Sredi 1. polčasa je Dončić poslal eno podajo visoko na tribuno in prevzel vso krivdo nase, a nato poskrbel za svoj rekordni podajalski večer, katerega vrhunec je bila podaja čez glave na drugo stran igrišča za trojko Finney-Smitha. Foto: AP

Russell Westbrook.

Rekordno podajalski večer in že 12. trojni dvojček sezone, skupno 20. na komaj 109 tekmah v Ligi NBA. Luka Dončić še naprej premika statistične mejnike, saj je s 25 točkami, 17 podajami in 15 skoki postal šele deveti košarkar in to najmlajši (!) v tej izbrani druščini v zgodovini NBA-ja, ki je na tekmi zapolnil glavne tri statistične stolpce z vsaj 25-15-15. Od aktivnih igralcev se s takšnim dosežkom lahko pohvalijo le Nikola Jokić, James Harden in Russell Westbrook.

Kralji so se prebudili prepozno
Dallas je šel v zadnjo četrtino s prednostjo 15 točk, a se Sacramento ni predal in je v zadnjih minutah močno stopil zaostanek ter nato v zadnji minuti lovil izenačenje s kombinacijo trojk in osebnih prekrškov. A Kralji so se prebudili prepozno in doživeli 26. poraz, na drugi strani so Mavsi zadržali prednost in dosegli 26. zmago sezone. Mavericksi so prekinili medsebojni niz 4 zaporednih porazov, pred dobrim mesecem so doma klonili pred Kingsi s 106:110.

Dallas se je po tretji zaporedni zmagi z izkupičkom 26-15 utrdil na 6. mestu Zahodne konference Lige NBA in je pod Dončićevim vodstvom trdno na poti proti končnici, saj imajo kar 8 zmag prednosti pred devetouvrščenim San Antoniom.

Carlisle: Preprosto nore številke
"Vsi so prispevali k zmagi proti zahtevnemu tekmecu, s katerim imamo težave. Šlo je za pravo ekipno predstavo. Da smo dobili dve tekmi v dveh večerih, je dober dosežek. Te Lukove številke so preprosto nore: 25-17-15. Težko je dojeti, kaj to zares pomeni. Dobro igra kljub podvajanju, lepo razigrava, ko se otrese pokrivanja. Vsem zmanjkuje presežkov zanj. A najpomembnejša zanj in za nas je zmaga,"
je po tekmi dejal trener Dallasa Rick Carlisle.

Zatajil le met za tri točke
Luka Dončić
je udarno začel srečanje v Sacramentu z 2 podajama in skokom v prvih 2 minutah. A ko je začel metati za tri točke, so se začele težave: v 1. četrtini je zgrešil vse 4 trojke, enkrat je povsem zgrešil koš in požel zbadanje tribun Golden 1 Centra. V nadaljevanju je bil bolj zadržan, a je v zaključku 2. četrtine zgrešil tudi peti poskus.

A se je prvi zvezdnik Mavsov oddolžil z razigravanjem soigralcev in je prvi polčas sklenil z 11 točkami, 9 podajami in 7 skoki. Strelsko je bil vroč Seth Curry s 16 točkami (za tri 4/5) v prvi polovici tekme. Tako Kingsi kot Mavericksi so igrali zelo odprto in povsem napadalno usmerjeno, tako da ne preseneča, da se je prvi polčas končal z 71:67 za Teksašane.

LD77 ima zadnje čase težave z natančnostjo meta za tri točke: na zadnjih 5 tekmah je metal trojke le 5/29, v Sacramentu je zgrešil vseh pet poskusov. Foto: AP

Dvajseti trojni dvojček 20-letnika
Že v 3. minuti 3. četrtine je Dončić dokončal trojni dvojček, ko je podal Timu Hardawayu za trojko. Že 12. trojni dvojček sezone, s čimer trdno vodi v celotni ligi, in hkrati jubilejni, 20. triple double 20-letnega Ljubljančana! Metom z razdalje se je LD77 odpovedal in se posvetil šovu: najprej s podajo prek vseh glav za trojko Doriana Finneyja-Smitha, nato še s cirkuškim metom pod prekrškom. Sočasno je prednost Dallas prvič presegla mejo 10 točk.

Piko na i 3. četrtini je s trojko iz sredine postavil Justin Jackson, s čimer so Mavsi v zadnjo četrtino vstopili s prednostjo 15 točk (108:93).

Fox skoraj poskrbel za izenačenje
Ko je Rick Carlisle na klop poslal udarno peterko, so Kingsi dvignili glavo. De'Aron Fox je povezal igro in v ogenj pošiljal soigralce ter sebe – večer je sklenil s 27 točkami in 12 podajami. Pri metu sta bila Harrison Barnes in Buddy Hield s po 25 točkami. Potem ko je Dončić v desetem poskusu zgrešil prvi prosti met na tekmi, je lanski Mavs Barnes 10 sekund pred koncem s trojko znižal na 126:123, a je nato Kalifornijcem zmanjkalo časa za izenačenje, saj je predtem Seth Curry (21 točk) izkoristil en prosti met in postavil končni izid 127:123.

Preložena Porzingisova vrnitev
Gostje so sicer še devetič zapored igrali brez latvijskega zvezdnika, saj je bil kljub napovedim o vrnitvi Kristaps Porzingis manj kot uro pred tekmo črtan iz postave. Latvijec je spet občutil bolečine v desnem kolenu, zaradi česar niso želeli tvegati. "Ko sem včeraj treniral slabe pol ure, nisem čutil ničesar. Danes pa sem med ogrevanjem vse bolj čutil bolečino, povedal sem osebju. Kot znajo biti previdni, so se odločili, da potrebujem še nekaj časa," je po tekmi v glavnem mestu Kalifornije pojasnil Porzingis.

Latvijski samorog bi se lahko vrnil na petkovi tekmi (v soboto ob 3.30 po slovenskem času), ko bodo doma gostili Portland. Trail Blazersi so uspešno odprli turnejo v Houstonu, kjer so s 117:107 porazili Rakete in nadaljujejo lov na prvo osmerico Zahoda.

Miami je po zaslugi Kendricka Nunna in tudi Gorana Dragića odpravil San Antonio in se povzpel na 2. mesto Vzhoda. Foto: Reuters

Treba pohvaliti San Antonio, ki je igral dobro obrambo in je ustavil naš met. Nato se je razigral Nunn, še sam sem postal malce vroč, a šlo je predvsem za ekipno predstavo in dobro obrambo.

Goran Dragić

Dragić s trojko odprl zadnjo četrtino
Miami
je doma s 106:100 premagal San Antonio, pri čemer je vnovič viden delež prispeval Goran Dragić s 17 točkami, 5 podajami in 1 skokom v 25 minutah. "Rezervni" organizator igre Vročice je bil drugi strelec ekipe, izkazal pa se je s 50-odstotnim metom za tri točke (5/10). Miami je bil večino tekme rahlo v prednosti, San Antonio pa je povedel v 3. četrtini.

Miami izkoristil šokantni poraz Bostona
A zadnji del je začel Dragić s trojko, ki je vrnila Vročico v vodstvo, ki ga ni več izpustila. S 33 točkami je kot prvi strelec tekme blestel Kendrick Nunn, srečanje je zaznamoval še Bam Adebayo s 13 skoki in 7 podajami. Z 18. zmago na 19. domači tekmi se je Heat povzpel na 2. mesto Vzhoda in tako izkoristil šokantni domači poraz Bostona proti Detroitu (103:116).

Z obrambo so se pobrali po dveh porazih
"Treba pohvaliti San Antonio, ki je igral dobro obrambo in je zaustavil naš met. Nato se je razigral Nunn, še sam sem postal malce vroč, a šlo je predvsem za ekipno predstavo in dobro obrambo,"
je za Fox Sports Florida po tekmi povedal Dragić. "Bili smo veliko bolj fizični, v obrambi smo se veliko pogovarjali. Včeraj smo imeli zahteven obrambno usmerjen trening. Tekmi v New Yorku sta za nami. Pogledali smo svoje napake in jih skušali odpraviti," je 33-letni Ljubljančan povzel temelje zmage po dveh zaporednih porazih v gosteh v minulih dneh.

Aaron Gordon in Markelle Fultz sta zrežirala največjo zmago Orlanda v letošnji sezoni. Foto: Reuters

Fultz junak zmage Orlanda v Los Angelesu
Orlando je v Staples Centru prekinil niz devetih zmag Los Angeles Lakersov (118:119). Junak je bil Markelle Fultz, ki je dosegel drugi trojni dvojček kariere – 21 točk, 11 skokov in 10 podaj. V zadnji minuti je s polaganjem dosegel dva ključna koša. Magici so prva ekipa pod izkupičkom 50 odstotkov, ki je v tej sezoni ugnala Lakerse. LeBron James je vknjižil 19 točk in rekordnih 19 podaj, a je tri sekunde pred koncem zgrešil trojko za izenačenje.

Sredi tretje četrtine so si gostje priigrali kar 21 točk naskoka (66:87). Pri Lakersih se je zelo poznalo, da sta še vedno poškodovana Anthony Davis in Rajon Rondo, v prvem polčasu je močan udarec v glavo dobil tudi Alex Caruso in nato ni več stopil na parket. Tretjo četrtino so Lakersi končali z delnim izidom 22:2, razigrala sta se rezervista Troy Daniels in Quinn Cook. Osem minut pred koncem je Cook s trojko povišal na 99:95, nato pa se je gostiteljem ustavilo. James je zgrešil preveč metov (7/19 iz igre, 2/9 za tri), izgubil pet žog in v končnici tudi zgrešil zabijanje. Žoga se je od obroč odbila nazaj na parket.

Williamson bo debitiral v sredo
V sredo se bo zgodil dolgo pričakovani debi prvega izbora nabora Ziona Williamsona. To je potrdil direktor New Orleansa David Griffin. Williamson je izpustil vse tekme Pelikanov zaradi poškodbe kolena.

Dončić z 20. trojnim dvojčkom kariere blestel v Sacramentu

Tekme 15. januarja:
SACRAMENTO – DALLAS 123:127 (31:35, 36:36, 26:37, 30:19)
Fox 27 in 12 podaj, Barnes in Hield po 25, Bagley 12, Bjelica 11 in 12 skokov, Ferrell 9; Dončić 25 (iz igre 8/18, za tri 0/5, prosti meti 9/10), 17 podaj in 15 skokov ter 6 izgubljenih žog v 34 minutah, Curry 21,, Hardaway 18, Powell 17, Finney-Smith 15, Kleber 14, Wright 8, Jackson 7.

MIAMI – SAN ANTONIO 106:100 (24:17, 27:34, 24:26, 31:23)
Nunn 33, Dragić 17 (iz igre 6/13, za tri 5/10), 5 podaj, 1 skok v 25 minutah, Adebayo 14 in 13 skokov ter 7 podaj, Butler 12, Robinson 11; DeRozan 30, Mills 21, Aldridge 12.

BOSTON – DETROIT 103:116
Hayward 25, Brown 24 in 12 skokov, Walkter 19; Doumbouya 24, Morris 23, Rose 22 in 6 podaj, Mihaljuk 21.

PHILADELPHIA – BROOKLYN 117:106
Harris 34 in 10 skokov, Simmons 20 in 11 podaj, Richardson in Korkmaz po 15, Horford 14; Dinwiddie 26, Allen 17 in 10 skokov, Prince 15, Irving 14.

OKLAHOMA CITY – TORONTO 121:130
Schröder 25, Gallinari 23, Gilgeous-Alexander 21, Muscala 17, Paul 16 in 11 podaj; Powell 23, Anunoby in Siakam po 21, Lowry 17, Ibaka in Gasol po 15.

CHICAGO – WASHINGTON 115:106
LaVine 30, po 7 podaj in skokov, Young in Satoransky po 18, Markkanen 13; Beal 23, McRae 16, Bertans in Thomas po 12.

MINNESOTA – INDIANA 99:104
Culver 17, Dieng (11 skokov) in Bates-Diop po 15, Covington 14; Sabonis 29, 13 skokov in 6 podaj, Brogdon 21, McDermott 14, Warren 12.

DENVER – CHARLOTTE 100:86
Porter 19, Plumlee 15, Grant 14, Barton 13, Jokić (po 8 skokov in podaj) in Dozier po 12 ... Čančar 2 (za dve 1/1, za tri 0/1, osebna napaka v 2 minutah igre); Rozier 20 in 9 podaj, Bridges, Washington in Graham po 14.

HOUSTON – PORTLAND 107:117
Westbrook 31, 12 podaj in 11 skokov, Gordon 20, McLemore 17, Capela 14 in 18 skokov; Lillard 25, 7 podaj in 7 skokov, McCollum 24, Whiteside 18 in 18 skokov, Anthony 18 in 12 skokov, Bazemore 12 in 9 skokov.

LA LAKERS – ORLANDO 118:119
Cook 22, James 19, 19 podaj in 3 skoki, Caldwell in Daniels po 17, McGee 14; Fultz 21, 11 skokov in 10 podaj, Gordon 21, Iwundu in Vučević po 19, Ross 15.