Aljaž Pegan je v Tivoliju postal evropski prvak na drogu. Foto: EPA
Haile Gebrselassie
Haile Gebrselassie je postavil številne rekorde v tekih na dolge proge. Foto: EPA
Giovane Elber
Giovane Elber (desno) je zabil prvi gol proti Manchester Unitedu. Foto: EPA

Z oceno 9,787 si je Pegan, ki je bil zadnji nastopajoči na 26. evropskem prvenstvu v Ljubljani, naslov razdelil z Grkom Marasom. Drugi slovenski up za medaljo Mitja Petkovšek je na bradlji osvojil peto mesto.

1966
Rodila se je norveška atletinja Trine Hattestad. V devetdesetih letih je veljala za najboljšo metalko kopja na svetu. Leta 1993 v Stuttgartu in štiri leta kasneje v Atenah je postala svetovna prvakinja. Leta 1994 je v Helsinkih osvojila evropski naslov, najbolj pa se je veselila olimpijskega zlata v Sydneyju leta 2000. Trikrat ji je tudi uspelo izboljšati svetovni rekord.

1973
Rodil se je etiopijski atlet Haile Gebrselassie. Velja za enega najboljših tekačev na dolge proge vseh časov. Njegov vzpon se je začel leta 1993, ko je na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu zmagal na 10.000 metrov in osvojil srebro na 5.000 metrov. Zlato medaljo si je na SP-jih na 10.000 m pritekel tudi v letih 1995, 1997 in 1999, leta 2003 pa ga je ugnal rojak Kenenisa Bekele. Na olimpijskih igrah je slavil v Atlanti leta 1996 in štiri leta zatem v Sydneyju.

Priljubljeni Gebre je v devetdesetih letih podiral svetovne rekorde. Leta 1994 je v Hengeloju postavil svoj prvi rekord, 5.000 metrov je pretekel v času 12:56,96. Naslednje leto mu je rekord vzel Moses Kiptanui, a ga je Gebrselassie na mitingu v Zürichu avgusta 1995 popravil na 12:44,39. Junija 1998 je v 12 dneh popravil rekord na 5.000 (12:39,36 v Helsinkih) in 10.000 metrov (26:22,75 v Hengelu). V zadnjih letih se je Gebrselassie posvetil maratonu. Leta 2008 je v Berlinu postavil neuradni svetovni rekord 2:03:59.

1991
Jugoplastika (POP '84) je že tretjič zapored postala evropski prvak. Splitski košarkarji so v finalu premagali Barcelono s 70:65. Najboljši igralec finalne tekme je bil Zoran Savić, ki je dosegel 27 točk. Trener Božidar Maljković, ki je popeljal Jugoplastiko do naslova v letih 1989 in 1990, je tokrat doživel poraz.

2000
Nogometaši Barcelone so v razburljivi tekmi četrtfinala Lige prvakov po podaljšku premagali Chelsea s 5:1. Po rednem delu se je tekma končala s 3:1 (2:0) za Barcelono. V dodatnih 30 minutah je najprej iz enajstmetrovke zadel Brazilec Rivaldo, zmago pa je potrdil Nizozemec Patrick Kluivert.

2001
Bayern iz Münchna je na povratni tekmi četrtfinala Lige prvakov ugnal Manchester United z 2:1 in se uvrstil v polfinale. Bavarci so veliko dela opravili že v Manchestru, kjer so zmagali z 1:0. V drugi tekmi prednosti niso branili, ampak so poskušali z napadalno igro še drugič premagati Angleže in se jim na ta način oddolžiti za boleč poraz v finalu leta 1999. Napadalna igra se jim je poplačala že v 5. minuti, ko je Willy Sagnol na levi strani lepo našel Michaela Tarnata, ta je žogo poslal v sredino, kjer jo je Giovane Elber z neposredne bližine zabil v mrežo.

Gostitelji so bili še naprej nevarnejši. Carsten Jancker je zadel prečko. V 39. minuti je Mehmet Scholl z natančnim udarcem ob vratnici povišal na 2:0. Angleži so v drugem polčasu zaigrali na vse ali nič ter v 49. minuti izid znižali. Paul Scholes je žogo lepo podal v prazen prostor, kamor je utekel Ryan Giggs, ki je z lob udarcem premagal vratarja Oliverja Kahna. Do konca srečanja so rdeči vragi močno pritiskali, a je nemška obramba na čelu s sijajnim Kahnom vzdržala. Bayern je mesec dni kasneje v Milanu tudi osvojil Ligo prvakov.

2004
Košarkarji Reflexa so postali zmagovalci Jadranske lige, potem ko so v finalu v Zagrebu z 71:70 ugnali Cibono. Beograjčani so vodili ves prvi polčas. Cibona je izenačila v 25. minuti (49:49), nato pa si ob koncu 3. četrtine priigrala občutno prednost. A gostje se niso predali in s trojko Jorovića slabo minuto pred koncem izenačili na 69:69. Jurica Golemac je nato zadel prosti met za 70:69 (13 sekund pred koncem), na drugi strani pa je bil dvakrat uspešen tudi Stefanović za 71:70. Cibona je imela za zadnji napad še sedem sekund, z metom je izpod koša poizkusil Josip Sesar, vendar se je žoga odbila z obroča.