Nogometaši Manchester Cityja so se znesli nad Chelseajem. Foto: Reuters

Šlo je za 162. medsebojni obračun v vseh tekmovanjih. Uspešnejši so sicer Londončani, ki so dobili 67 tekem, 56-krat so slavili sinjemodri, 39-krat se je srečanje končalo brez zmagovalca.

42 golov v letu 2019

Manchester City je v koledarskem letu 2019 v vseh tekmovanjih dosegel že neverjetnih 42 zadetkov. V konkurenci klubov iz Premier lige jim z 20 zadetki na drugem mestu sledi Tottenham, 17-krat je mrežo tekmeca zatresel Wolverhampton.

Manchester City je tako smuknil na vrh prvenstvene lestvice, na kateri je ob odigrani tekmi več točkovno izenačen z Liverpoolom, a ima neprimerno boljšo razliko v doseženih in prejetih zadetkih.

Chelsea je po hudem porazu ta konec tedna na lestvici izgubil kar dve mesti. Prehitel ga je Manchester United, zaradi slabše razlike v doseženih in prejetih zadetkih pa je padel tudi za Arsenal in je zdaj šesti.

Sergio 'Kun' Agüero. Nogometaš, ki prav na derbijih Premier lige zasije v polnem sijaju. Foto: Reuters

Sterling takoj kaznoval napako
Gostitelji so silovito začeli derbi. Resda niso zadeli že po nekaj sekundah, kot jim je to uspelo proti Arsenalu, a vendarle so za zadetek potrebovali le štiri minute. Chelseajeva obramba je na desni strani 'pozabila' na vtekajočega Bernarda Silvo, ki je neovirano podal pred vrata. Žoga se je odbila do Raheema Sterlinga, ki je 'iz drugega plana' hladnokrvno zaključil za 1:0. To je bil sploh njegov prvi zadetek proti Chelseaju na 11 dozdajšnjih tekmah.

Agüero zgrešil in zadel nemogoče
Chelsea ni našel odgovora na Bernarda Silvo, ki je brez večjih težav prebijal gostujočo obrambno vrsto, v 8. minuti je znova pripravil priložnost za zadetek, ko je podal z leve strani. City bi moral vodstvo podvojiti, a je Sergio Agüero ob drugi vratnici neovirano zgrešil prazen gol. Vseeno se je argentinski napadalec hitro odkupil za svojo napako. Že štiri minute pozneje je s krasnim strelom z razdalje premagal vratarja Kepo Arrizabalago in zadel za 2:0. Chelseajev vratar je bil povsem nemočen. Žoge se mu je sicer še uspelo dotakniti, a je bil strel premočen, da bi ohranil minimalen zaostanek svoje ekipe.

'Kun' spet v polno, med strelci tudi Gündogan
Napadi sinjemodrih niso pojenjali, v 19. minuti je bil izid že 3:0. Ross Barkley je z glavo nespametno podal svojemu vratarju, do žoge se je prvi dokopal Agüero in se s strelom iz obrata v malo mrežico še drugič na tekmi vpisal med strelce. V 25. minuti je z razdalje Chelseajevo mrežo zatresel še Ilkay Gündogan. Prava polomija za Chelsea!

'Petarda' odjeknila v 56. minuti
Razmerje moči se v drugem polčasu ni spremenilo, City je še naprej igral bolje, v 56. minuti je povedel že s 5:0. Sterling je po desni strani prodiral v kazenski prostor, kjer ga je s prekrškom zaustavil Cesar Azpilicueta. Glavni sodnik Mike Dean je takoj pokazal na belo točko, s katere je hat-trick dosegel Agüero. Izvrstni argentinski napadalec se je po številu hat-trickov v Premier ligi na vrhu lestvice izenačil z legendarnim Alanom Shearerjem. Oba sta jih dosegla po enajst.

Prvič po letu 1990

Chelsea je prvič po decembru 1990 na dveh zaporednih prvenstvenih tekmah v gosteh prejel vsaj po štiri zadetke. Na prejšnji tekmi jih je s 4:0 odpravil Bournemouth, tokrat so s 6:0 klonili pred Manchester Cityjem. Decembra 1990 so v gosteh s 6:4 premagali Derby County, nato s 4:1 izgubili pri Leeds Unitedu. Prvič se je sicer zgodilo, da je ekipa s Stamford Bridgea na prvenstveni tekmi kar štirikrat prejela zadetek v uvodnih 25 minutah.

Pol ducata zadetkov v Chelseajevi mreži
Chelsea je bil na zelenici Etihada povsem nebogljen. Nenatančne podaje so preprečevale kakršen koli obetaven napad, njihovo obrambo so sinjemodri večkrat predrli, v 80. minuti so dosegli že šesti zadetek. Po podaji z leve strani je Sterling podstavil nogo in zadel prazen gol. Gostitelji so nato 'stopili' s plina in tekmo le še mirno pripeljali do konca.

Tottenhamov vezist Christian Eriksen je takole odločil srečanje na Wembleyju. Foto: Reuters

Tottenham premagal lisice
Na prvi nedeljski tekmi 26. kroga Premier lige sta se že predtem pomerila Tottenham in Leicester City. Zmagali so gostitelji, ki so lisice na Wembleyju premagali s 3:1. Gledalci so v prvem polčasu videli le en zadetek, Davinson Sanchez je zadel iz bližine po uigrani kombinaciji iz prekinitve. Po uri igre so imeli gostje priložnost za izenačenje, a je strel z bele točke Jamie Vardy zapravil. Natančneje, njegov poskus je vratar Hugo Lloris ubranil. Kmalu zatem je sledila kazen – Christian Eriksen je prednost Tottenhama podvojil s strelom z roba kazenskega prostora.

Vardy je v 76. minuti prednost varovancev Mauricia Pochettina prepolovil, potem ko je Pereirovo podajo iz bližine pretvoril v zadetek. Gostje s Filbert Streeta so do konca tekme iskali izenačujoči zadetek, a neuspešno. Še več, njihovo usodo je v 91. minuti srečanja iz protinapada potrdil Heung-min Son.

26. krog, nedeljski tekmi:
MANCHESTER CITY - CHELSEA 6:0 (4:0)
Sterling 4., 80., Agüero 13., 19., 56./11-m, Gündogan 25.

Man City: Ederson, Walker, Stones, Laporte, Zinčenko, Gündogan, Fernandinho (75./D. Silva), De Bruyne (68./Mahrez), B. Silva, Agüero (65./Jesus), Sterling.

Chelsea: Arrizabalaga, Azpilicueta, Rüdiger, Luiz, Alonso (73./Emerson), Kante, Jorginho, Barkley (52./Kovačić), P. Rodriguez (65./Loftus-Cheek), Higuain, Hazard.

Sodnik: Mike Dean

TOTTENHAM - LEICESTER 3:1 (1:0)
Sanchez 33., Eriksen 63., Son 91.; Vardy 76.
Vardy (Leicester) je v 60. minuti zapravil 11-m, vratar Lloris je njegov poskus ubranil.

WOLVERHAMPTON - NEWCASTLE 1:1 (0:0)