Erazem Lorbek sicer ni bil tako pri metu kot proti Britancem, toda njegova igra si znova zasluži visoko oceno. V obrambi je dobro pazil na Kosto Perovića in tudi Novico Veličkovića, ki je dosegel samo 6 točk. Foto: EPA
Pau Gasol
Pau Gasol se je tokrat za razliko od tekme s Srbijo izkazal. 27 točkam je dodal še 11 skokov. Foto: EPA

To je bila zanesljivo ena najboljših predstav v zgodovini slovenske košarke, v kateri bi težko našli šibko točko. Ritem je bil nenehno visok, razpoloženih mož ni manjkalo, obramba je bila agresivna vseh 40 minut. Najboljši posameznik je bil Boštjan Nachbar (17 točk in 9 skokov), v drugi četrtini je blestel Goran Dragič, v obrambi je bil Primož Brezec tokrat pravi steber. Apetiti so zdaj res lahko veliki, navsezadnje je prvi preizkus prestal tudi kapetan Matjaž Smodiš, ki pa še potrebuje čas za uigravanje.

Slovenija je po treh trojkah (Jaka Lakovič 2, Nachbar) povedla s 13:3 in ves čas ohranjala oziroma povečevala prednost. Samo Udrih je s trojko v 12. minuti povišal na 28:17, Dragič s polaganjem na 31:17. Tokrat v drugi četrtini ni bilo nobenega padca v igri. Ob polčasu je bilo 39:29, na začetku drugega dela pa je prednost takoj dosegla 17 točk. Srbi, ki so v ponedeljek presenetili Špance, niso mogli razviti svoje hitre igre, v obrambi pa so že po 30 minutah dobili toliko točk kot proti Španiji na vsej tekmi. Slovenija je dobila tudi skok (33:28). Priložnost je v tretji četrini dobil tudi Smodiš, ki bo slovenski adut za drugi del prvenstva.

Prva četrtina (22:15): takoj do 10 točk prednosti
Slovenija je znova začela odlično in zadela prvih pet metov iz igre, od tega tri trojke. Jaka Lakovič je bil dvakrat uspešen izza črte 6,25 in po dveh minutah in pol je Slovenija vodila z 11:3. Po četrti točki E. Lorbka je bilo že 13:3. V obrambi se je z 'blokado' izkazal Primož Brezec. Svojo drugo trojko je zadel še Boštjan Nachbar (16:7). V igro sta prišla Goran Dragič in Jurica Golemac. Srbi so se po trojki Veličkovića in treh točkah Perovića približali na 18:15. Razpoloženi Nachbar je prekinil krajšo slovensko sušo. Samo Udrih je, komaj je prišel s klopi, takoj zadel za 22:15.

Druga četrtina (17:14): šov Gorana Dragiča
Dragič, ki se proti Britancem ni mogel razigrati, je s trojko znova poskrbel za deset točk prednosti (25:15). Obramba je ostala čvrsta, E. Lorbek je 218 cm visokega Perovića zrinil stran od obroča. Udrih je v 12. minuti povišal na 28:17. Ko je hitri Dragič ukradel žogo in uspešno končal protinapad, je bil to znak za alarm v ekipi Dušana Ivkovića (31:17). S petimi zaporednimi točkami (Tripković je zadel trojko) je Srbija znova prišla na manj kot deset točk zaostanka (33:24). Ko je Nachbar zaradi korakov zapravil napad, se je Zdovc odzval z minuto odmora. Slovenija je polčas končala imenitno: s trojko Nachbarja, kar je bila šesta slovenska trojka (met za tri 6/12, met za dve 9/13). Srbski kapetan Nenad Krstić, ki je proti Španiji dosegel 17 točk, je v prvem delu igral le šest minut!

Tretja četrtina (21:15): v igro tudi kapetan
Drugi polčas je s košem odprl Brezec. Na drugi strani je Nachbar uspešno skočil za odbito žogo in s trojko izid na semaforju popravil na 44:29. Festival trojk je nadaljeval E. Lorbek (47:30), v obrambi je z novo 'blokado' (Markoviću) znova navdušil Brezec. Veselje med slovenskimi navijači na tribunah se je še stopnjevalo, ko je v 26. minuti prvič na letošnjem prvenstvu na parket stopil Matjaž Smodiš, ki ima težave s hrbtom. Ritem je ostal na visoki ravni. Nachbar je s svojo 15. točko povišal na 56:38. Naslednjih šest točk je dosegla Srbija. Dve Smodiševi akciji sta bili neuspešni, a požrtvovalen skok v napadu je omogočal nove napade. Smodiš se je v 30. minuti s prostima metoma vpisal med strelce.

Zadnja četrtina (20:25): Dragič tekmecem vzel vso voljo
Smodišu ni uspelo doseči koša iz igre, je pa natančen s črte prostih metov. Zavzetost Zdovčevih fantov je ostala visoka, toda Srbi so se približali na 66:54. Po minuti odmora je Dragič izpeljal novo lepo akcijo, nato je z zabijanjem voljo tekmecem vzel še Nachbar. Štiri minute pred koncem je bilo po dveh točkah Golemca 72:57. Nov protinapad Dragiča je verjetno dokončno zlomil srbsko ekipo, ki je lahko zaostanek le še znižala pod deset točk.

Španci so se igrali z živci navijačev
Španija je pričakovano premagala Veliko Britanijo (84:76), a z igro (spet) ni navdušila. Pred zadnjo četrtino je vodila za 10 točk, nato pa dovolila, da so Britanci z delnim izidom 10:0 naredili preobrat. Pri vodstvu Otočanov s 73:71 je odgovornost dobre tri minute pred koncem prevzel najboljši igralec tekme Pau Gasol (27) in s trojko ter prostim metom priigral vodstvo. Nato je izza črte zadel še Juan Carlos Navarro za vodstvo z 78:73. Otočani se niso več pobrali.