Bo Jan Oblak zdaj dočakal še evropski krst? V četrtek Benfica gostuje pri Tottenhamu, doslej pa je vse evropske tekme za
Bo Jan Oblak zdaj dočakal še evropski krst? V četrtek Benfica gostuje pri Tottenhamu, doslej pa je vse evropske tekme za "orle" branil Artur, ki ga je Slovenec že izrinil iz portugalskega prvenstva. Foto: Reuters
Samir Handanović (Inter)
Samir Handanović je na 29 letošnjih tekmah za Inter 12-krat ohranil mrežo nedotaknjeno, medtem ko je Jan Oblak do 12-krat zaklenil vrata na vsega 13 tekmah za Benfico. Foto: Reuters
Vid Belec
Za primerjavo z Oblakom: Vid Belec je na 14 tekmah v Primeiri ligi pri moštvu z dna lestvice prejel 24 golov in trikrat ostal nepremagan. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Dejan Lazarević
Dejan Lazarević pri Chievu prejema malo priložnosti, saj je v 8 nastopih zbral le 262 minut igre, a kljub temu lahko postane junak obstanka v Serii A. Novembra je v 92. minuti s prvencem odločil mestni veronski derbi, zdaj pa v isti minuti poskrbel še za zmagovito 11-m. Foto: EPA

Če že prvič v letu 2014 ni bilo v minulem tednu gola slovenskega nogometnega reprezentanta, so se toliko bolj izkazali najboljši trije vratarji po izboru Srečka Katanca. Prvič v sezoni 2013/14 se je zgodilo, da so tako Samir Handanović, Jan Oblak in Vid Belec ostali nepremagani v svojih klubih.

Vratnica priskočila na pomoč Oblaku
Posebno mesto pri zaklepanju mreže seveda pripada Janu Oblaku, ki je v svoji kratki članski karieri v Benfici še vedno prejel samo en gol, in to na 13 tekmah. Tokrat je Benfica gostila četrtouvrščeni Estoril in ga premagala z 2:0. Oblak je zbral dve obrambi, a za deveto nedotaknjeno mrežo na jubilejni deseti tekmi Primeire lige pa je v 77. minuti poskrbela vratnica, ki je ustavila prosti strel Evandra, potem ko je žoga od branilca Garaya povsem spremenila let in bi ukanila 21-letnega Škofjeločana.

S Škofjeločanom na vrh Portugalske
Oblakove vratarske številke so neverjetne: 1.158 minut* igre, od tega 880 minut* v Primeiri ligi, kjer je 1. februarja na tekmi z Gil Vicentejem v 72. minuti tudi prejel edini gol v vlogi prvega čuvaja mreže "orlov". Od takrat je petkrat zaklenil vrata in je trenutno 496 minut nepremagan, s čimer je Benfica dodobra utrdila vodstvo v portugalskem prvenstvu, kjer ima po 22 krogih 7 točk prednosti pred Sportingom in 9 pred Portom. Za primerjavo: v prvih 12 krogih je Benfica z Arturjem (4-krat nepremagan) v vratih prejela 12 golov in je zasedala 3. mesto na lestvici 16-članske lige.

Kurtić najbolj ogrel Hanadanovića
Pri porazu v Blidi z Alžirci je branil prvi vratar Slovenije Samir Handanović, ki je na reprezentančno razočaranje hitro pozabil s prepotrebno zmago v Serii A. "Sarma" je z dvema obrambama omogočil zmago Interja nad Torinom (1:0), pri čemer ga je najbolj namučil s strelom z razdalje ravno reprezentačni kolega Jasmin Kurtić.

"Vedno se da oddelati še bolje"
"Granata" je pokazala, da je dobro moštvo, a smo dobro igrali še zlasti v obrambi. Sam nisem nikoli zadovoljen, vedno se da oddelati še bolje. Naš trenutni cilj je moštvo pred nami (Fiorentina s točko več)," je Handanović pojasnil, da črno-modrih še ne obremenjuje lov na 3. mesto (Napoli z 11 točkami prednosti) in vstopnica za Ligo prvakov, temveč gredo korak za korakom. Po tekmi je "Sarma", ki je že enajstič v letošnji Serii A ostal nepremagan, pohvalil delo trenerja Walterja Mazzarrija in dodal: "Osebno name raznovrstne prestopne govorice o okrepitvah niso vplivale, ne morem pa govoriti za soigralce."

Belec nepremagan na dvoboju za obstanek
Po štirih mesecih je ostal nepremagan tudi Vid Belec, ki je z nekaj izvrstnimi obrambami v 2. polčasu poskrbel za delitev točk na dvoboju Olhanenses - Belenenses, srečanju neposrednih tekmecev za obstanek v prvi portugalski ligi. Oboji imajo po 17 točk, a so gostje zaradi boljše razlike v golih obdržali še zadnje varno mesto. Ključna obramba tekme je pripadla Belcu, ki je v 67. minuti strel z glavo Bruna China s parado preusmeril v kot.

Struna spletel akcijo za remi
Od reprezentantov se je napadalno minuli konec tedna izkazal le Andraž Struna, ki je s ključno podajo poskrbel za remi PAS Giannine na gostovanju na Kreti pri Ofiju. Struna je v igro vstopil šele v 86. minuti pri zaostanku z 1:0, nato v sodnikovem podaljšku preigraval in kombiniral na levi strani, na koncu našel Argentinca Cristiana Chaveza, ki je zadel za 1:1.

Lazarević omogočil zmago Chieva
Ob izteku tekme je v Italiji zablestel tudi eden izmed reprezentančnih kandidatov- Dejan Lazarević je v 92. minuti tekme Chievo - Genoa izsilil enajstmetrovko, katero je Paloschi spremenil v zlata vredno zmago z 2:1, s čimer imajo "oslički" zdaj tri točke prednosti pred mesti, ki vodijo v Serio B. Pri Chievu Boštjan Cesar ni igral zaradi izključitve v prejšnjem krogu.

Peterica v evropskih bojih
Zdaj najboljše Slovence čakajo dvomesečni špring ob zaključku prvenstev, nekatere že v teh dneh tudi boji v Evropi. Valter Birsa bo v Ligi prvakov predvidoma adut s klopi za preobrat Milana proti Atleticu Madridu. Več upanja na dolgo evropsko sezono ima četverica v Evropski ligi Jan Oblak (Tottenham - Benfica), Kevin Kampl (Basel - Salzburg), Josip Iličić (Juventus - Fiorentina) in Roman Bezjak (Ludogorec - Valencia), ki jih v četrtek čakajo prve tekme osmine finala.

* - uporabljena statistika z uradne strani portugalskega prvenstva

Oblaku na pomoč priskočila tudi vratnica (od 4:33)
Cvijanović s 1. golom sezone rešil Maribor na derbiju

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (21+2)
Ime, priimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI (3)
Vid BelecOlhanense (POR)Olhanense - Belenenses 0:0vso tekmo3. nepremagan, prvič po 3. 11.
Samir HandanovićInter (ITA)Inter - Torino 1:0vso tekmo11. nepremagan v Serii A
Jan OblakBenfica (POR)Benfica - Estoril 2:0vso tekmo9. nepremagan na 10 tekmah v Primeiri ligi

Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Granada - Villarreal 2:0 /na klopi
Martin MilecMariborMaribor - Luka Koper 2:2vso tekmopodal za 2:1 - 2. podaja v EL;
v 36' - 5. karton
Miral SamardžićŠerif Tiraspol (MLD)Dinamo-Auto - Šerif 0:2

vso tekmo

/
Andraž StrunaPAS Giannina (GRČ)OFI - Giannina 1:1 86' (1:0)podaja v 92' za 1:1 - 2. podja v Superligi
VEZISTI (7)
Josip IličićFiorentina (ITA)Juventus - Fiorentina 1:0/na klopi
Kevin KamplSalzburg (AVT)Ried - Salzburg 1:3 80' (1:3)

/

Andraž KirmGroningen (NIZ)Groningen - Feyenoord 0:2 75' (0:2)/
Rene KrhinBologna (ITA)Bologna - Sassuolo 0:0vso tekmo/
Jasmin KurtićTorino (ITA)Inter - Torino 1:058' (1:0)/
Aleš MerteljMariborMaribor - Luka Koper 2:2
46' (0:1)
/
Nejc PečnikCrvena zvezda (SRB)Crvena zvezda - Napredak 4:163' (1:0)

/

NAPADALCI (3+2)
Roman BezjakLudogorec Razgrad (BLG)Litex Loveč - Ludogorec 0:080' (0:0)/

Valter Birsa

Milan (ITA)Udinese - Milan 1:057' (0:0)v prvi postavi v Serii A po 3 mesecih
Zlatan Ljubijankić *Omija Ardidža (JAP)Omija - Nagoja 1:2vso tekmo v 57' - 1. karton v J1
Tim MatavžPSV (NIZ)PSV - Utrecht 1:0 88' (1:0)/
Milivoje Novaković *Šimicu S-Pulse (JAP)Šimicu - Jokohama 0:1vso tekmo/
"Ladje na obzorju" (igralci vpoklicani pod Katancem)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA II)PON: Juve Stabia - Palermo

?

tekma v ponedeljek
Armin BačinovićPalermo (ITA II)PON: Juve Stabia - Palermo?tekma v ponedeljek
Robert BerićSturm (AVT)Dunajsko NM - Sturm 2:145' (2:0)/
Goran CvijanovićMariborMaribor - Luka Koper 2:2 86' (1:1)

/
Dejan KelharCrvena zvezda (SRB)Crvena zvezda - Napredak 4:1vso tekmo v 57' - 1. karton v SuperLigi
Dejan LazarevićChievo (ITA)Chievo - Genoa 2:1 70' (1:0)na klopi
Dominic MarohKöln (NEM II)Köln - Energie Cottbus 2:1vso tekmo
Aleksandar Radosavljevićbrez kluba--prekinil z Olimpijo
Aleksander RajčevićMariborMaribor - Luka Koper 2:2vso tekmo/
Dalibor StevanovićSlask Vroclav (POL)Slask - Legia Varšava 1:182' (1:0)
Marko ŠulerMariborMaribor - Luka Koper 2:2

/

poškodovan

Zaslužna "ladja"
Robert KorenHull (ANG)Hull - Sunderland 3:0 (P)

67' (0:0)

uvrstitev v polfinale FA-pokala

* - nevpoklicana za marčno tekmo z Alžirijo zaradi začetka prvenstva na Japonskem

Uspešno kombiniranje Strune za remi (od 2:04)

/

46' (0:1)

/
Dejan LazarevićChievo (ITA)Chievo - Genoa 2:1 70' (1:0)priigral 11-m za 2:1 v 92'