Goran Dragić je bil najboljši igralec tekme in pravi vodja Miamija. Foto: AP

Med tekmo sem mislil, da igramo v Ljubljani.

Erik Spoelstra

Gostje iz Teksasa, ki že nekaj tednov nimajo več možnosti za preboj v končnico, so vodili večino srečanja. Zadnjič tri minute pred koncem po prostem metu Dončića (96:97). Gostitelji so tekmo končali z delnim izidom 9:2. Dwyane Wade je šest izmed enajstih točk dosegel v zadnjih dveh minutah in pol. V končnici je popravil zelo slab vtis in dobil zadnji obračun v karieri proti Dirku Nowitzkemu.

Dragić je s potezo večera minuto in 15 sekund dosegel odločilni koš za 100:97. Velemojstrsko je poslal Maxija Kleberja v prazno in položil žogo skozi obroč. V zadnji četrtini je prispeval devet točk, Miami pa je zadnjih 12 minut dobil kar s 30:17. "Gogijeva" požrtvovalnost je bila neverjetna, bil je pravi vodja ekipe, ki ni imela svojega večera, a je vseeno izvlekla pomembno zmago.

Vročica ima zdaj 37 zmag in 38 porazov in je znova na osmem mestu Vzhoda, saj je Orlando izgubil v Detroitu. Do konca sezone izbranci Erika Spoelstre igrajo le še dvakrat doma, petkrat pa bodo gostovali. Po sobotnem gostovanju v New Yorku sta naslednji teden na sporedu dve tekmi z močnim Bostonom.

Po koncu tekme izmenjava dresov obeh slovenskih asov
"To je bil zares pomembna tekma za nas. Več kot 2.000 slovenskih navijačev je prišlo gledat naju z Luko. V prvem polčasu smo igrali obupno obrambo in ob odmoru smo se zmenili, da moramo to izboljšati. Glavni cilj smo dosegli, saj smo znova na osmem mestu," je poudaril Dragić, ki si je po koncu tekme izmenjal dresa z Dončićem.

"Navijači so kupili vstopnico in prišli na tekmo z druge celine, da bi nas spodbujali. To je res neverjetno," je še dodal najboljši igralec tekme.

Prvi trojni dvojček pred osmimi leti
To je bil njegov drugi trojni dvojček v Ligi NBA. Prvega je dosegel na zadnji tekmi sezone 2010/11 za Houston proti Minnesoti (11 točk, 11 skokov in 11 podaj).

Vročica zelo pogrešala tri nosilce igre
"Gogi" je bil na parketu 38 minut. V ključnem delu sezone pri Miamiju manjkajo trije nosilci igre. Poškodovani so Rodney McGruder, Justise Winslow in Josh Richardson. Pri Mavericksih sta poleg Kristapsa Porzingisa, ki je zadnjič igral 6. februarja lani, sezono že končala tudi Tim Hardaway in JJ Barea.

Gostje so se pobrali po slabem začetku
Gostitelji so precej bolje začeli tekmo. Dragić je v uvodni akciji sijajno podal do Derricka Jonesa, ki je silovito zabil že po 15 sekundah. "Alley oop" je hitro ogrel navijače. Dragić je v treh minutah zbral že tri podaje, Vročica pa je povedla z 8:2. Dončić je dobil udarec v koleno in za tri minute je moral na klop.

Mavericksi so odgovorili z delnim izidom 8:0. Dirk Nowitzki je zadel dve trojki za prvo vodstvo gostov (12:13). Dončić je tri minute pred koncem uvodne četrtine zadel trojko po koraku nazaj, nato pa je bil še enkrat natančen izza črte po podaji Kleberja. Dallas je imel po 12 minutah tri točke naskoka (26:29).

Zelo slaba obramba Miamija v prvem polčasu
Gostje so dosegli tudi prvih osem točk v drugi četrtini. Po zabijanju Salaha Mejrija je prednost narasla na 10 točk (26:36). Dončić je pet minut pred odmorom s polaganjem povišal na 38:49. Dragić je odgovoril že v naslednji akciji. Obramba Vročice je bila zares slaba. Dorian Finney Smith je prehitel sireno z zabijanjem in postavil izid polčasa (49:59). Oba slovenska asa sta bila najboljša strelca svojih ekip v prvem polčasu z desetimi točkami.

Waiters ujel priključek
Miami je odločneje začel drugi polčas. Dion Waiters je nanizal osem zaporednih točk. S trojko je znižal na 59:60 in trener gostov Rick Carlisle je vzel minuto odmora. Sredi tretje četrtine je Dragić z lebdečim polaganjem izenačil na 66:66. Dončić je odgovoril s trojko in polaganjem in Dallas je precej bolje končal tretjo četrtino (75:82).

Šov Gorana Dragića v zadnji četrtini
Dragić je počival tri minute ob koncu tretjega dela igre, nato pa vstopil na začetku zadnje četrtine. Uspešno je končal prvi napad in našel Jamesa Johnsona, ki je s trojko izenačil na 82:82. Nowitzki je z dvema trojkama znova poskrbel za prednost Dallasa.

Pet minut in pol pred koncem je "Gogi" pri izidu 93:93 z borbeno igro uprizoril eno od akcij tekme, ko je najprej Jalnu Brunsonu izbil žogo od zadaj in jo zatem z izjemno požrtvovalnostjo za las uspel obdržati v igrišču. Vrgel se je po parketu in jo čudežno uspel poslati v igrišče pred črto.

Moštvi sta se izmenjavali v vodstvu in na vrsti je bila napeta končnica. Dončić je tri minute in 20 sekund pred koncem poskrbel za zadnje vodstvo Mavsov (96:97). Wade, ki je imel slab strelski večer, se je prebudil v ključnem trenutku. Po njegovem košu za 98:97 je Dončić zgrešil trojko.

Dragić je odličen večer kronal z izjemno samostojno akcijo, ko je preigral Kleberja in polagal za 100:97. Minuto in 15 sekund pred koncem je Carlisle vzel še zadnjo minuto odmora. Nowitzkemu ni uspelo izenačiti s trojko, tudi Dončić ni bil natančen in Wade je s štirimi točkami potrdil zmago Vročice.

Slovenski navijači so bili na vsakem koraku pred American Airlines Areno. Foto: MMC RTV SLO
V Miamiju se bosta pomerila Dragić in Dončić

Zadnje srečanje klubskih ikon Wada in Nowitzkega
Američani so v ospredje postavili zadnje srečanje zvezdnikov Wada (11 točk; 4/14 iz igre) in Nowitzkega (13 točk; 5/13 iz igre). Leta 2006 je bil junak finala Wade, ko se je Vročica vrnila po zaostanku z 0:2 v zmagah. Pet let zatem je legendarni Nemec odgovoril. Postal je MVP finala, Mavericksi pa so se veselili naslova s 4:2 v zmagah.

Slovenski navijači množično v Miami

"Mislim, da lahko Wade igra še nekaj sezon v Ligi NBA. V ključnih trenutkih se vedno pravilno odloči. Zares je dobro videti na parketu. Dovolj je hiter, da švigne mimo tekmecev in odloči tekmo," je poudaril 40-letni Nowitzki.

Wade se je veselil 18. zmage na 35. medsebojni tekmi: "Mislim, da še nikdar nisem toliko minut pokrival Dirka."

Pod strop AT&T Centra dvignili dres Ginobilija
V San Antoniu so po zmagi Spursov nad Clevelandom s 116:110 pod strop AT&T Centra dvignili dres Manuja Ginobilija. Zelo čustvene govore so imeli nekdanji soigralci Tony Parker, Tim Duncan in Fabricio Oberto, seveda pa je vse skupaj zaokrožil trener Gregg Popovich.

41-letni Argentinec je lani poleti končal bogato kariero. V 16 letih igranja v Ligi NBA je pustil neizbrisen pečat, s Spursi se je veselil štirih naslovov prvaka (2003, 2005, 2007 in 2014). Leta 2004 je z Argentino v Atenah osvojil olimpijsko zlato.

Za San Antonio je odigral 1.057 tekem v rednem delu, v končnici pa je bil na parketu kar 218-krat. Dosegel je 14.043 točk, zbral pa je tudi 4.000 podaj in 1.392 ukradenih žog. Na tekmi zvezd je zaigral v letih 2005 in 2011.

Močan pečat je pustil tudi v Evroligi, ko je bil MVP finala leta 2001, ko je s Kinderjem osvojil naslov proti Tau Ceramici po napetih petih tekmah. V četrtfinalu je v tej sezoni blestel tudi v dvorani Tivoli, ko je ekipa iz Bologne izločila Union Olimpijo z 2:0 v zmagah.

Slovenski navijači so se zbrali za košem. Foto: MMC RTV SLO

Houston razbil Denver
Na derbiju zahodne konference je Houston odpravil Denver s 112:85. Odločilna je bila druga četrtina, ki so jo Rocketsi dobili kar s 40:19 in odšli na odmor z 18 točkami naskoka (62:44). James Harden je dosegel 38 točk, zadel je pet trojk in zgrešil le en prosti met (13/14).

"Odlično smo igrali v obrambi. Če bomo tako igrali, me sploh ne zanima, kdo bo naš tekmec v končnici," je bil navdušen trener Mike D'Antoni, ki nikoli ni slovel kot strateg, ki bi zagovarjal obrambo. Njegove ekipe so vedno blestele s hitro in učinkovito igro v napadu.

Antetokounmpo spet s poškodbo gležnja
Giannis Antetokounmpo je prispeval 34 točk in 9 skokov za zmago Milwaukeeja nad LA Clippersi s 128:118. Grk si je osem minut pred koncem spet poškodoval desni gleženj, ki ga je že 17. marca v Philadelphii. Zapustil je parket in se ni več vrnil. Blestel je Khris Middleton, ki je dosegel rekord sezone (39 točk).

Četrtkove tekme:
MIAMI
- DALLAS 105:99
Dragić 23 (9/17 iz igre, 0/2 za tri, prosti meti 5/7), 12 skokov in 11 podaj v 38 minutah, Waiters 17, Whiteside 12 (5/6 iz igre), Adebayo (16 skokov) in Wade po 11, Jones in J. Johnson po 9, Olynyk 7, Robinson 6; Dončić 19 (6/18 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 4/6), 8 skokov in 7 podaj v 31 minutah, Jackson 14, Brunson in Nowitzki po 13, Powell 11 in 9 skokov, Broekhoff 9, Kleber in Burke po 5, Mejri in Harris po 4, Finney Smith 2.

DETROIT - ORLANDO 115:98
Ellington 25 (7/13 za tri), Griffin 20 in 10 skokov, Drummond 18 (9/10 iz igre), 18 skokov in 6 blokad; Gordon 20 (7/12 iz igre), Augustin 18, Fournier 13, Vučević 12 in 12 skokov.

PHILADELPHIA - BROOKLYN 123:110
Embiid 39 (12/20 iz igre, 3/4 za tri), 13 skokov in 6 podaj, Redick 18, Simmons in Marjanović po 16; Harris 22 (4/6 za tri), Hollis Jefferson 19 in 10 skokov, LeVert 18.

NEW YORK - TORONTO 92:117
Robinson 19 (8/12 iz igre) in 21 skokov, Allen 18; Siakam 31 (11/19 iz igre), Green 15 (5/8 za tri), VanVleet in Lin po 12.

HOUSTON - DENVER 112:85
Harden 38 (10/22 iz igre, 5/11 za tri, prosti meti 13/14), 6 skokov in 6 podaj, Gordon 18 (4/6 za tri), Capela 17 in 15 skokov, Rivers 15; Murray 20, Jokić in Morris po 16.

MILWAUKEE - LA CLIPPERS 128:118
Middleton 39 (16/25 iz igre, 4/7 za tri), Antetokounmpo 34 (10/18 iz igre) in 9 skokov, Bledsoe in Brown po 15; Gilgeous Alexander 21, Green 16, Chandler 15 (5/6 za tri).

NEW ORLEANS - SACRAMENTO 121:118
Randle 34 in 10 podaj, Wood 25 (11/16 iz igre), Payton 16; Hield 27, Fox 25 in 12 podaj, Cauley Stein 18 in 12 skokov.

SAN ANTONIO - CLEVELAND 116:110
DeRozan 25 (10/12 iz igre), Forbes 19, Belinelli 16; Sexton 24, Love 18 in 8 skokov, Knight 14.