Kai Havertz je v 45. minuti izenačil na 1:1, kar je bil na tekmi v Leipzigu prelomni trenutek. Foto: EPA
Navijači Leipziga
Navijači Leipziga so izrazili nezadovoljstvo nad ponedeljkovimi tekmami v Bundesligi. "Ponedeljkov nogomet - ne, hvala," so zapisali na transparent. Foto: EPA
Napoli - Chievo
Chievo na zadnjih sedmih tekmah čaka še srdit boj za obstanek v Serie A. Foto: EPA

Leipzig je pred 35.617 gledalci izgubil prvič po 25. februarju in tako končal niz sedmih tekem brez poraza na domačem in mednarodnem prizorišču. Proti gostom iz Leverkusna je v 17. minuti sicer povedel, zadel je Avstrijec Marcel Sabitzer, a je Bayer tik pred koncem prvega polčasa po Leipzigovem izvajanju kota in protinapadu izenačil. Po mnenju trenerja gostiteljev Ralpha Hasenhüttla je bil to prelomni trenutek na srečanju.

Na začetku drugega dela sta za vodstvo farmacevtov z 1:3 hitro poskrbela Julian Brandt in rezervist Panagiotis Retsos, zadela sta v 51. in 56. minuti. Piko na i je po izgubljeni žogi pred kazenskim prostorom postavil Kevin Volland dobrih 20 minut pred koncem tekme.

Želja ponoviti dosežek Villarreala
Leipzig je po 29 krogih nemškega prvenstva na šestem mestu, Bayer, ki se je povzpel na četrto, je zbral dve točki več. Kampl in soigralci imajo do konca sezone naslednji razpored: Werder (v gosteh), Hoffenheim (doma), Mainz (v gosteh), Wolfsburg (doma), Hertha (v gosteh).

Še prej bodo v Marseillu poskušali ponoviti dosežek Villarreala iz sezone 2003/04, ki se je že v svoji debitantski sezoni v Evropi prebil v polfinale Pokala Uefa. Na prvi tekmi v četrtek so z zadetkom Tima Wernerja iz protinapada v sodnikovem podaljšku prvega polčasa zmagali z 1:0. "Naš cilj je bil, da si pripravimo dobro izhodišče. To nam je uspelo," je povedal Kampl, ki je igral od 70. minute. Proti Bayerju, v katerem je bil vzgojen in je preživel prejšnji dve sezoni, je bil na zelenici vso tekmo.

Iličić vprašljiv tudi za tekmo proti Interju
Izmed predstav preostalih slovenskih reprezentantov pretekli konec tedna velja izpostaviti zadetka Benjamina Verbiča in Nejca Skubica (glej tabelo spodaj!) ter sijajno predstavo Jana Oblaka na mestnem derbiju proti Realu (med drugim se je v 91. minuti izkazal po prostem strelu Sergia Ramosa in ohranil remi 1:1).

Josip Iličić, ki je pred dvema tednoma na tekmi proti Belorusiji dobil udarec v levo koleno, je po reprezentančnem premoru izpustil vse tri tekme Atalante. Po poročanju italijanskih medijev bo težko konkuriral za mesto v ekipi tudi na sobotnem dvoboju proti Interju. Po zelo dobrih igrah v tej sezoni sta se zanj sicer ogrela Roma in Sevilla (trener Vincenzo Montella ga je pri Fiorentini vodil med letoma 2013 in 2015).

Chievo v končnici dvakrat ob dragocene točke
Valterja Birse
zaradi poškodbe ni bilo v postavi Chieva na gostovanju pri Napoliju, kjer so Verončani še drugič v petih dneh dragocene točke izgubili v končnici tekme. V sredo so proti Sassuolu izenačujoči zadetek za 1:1 prejeli z dvema igralcema več v 94. minuti, v Neaplju pa so jih gostitelji z 2:1 porazili z goloma v 89. in 92. minuti. Crotone in Hellas Verona, ki sta trenutno še na mestih, ki vodita v drugo ligo, po nedeljskih zmagah za Chievom zaostajata le še dve oziroma štiri točke.

Birsa se je na prejšnjih treh tekmah moral sprijazniti z vlogo rezervista, česar ni navajen. Predtem je namreč kar 26-krat zapored začel srečanje v prvi postavi.

Zdaj že nekdanji reprezentant Boštjan Cesar je med tednom odigral jubilejno 200. tekmo v Serie A, ko je priložnost za igro dobil prvič po dveh mesecih. Na zelenico je vstopil v 75. minuti in vpisal šele deveti nastop v tej sezoni. V lanski je igral na 17 tekmah, v prejšnjih pa precej več.

Naslednji tekmec Črna gora
Slovenija bo po neuspešnem marčevskem debiju selektorja Tomaža Kavčiča 2. junija gostovala v Podgorici. Črna gora je nazadnje dvakrat remizirala. Najprej z 0:0 na Cipru, nato še z 2:2 doma proti Turčiji, ko se je pred 6.000 gledalci vrnila po zaostanku z 0:2. 28. maja bo igrala še v Zenici proti BiH-u.

V kvalifikacijah za SP 2018 je v skupini zaostala za Poljsko in Dansko, prehitela pa Romunijo, Armenijo in Kazahstan. V boju za drugo mesto in dodatne kvalifikacije je bila do predzadnjega kroga, ko je doma izgubila proti Danski (0:1). Stevan Jovetić (Monaco) je v kvalifikacijah dosegel sedem zadetkov, Fatos Bećiraj (Mechelen) štiri.

Pregled igre slovenskih reprezentantov v preteklem tednu

NOGOMETNA REPREZENTANCA - vpoklicani za marčevski prijateljski tekmi proti Avstriji in Belorusiji

Arsenal Tula - Ufa 2:1

81' (6,3)

podaje 16/32 (50 %), v 64' - 7. karton, Arsenal Tula je z zmago prehitel Ufo na 6. mestu na lestvici

Luka KrajncFrosinone (ITA II)Parma - Frosinone 2:0/na klopi
Miha Mevlja
Zenit (RUS)

Zenit - Krasnodar 1:2

vso tekmo (6,1)

podaje 49/61 (80 %), v 85' - 2. karton, drugi najslabše ocenjeni igralec začetne postave Zenita, ki je zdrsnil na peto mesto na lestvici (Krasnodar je z dvema točkama več četrti)

Jagiellonia je redni del sezone končala na drugem mestu
Nejc SkubicKonyaspor (TUR)Konyaspor - Sivasspor 5:0vso tekmo (8,5) v 16' za 1:0 - 7. zadetek, prvi po 4. februarju (tri je dosegel z 11-m), podaja v 87' za 5:0 - 2. podaja, 1 strel, podaje 33/47 (70 %), za Samuelom Eto'ojem (dva gola) drugi najbolje ocenjeni igralec tekme
Aljaž StrunaPalermo (ITA II)

Parma - Palermo 3:2;
Palermo - Pescara 1:1

79' (3:1);
vso tekmo

/;
/

VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Sassuolo 1:1;
Napoli - Chievo 2:1
63' (0:0) (6,3);
/
1 strel, podaje 22/24 (92 %), 4 dobljeni dvoboji, Chievo je izenačujoči zadetek prejel z dvema igralcema več v 94. minuti;

RB Leipzig - Bayer Leverkusen 1:4
70' (1:0) (6,1);
vso tekmo (6,5)
brez strela, podaje 11/12 (92 %);
3 streli, 3 dobljeni dvoboji, 2 dobljena zračna dvoboja, podaje 41/44 (93 %)
Rene KrhinNantes (FRA)

Monaco - Nantes 2:1

vso tekmo (6,7)

1 strel, 3 preigravanja, podaje 16/17 (94 %), v 48' - 5. karton

Jasmin KurtićSPAL (ITA)SPAL - Atalanta 1:1vso tekmo (7,1)brez strela, 3 preigravanja, 8 dobljenih zračnih dvobojev, podaje 26/45 (58 %), v 79' - 6. karton
Rajko RotmanGöztepe (TUR)Bešiktaš - Göztepe 5:178' (3:1) (5,4)1 strel, podaje 40/47 (85 %), v 78' - 1. rdeči karton

vso tekmo

v 51' za 2:0 - 2. zadetek (tudi prvega je 4. marca dosegel proti Zorji)

Miha ZajcEmpoli (ITA II)

Foggia - Empoli 0:3;
Spezia - Empoli 1:1

82' (0:2);
90' (1:1)

v 17' za 0:1 - 7. zadetek;
Empoli ima osem krogov pred koncem prvenstva devet točk prednosti pred Palermom in Frosinonejem

NAPADALCI (4)
Robert BerićSt. Etienne (FRA)St. Etienne - PSG 1:1/drugič zapored obsedel na klopi
Roman BezjakJagiellonia Bialystok (POL)Zaglebie Lubin - Jagiellonia 1:0;

vso tekmo;
56' (1:2)

/;
Tim MatavžVitesse (NIZ)NAC Breda - Vitesse 1:0vso tekmo (6,2)

brez strela, 3 dobljeni zračni dvoboji, podaje 7/19 (37 %), drugi najslabše ocenjeni igralec obeh začetnih postav, zadnjič zadel 23. decembra

Andraž ŠporarSlovan Bratislava (SLK)Slovan Bratislava - Spartak Trnava 1:1 (P);
vso tekmo;
vso tekmo
/

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 17 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.