Veselje Madridčanov po zadetku Davida Alabe v 32. minuti. Foto: EPA

To je bil 183. prvenstveni obračun velikanov španskega nogometa. Za odtenek so uspešnejši Madridčani, ki so dobili 76 tekem, 72-krat so bili uspešnejši nogometaši Barcelone, medtem ko se je 35 derbijev končalo brez zmagovalca.

Barcelona je klub iz španske prestolnice nazadnje premagala 2. marca 2019, ko je edini zadetek na stadionu Santiago Bernabeu dosegel Ivan Rakitić. Katalonci niso uspeli prekin črnega niza. Po odhodu Lionela Messija so v veliki krizi, velika luknja v blagajni se zelo pozna tudi na zelenici.

29-letni Alaba je poleti prišel v Madrid po 12 letih v Münchnu. Foto: Reuters

Alaba zadel iz perfektnega protinapada
Gostje so se na svoje večne tekmece dobro pripravili, v obrambi so igrali kompaktno, dobro so zaustavljali Memphisa Depayja, edino pravo napako so si privoščili v 25. minuti, ko se je po Depayjevem prodoru popolnoma sam pred vrati znašel Sergino Dest, ki pa je nato z desnico grdo zgrešil in žogo poslal krepko čez gol.

Po dobre pol ure igre je Madridčanom uspel bliskovit protinapad, po katerem so tudi povedli. Glavni junak je postal David Alaba, ki je najprej odvzel žogo Depayju, nato je glavnino dela opravil Rodrygo, ki je z natančno podajo pred golom našel prav avstrijskega branilca. Ta je suvereno sprožil in z diagonalnim strelom z levico ugnal nemočnega domačega vratarja Marca-Andreja ter Stegna.

Lucas Vazquez je zapečatil usodo Barcelone. Foto: EPA

Kmalu zatem bi gostitelji skoraj izenačili, a Piquetov strel z glavo po predložku z desne strani ni zletel v okvir vrat. Tik pred odmorom je zapretil še Ansu Fati, a je Alaba njegov strel blokiral.

Barca brez pravih idej v drugem polčasu
Na začetku drugega polčasa je vstopil Philippe Coutinho. Trener Barcelone Ronald Koeman je skušal poživiti igro v napadu, a njegovi varovanci nikakor niso prišli do nevarnih strelov. Real je z disciplinirano igro ohranil prednost.

Četrt ure pred koncem je vstopil izkušeni Sergio Agüero. Pet minut pred koncem je zapretil z glavo, vendar je žoga zletela prek vrat.

Vazquez potrdil zmago Reala
Na vrsti je bilo še sedem minut sodnikovega dodatka. Barcelona je vse moči usmerila v napad. Pique ni prišel do strela v 93. minuti. Ko se je še jezil v kazenskem prostoru Reala, so gostje izpeljali protinapad. Marco Aseniso je ušel po levi strani. Njegov strel je ter Stegen s skrajnimi močmi še uspel odbiti. Pritekel je Lucas Vazquez in zabil žogo pod prečko za 0:2.

Sergio Agüero je malce omilil poraz Barcelone. Foto: Reuters

Agüero znižal prepozno
Častni zadetek za Barco je dosegel Agüero, ki je v 97. minuti preusmeril žogo v mrežo po podaji Sergina Desta z desne strani.

Katalonci so imeli malce večjo posest žoge (52:48 %), a so le dvakrat streljali v okvir vrat, Real pa petkrat.

Ancelotti: Fantje so res odlično izpolnili taktični načrt
"Točno sem vedel, kaj moramo narediti na tej tekmi. Fantje so res odlično izpolnili taktični načrt. Zelo disciplinirano smo odigrali. Zavedal sem se, da imamo prave igralce za protinapade in izkoristili smo dva," je bil navdušen 62-letni Ancelotti, ki se je veselil prve zmage na Camp Nouu v šestem poskusu.

Koeman: Zaslužili smo si več
"Seveda nisem zadovoljen z izidom. Mislim, da smo si zaslužili več. Jasno je bilo, da Real odlično igra, ko ima vodstvo. Res se znajo odlično braniti. Nismo unovčili svojih priložnosti. Premalokrat smo bili nevarni v njihovem kazenskem prostoru. To je zelo grenak poraz, saj smo izgubili doma proti največjim tekmecem," je bil razočaran Koeman.

Real Sociedad zapravil vodstvo, a ostaja na vrhu
Na večernem obračunu sta se Atletico Madrid in Real Sociedad na stadionu Wanda Metropolitano razšla brez zmagovalca (2:2). Ekipa iz San Sebastiana je tako ostala na vrhu lestvice.

Luis Suarez je dosegel že šest zadetkov v letošnjem prvenstvu. Foto: EPA

Jan Oblak je moral že v 7. minuti po žogo v svojo mrežo. Alexander Sörlotha ga je ukanil z roba kazenskega prostora po podaji Alexandra Isaka. Na začetku drugega polčasa je Isak zadel še iz prostega strela.

Suarez z dvema goloma zagotovil točko Atleticu
Luis Suarez je najprej znižal po uri igri z glavo. Urugvajec je nato še izenačil iz najstrožje kazni v 77. minuti. Sodnik Jose Luis Munuera Montero se je posvetoval z videosodnikom, ki je opazil prekršek Mikela Merina v kazenskem prostoru.

Atletico Madrid ima 18 točk in je ohranil stik z vodilnimi. Naslednji teden ga čakata dve tekmi; v četrtek gostovanje pri Levanteju, v nedeljo pa obračun proti sosedu na lestvici Betisu, ki ima prav tako kot še Osasuna 18 točk.