 8. V. KIRJIENKA BLR 2:46 9. R. TAARAMAE EST 2:50 10. J. ROY FRA 3:05 ... 16. V. NIBALI ITA 3:38 48. J. BRAJKOVIČ SLO 5:38 52. C. EVANS AVS 5:54 61. B. BOŽIČ SLO 6:12 64. P. ROLLAND FRA 6:14 72. K. KOREN SLO 6:24